Powięź jest to błona zbudowana z tkanki łącznej. Pokrywa mięśnie w każdej części ciała i pełni bardzo ważne funkcje. Współtworzy również przegrody między mięśniami. Jedną z patologii polegającą na zapaleniu powięzi jest rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią. Eozynofilia oznacza, że w organizmie dochodzi do wzrostu poziomu eozynofilii we krwi, czyli jednego z rodzaju białych krwinek. Zupełnie innym stanem jest zapalenie powięzi.
Co to jest rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią?
Eozynofilowe rozlane zapalenie powięzi jest schorzeniem polegającym na stwardnieniu w bardzo znacznym stopniu skóry, jak również tkanki podskórnej. Nie określono przyczyn powstawania tego schorzenia, a przez rzadkość, z jaką ta choroba się rozwija, niewiele jest na jej temat badań. Za czynniki wpływające na rozwój zapalenia powięzi można uznać nadmierny wysiłek fizyczny, urazy, działanie chemicznych substancji, miejscowe zakażenia. Zdarza się, że w przypadku niektórych chorób zaburzających funkcjonowanie układu immunologicznego człowieka, czyli np. chorób nowotworowych, chorób o podłożu immunologicznym czy leczenia immunosupresyjnego, również rozwija się eozynofilowe rozlane zapalenie powięzi.
Zobacz film i dowiedz się z czego składa się krew:
Objawy i leczenie zapalenia powięzi z eozynofilią
W przypadku powstania zapalenia powięzi z eozynofilią dochodzi do nacieków zapalnych i włóknienia w obrębie powięzi, tkanki podskórnej, mięśni i skóry. Jest to rzadkie schorzenie, obserwowane około 40. roku życia. Rozlane zapalenie powięzi objawia się nagle. Objawy ogólne to osłabienie, gorączka, bóle stawów. Z czasem dochodzi w tym przypadku do twardnienia skóry na kończynach, na tułowiu. Często atakowane są również stawy, w których może dojść nawet do ciężkich przykurczów, jeśli choroba nie jest odpowiednio leczona. Rozpoznanie choroby opiera się na stwierdzeniu stwardnień skóry i tkanki podskórnej, a także wzroście wskaźników zapalnych we krwi.
Leczenie rozlanego zapalenia powięzi opiera się na stosowaniu glikokortykosteroidów. Zaczyna się od dość dużych dawek, które stopniowo są zmniejszane. Ponadto ważna jest właściwa rehabilitacja. Niekiedy udaje się skutecznie zahamować postęp choroby, jednak zdarza się, że zapalenie powięzi przewleka się, a przykurcze mogą pozostać utrwalone. Trudno mówić też o jakiejkolwiek profilaktyce rozlanego zapalenia powięzi mięśniowej z eozynofilią, ponieważ zbyt mało zostało opisanych przypadków choroby i nie ma żadnych pewnych przyczyn jej powstawania, by móc je eliminować.
Zapalenie powięzi podeszwy
Zapalenie powięzi podeszwy związane jest z bardzo częstym bólem okolicy pięty, czyli stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego. Ból pojawia się po przebudzeniu i nie pozwala na normalny chód. W momencie stania czy chodzenia pojawia się ból nie do zniesienia. Początkowo jest to zapalenie rozcięgna podeszwowego, wywołanego naderwaniem, stanem zapalnym; z czasem dochodzi do degeneracji powięzi podeszwowej. Ból nasilony jest szczególnie na pięcie i na łuku stopy. Są to istotne dla powięzi miejsca, ponieważ tam podczas stania czy chodzenia rozkładane są największe obciążenia.
Leczenie zapalenia powięzi podeszwowej opiera się na ograniczeniu aktywności fizycznej, zimnych masażach po 15 minut 2 razy dziennie. Bardzo istotnym elementem leczenia i rehabilitacji jest rozciąganie stopy. Należy je wykonywać kilka razy dziennie. Przy przedłużającym się zapaleniu i nasilonym bólu konieczne bywa zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Osoby dotknięte zapaleniem powięzi powinny zredukować masę ciała. Ma to działanie profilaktyczne, jak i terapeutyczne, ponieważ każdy kolejny utracony kilogram masy zmniejsza obciążenie podeszwy.
Jak działa układ mięśniowy? Dowiesz się tego z filmu: