Rozwarstwienie aorty – objawy, przyczyny, diagnostyka, jak leczyć?

Fot: fotolia.com

Ostre rozwarstwienie aorty wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej w celu ratowania życia człowieka. Do rozwarstwienia ściany naczynia dochodzi najczęściej wskutek wypadku samochodowego lub innego silnego urazu. Metodą leczenia rozwarstwienia aorty jest niezwłoczna interwencja chirurgiczna bądź zabieg wewnątrznaczyniowy. Chirurgiczne metody są inwazyjne, dlatego wiążą się z ryzykiem wystąpienia powikłań.

Aorta to naczynie biegnące od lewej komory serca do jamy brzusznej i miednicy, gdzie rozdziela się na dwie tętnice biodrowe. Jest to główne naczynie, które doprowadza krew z serca do narządów ciała człowieka.

Czym jest rozwarstwienie aorty i jakie są tego przyczyny?

Rozdzielenie lub rozdarcie się warstwy aorty nazywane jest rozwarstwieniem. Przyczyną takiego stanu są najczęściej choroby układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnienie tętnicze)(zwłaszcza po 60. roku życia) bądź silne uderzenie, np. na skutek wypadku samochodowego.

Rozwarstwienie aorty piersiowej ma miejsce, kiedy do rozdarcia dochodzi na odcinku klatki piersiowej. Dzieje się to, gdy ciśnienie krwi w naczyniu jest zbyt wysokie i uszkadza przez to jego delikatną warstwę wewnętrzną, co może grozić krwotokiem wewnętrznym. Ostre rozwarstwienie aorty jest bezpośrednim zagrożeniem życia dla człowieka. Wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej – najczęściej jest to zabieg operacyjny bądź wewnątrznaczyniowy.

Czynnikami ryzyka wystąpienia rozwarstwienia aorty są również: wadliwa budowa tkanki łącznej, wrodzona wada serca, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, zmiany miażdżycowe, zażywanie narkotyków, w szczególności kokainy.

Rozwarstwienie aorty – objawy

Objawem świadczącym o tym, że mogło dojść do rozwarstwienia aorty piersiowej, jest bardzo silny, piekący ból w klatce piersiowej oraz na plecach, odczuwany najczęściej pomiędzy łopatkami. Dolegliwość pojawia się nagle i mocno przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Rozwarstwienie aorty – diagnostyka

Szybkie wykrycie rozwarstwienia aorty jest kluczowe dla uratowania życia pacjenta. Osobom z podejrzeniem rozwarstwienia aorty wykonuje się echokardiografię przezprzełykową, która polega na wprowadzeniu specjalnej głowicy USG przez gardło do wnętrza ciała. W diagnostyce schorzenia stosuje się również tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny.

Rozwarstwienie aorty – leczenie

Rozwarstwienie aorty leczy się 3 metodami: poprzez farmakologię (którą wdraża się w celu leczenia chorób towarzyszących i zwiększających ryzyko krwotoku, np. nadciśnienia tętniczego), operację naprawczą lub zabieg wewnątrznaczyniowy. Leczenie ma na celu zapobiegnięcie pęknięciu aorty oraz zahamowaniu swobodnego przepływu krwi na w różne części ciała. O tym, jaką metodę leczenia wybrać, decyduje lekarz na podstawie natężenia schorzenia, a także indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Rozwarstwienie aorty – operacja i zabieg wewnątrznaczyniowy

Operacja naprawcza ma na celu rekonstrukcję uszkodzonego odcinka aorty. Chirurg nacina klatkę piersiową lub okolice mostka. Rozwarstwiony odcinek aorty zostaje zastąpiony protezą naczyniową, czyli specjalną rurką, która ma za zadanie zastąpić naczynie krwionośne. Zabieg chirurgiczny trwa kilka godzin. Po operacji pacjent musi zostać na oddziale intensywnej terapii przez kilka dni, a potem jeszcze około 10 w szpitalu, ponieważ część pacjentów nie jest w stanie przyjmować samodzielnie pokarmów bezpośrednio po operacji. Okres rekonwalescencji wynosi około 3 miesięcy.

Zabieg wewnątrznaczyniowy polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w okolicy biodra, w celu dostania się do tętnic udowych. W to miejsce umieszcza się specjalną rurkę z tkaniny, tzw. stent graft wewnątrznaczyniowy, który umieszcza się bezpośrednio w uszkodzonej części aorty. Takie działanie powoduje, że rozwarstwienie zamyka się, dając możliwość swobodnego przepływu krwi przez to miejsce.

Operacja może trwać około 3 godzin. Ze względu na to, że nacięcie, jakie wykonuje chirurg, jest znacznie mniejsze niż w wypadku tradycyjnej operacji zastępczej, pacjent szybciej wraca do zdrowia. Istnieje możliwość opuszczenia szpitala już w kilka dni po zabiegu. Okres rekonwalescencji wynosi z reguły od 4 do 6 tygodni. Operacja to zabieg inwazyjny, dlatego niesie za sobą ryzyko powikłań, jak np. wystąpienie krwiaków. Przez operacją należy dokładnie omówić z lekarzem wszelkiego rodzaju działania niepożądane, jakie mogą wystąpić.

Zabieg wewnątrznaczyniowy a wizyty kontrolne

Po zabiegu wewnątrznaczyniowym należy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, na których wykonuje się najczęściej tomografię komputerową lub zdjęcia rentgenowskie. Najczęstszym problemem, jaki należy kontrolować jest przemieszczenie się stent graftu, na skutek zmiany kształtu naczyń krwionośnych w wyniku rozwarstwienia. Pierwsze badanie kontrolne powinno odbyć się w miesiąc po operacji. W jego trakcie wykonuje się zazwyczaj pobór krwi, badanie lekarskie, tomografię komputerową i prześwietlenie.

Zobacz film: Micra TPS, czyli najmniejszy rozrusznik serca na świecie. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej