Rozpoznanie czerniaka, objawy i jego rodzaje

Fot: Damian Gretka / stock.adobe.com

Objawy czerniaka nie są typowe, dlatego rozpoznanie choroby jest trudne. Wszystkie nowopowstałe zmiany skórne powinny być obejrzane przez dermatologa lub onkologa. Lekarz powinien obejrzeć także stare zmiany skórne, które zaczęły przybierać nowy kształt, kolor, swędzą lub stają się wypukłe.

Rokowania w czerniaku zależą od tego, jak późno choroba zostanie wykryta i prawidłowo zdiagnozowana. Jako że zmiany nowotworowe mogą być trudne w ocenie, przy diagnozowaniu stosuje się niekiedy badanie węzłów chłonnych w pobliżu zmian. O ile nie wykonuje się biopsji samych zmian skórnych w czerniaku, o tyle możliwa jest biopsja węzła chłonnego w uzasadnionych przypadkach.

Co to jest czerniak?

Czerniak to rak skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oka. Jest nowotworem złośliwym, który rozwija się najczęściej z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. W grupie ryzyka zachorowania są osoby, które:

  • często i długo wystawiają skórę na działanie promieni ultrafioletowych (UV),
  • doznały przynajmniej raz oparzeń słonecznych,
  • mają bliskich krewnych (rodziców, dziadków) ze stwierdzonym czerniakiem,
  • chorowały na inny złośliwy nowotwór skóry,
  • mają dużo znamion barwnikowych (znamion, pieprzyków),
  • mają jasną karnację skóry z piegami lub bez, jasne oczy i jasny kolor włosów i łatwo doznają oparzeń słonecznych,
  • skończyły 40 lat – przed czterdziestką ryzyko zachorowania na czerniaka jest mniejsze.

Warto profilaktycznie obserwować wszystkie barwnikowe zmiany na ciele, a w razie wątpliwości pokazać je lekarzowi. Czerniak skóry, błon śluzowych i błony naczyniowej oka jest chorobą o wysokiej agresywności i skłonności do szybkiego tworzenia przerzutów, dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Zobacz film: Jak się chronić przed czerniakiem? Źródło: X-Bank Gallery

Czerniak złośliwy: jak rozpoznać? Badania diagnostyczne

Aby wcześnie wykryć chorobę, należy monitorować wszelkie zmiany na skórze, szczególnie barwnikowe.

Czerniak skóry może z pozoru wyglądać jak pieprzyk. Lekarz jest w stanie ocenić charakter zmiany za pomocą dermatoskopu - urządzenia powiększającego dziesięcio- lub nawet stukrotnie.

Jest wiele kryteriów rozpoznania czerniaka, a najpopularniejszym, które można zastosować także podczas samokontroli, jest reguła ABCD. Polega ona na określeniu wyglądu zmiany skórnej:

  • A (ang. asymmetry - pol. asymetria) - zmiana jest asymetryczna, czyli nie ma regularnego kształtu, koloru i struktury,
  • B (ang. border - pol. granica) - zmiana ma nierówne brzegi, jej granice mogą być postrzępione i nieregularne,
  • C (ang. color - pol. kolor) - zmiana jest wielobarwna, im więcej ma kolorów, tym bardziej staje się podejrzana, możliwe kolory zmiany to: jasno- i ciemnobrązowy, biały, czarny, czerwony i szaroniebieski,
  • D (ang. diameter - pol. średnica) - zmiana ma średnicę większą niż 6 milimetrów.

Czasem stosuje się jeszcze jedno kryterium oceny zmian - E (ang. elevation - pol. uniesienie) - jeśli zmiana jest wypukła i wystaje ponad naskórek, jest podejrzana.

To, jak wygląda czerniak w początkowej fazie, może być różne w każdym przypadku. Często jednak zdarza się, że ma postać małego guzka w kolorze skóry, czerwonym, brązowym lub czarnym. Wyraźnie rośnie on wertykalnie, czyli staje się wypukły. Może rosnąć w ten sposób od samego początku lub najpierw rozrastać się horyzontalnie, zajmując powierzchnię skóry, a dopiero w pewnym momencie rozrastać się od skóry ku górze.

W niektórych przypadkach zachodzi zależność czerniak a pieprzyk. Zmiany skórne, które nie wykazywały wcześniej charakteru nowotworu, mogą nagle zacząć mutować i przemieniać się w raka.

Zobacz też: Szczepionka hamująca czerniaka

Co wiesz o czerniaku? Sprawdź wiedzę o nowotworze skóry:

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Objawy czerniaka i jego rodzaje

Czerniak skóry ma różne warianty , może wyglądać jak guzek, plama na skórze czy pieprzyk, który nagle zaczyna rosnąć wertykalnie. Rodzaje czerniaka to:

  • czerniak szerzący się powierzchownie - najczęstsza postać czerniaka, najpierw znamię rozrasta się na skórze, a potem rośnie wertykalnie, u kobiet występuje przeważnie na nogach (zwłaszcza udach) i rękach, a u mężczyzn na tułowiu, zmiana skórna jest nieregularna, ma wyraźne granice i pokarbowaną strukturę, jest wielobarwna,
  • czerniak guzkowy - drugi najczęściej występujący wariant czerniaka, zmiana może pojawić się w różnych misjach na ciele i ma charakter guzka, który rośnie wyraźnie ku górze, guzek ma gładką powierzchnię, jest symetryczny i ma wyraźne granice, przeważnie jest czarny lub niebieski,
  • czerniak z plamy soczewicowatej - postać czerniaka częsta u ludzi starszych, przeważnie występuje na głowie i szyi, zmiana jest płaska, asymetryczna, różnobarwna i ma niewyraźne granice, czasem pojawiają się guzki,
  • czerniak oka - powstaje w tęczówce, ciele rzęskowym lub w błonie naczyniowej oka, zmiana w zależności od umiejscowienia w oku może mieć postać małego guzka jasno- lub ciemnobrązowego, może też być niewidoczna, ale skutkować pogorszeniem widzenia,
  • czerniak podpaznokciowo-kończynowy - ta odmiana czerniaka występuje na nieowłosionych partiach rąk i nóg, a także pod paznokciami; czerniak paznokcia występuje pod płytką paznokcia i ma postać czarnej lub brązowej plamy, może wyglądać jak smugi pod paznokciem, objawem czerniaka tego typu jest rozwarstwienie i degradacja płytki paznokcia,
  • czerniak desmoplastyczny (amelanotyczny) - ten typ czerniaka występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, zmiany występują na głowie i szyi, w tym na nosie, uszach i wargach, przeważnie mają barwę skóry, dlatego są trudne do wykrycia, to tzw. czerniak bezbarwnikowy.

Objawy czerniaka to także zaczerwienie wokół zmiany skórnej, jej swędzenie, krwawienie oraz zmiany w jej wyglądzie. W zaawansowanym stadium objawy pogarszają samopoczucie, szczególnie w przebiegu leczenia łączonego - chirurgicznego i chemioterapii, radioterapii lub immunoterapii.

Zobacz film: Szczepionka hamująca rozwój czerniaka. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 06.08.2018,
Opublikowano: 11.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Czytaj więcej
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Pomoże prosty test ABCDE i dermatoskopia

Po lecie na skórze często pojawiają się nowe znamiona. Większość z nich to zwykłe pieprzyki, ale trzeb być czujnym. Odróżnienie niegroźnej zmiany barwnikowej od pieprzyka może być sprawą życia i śmierci.  Nieodzowne znaczenie ma w tym przypadku dermatoskopia, która należy do bezpiecznych metod diagnostyki zmian melanocytowych.

Czytaj więcej
Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju

Olej kokosowy to niezastąpiony składnik w kosmetyce i medycynie naturalnej. Używa się go do zwalczania trądziku i odmładzania skóry, zmiękczania i nawilżania włosów. Ma także właściwości odchudzające. Ze względu na jego delikatność można go stosować u niemowląt.

Czytaj więcej
"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Czytaj więcej
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu

Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą wcale nie trzeba wystawiać jej na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium, które jest równie groźne dla zdrowia, co klasyczne opalanie. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed rozwojem czerniaka, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Czytaj więcej
Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Radość z pięknej słonecznej pogody i chęć wakacyjnej opalenizny nie zawsze kończy się dobrze. Często nie doceniamy letniego słońca, zwłaszcza nad wodą. Zbyt długa i intensywna ekspozycja może zakończyć się poparzeniami słonecznymi. Zanim sięgniemy po apteczne produkty, warto wypróbować naturalnych sposobów. Olejki eteryczne mogą okazać się najlepszym remedium na poparzoną i piekącą skórę.

Czytaj więcej