Rusza punkt pobrań prób na koronawirusa drive-thru
LEREXIS/getty images
Już po majówce mieszkańcy Krotoszyna z objawami SARS-COC-2 będą mogli bezpłatnie przebadać się w samochodowym punkcie pobrań prób.
Samochodowy punkt pobrań prób
Mieszkańcy Krotoszyna, którzy zauważyli u siebie objawy SARS-COV-2, będą mogli bezpłatnie przebadać się w mobilnym punkcie pobrań prób, ale po uprzedniej telefonicznej kwalifikacji przez Wojewódzką Inspekcję Sanitarną w Poznaniu. Na badanie można rejestrować się już od piątku 1 maja.
- W tym celu już od 1 maja w godzinach od 10 do 16 można rejestrować się na badanie pod nr tel. 61 656 8075
- poinformował rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.
Samochodowy punkt pobrań będzie czekał na Krotoszynian od 4 do 6 maja Placu Targowym w Krotoszynie.
Jak wyjaśnia wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, Krotoszyn został wybrany ze względu na wysoki wskaźnik zakażeń.
Nie wykluczam, że w kolejnych dniach samochodowy punkt pobrań pojawi się w innych miastach
-wyjaśnia wojewoda.
Samochodowy punkt pobrań to projekt dla osób zmotoryzowanych realizowany przez 12 Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej i Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we współpracy z lokalnym samorządem.
Punkt pobrań na Placu Targowym
Testy na obecność koronawirusa będzie można wykonać w godzinach 10 - 18. Jego obsługą zajmą się żołnierze oraz pracownicy inspekcji sanitarnej z Krotoszyna i Ostrzeszowa. Wykonanie testu wynosi mniej więcej 15 minut. Pobrane wymazy zostaną przekazane do laboratorium, które przeprowadzą badania diagnostyczne.
Do tej pory w powiecie krotoszyńskim odnotowano 260 przypadków zakażeń koronawirusem.
Zobacz film: "Testuj i jedź" - w Poznaniu otwarto punkt pobierania wymazów do testów na koronawirusa w trybie drive-thru.
źródło:TVN24
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 03.05.2020,
Opublikowano: 03.05.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?