Rozgrzewka przed bieganiem - jak powinna wyglądać? Ćwiczenia dobre na nogi, kolana i nie tylko!

Fot: Studio Romantic / fotolia.com

Rozgrzewka przed bieganiem powinna stanowić podstawę treningu. Przed każdym wysiłkiem fizycznym organizm powinien być odpowiednio przygotowany do tego, aby znieść trudy właściwego treningu. Prawidłowa rozgrzewka nie tylko może poprawić osiągane wyniki, ale też minimalizuje ryzyko odniesienia kontuzji.

Kiedy organizm nie jest przygotowany do wzmożonego wysiłku - mięśnie nie są rozgrzane, a układ oddechowy nieprzystosowany do innego tempa, odbija się to na komforcie biegania. Co więcej, rozpoczynanie wymagających treningów bez rozgrzewki może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, ponieważ nie sprzyja to pracy serca. Niestety, wciąż jest wiele osób, które bagatelizują istotę przygotowania do treningu i rozpoczynają wymagające zajęcia z przysłowiowego „marszu”. Takie postępowanie zazwyczaj odbija się na komforcie biegania. Częste zadyszki (zwłaszcza na początku treningu) są wynikiem tego, że organizm się buntuje i dopiero zaczyna dostosowywać do nowych warunków. A adaptacja może trwać nawet kilkanaście minut.

Zobacz film: Jak powinna wyglądać rozgrzewka przed bieganiem? Źródło: 36,6.

Rozgrzewka biegacza: co warto wiedzieć?

Każdy trening, nie tylko biegowy, powinien zostać poprzedzony odpowiednią rozgrzewką. Odpowiednią, czyli taką, która pobudzi organizm i przygotuje go do intensywnego wysiłku, zapobiegając przy tym wstrząsowi, jaki może nastąpić bez ćwiczenia bez rozgrzewki. Jeszcze większe znaczenie rozgrzewka ma przed startem w różnego rodzaju zawodach. Warto wiedzieć, że obowiązuje zasada mówiąca o tym, że im krótsze zawody (a co za tym idzie – szybsze), tym przygotowanie do startu jest ważniejsze.

Zobacz także: Nie ma biegania bez rozgrzewki

Rozgrzewka nie zajmuje wiele czasu, bo wystarczy już około 5-7 minut, aby wprowadzić organizm na wyższe obroty. Już na tym etapie trzeba pamiętać, aby poświęcić chwilę każdej partii ciała, gdyż wbrew pozorom podczas biegania pracują nie tylko nogi. Ćwiczenia na rozgrzewkę przed bieganiem mogą wyglądać następująco: 

  • rozgrzewka bioder (krążenia bioder – istotne, aby nogi znajdowały się na szerokości barków, a ręce były ułożone na biodrach),
  • rozgrzewka kolan (lekko ugięte kolana powinny być ze sobą złączone, po czym należy wykonywać krążenia nimi raz w jedną, a raz w drugą stronę),
  • rozciąganie ścięgien Achillesa (krążenia stóp na przemian, podskoki w miejscu),
  • rozgrzewka mięśni dwugłowych ud (jedna noga z przodu, druga z tyłu – pozostając w takim wykroku, należy wykonywać delikatne ruchy dociskające stopą do podłoża – następnie zmiana położenia nóg),
  • rozgrzewka rąk (unoszenie rąk nad głowę jak najwyżej się da, krążenia rąk – kilka razy do przodu, następnie do tyłu i na przemian),
  • rozgrzewka mięśni pleców i brzucha (skłony na prostych nogach w kolanach – trzy serie po 10 skłonów).

Zobacz także: Nordic walking – jak prawidłowo chodzić? Czy chodzenie z kijkami jest dobre na odchudzanie?

Zobacz film: Rozgrzewka przed bieganiem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Rozgrzewka w biegu: jakie ćwiczenia?

Coraz bardziej popularną formą rozgrzewki wśród osób, które nie chcą tracić czasu na „standardową” formę przygotowania do intensywnego wysiłku jest rozgrzewka w biegu. Polega ona na wykonywaniu prostych ćwiczeń podczas biegania. Taka forma często jest praktykowana na lekcjach W-F w szkołach. Opinie na temat jej efektywności są podzielone, ale na pewno lepiej wykonać taką niż od razu przejść do biegania na wysokich obrotach.

W przypadku rozgrzewki w biegu ważne jest tempo. Nie może być ono zbyt wysokie, wskazany jest wolny trucht na poziomie około 6-7 km/h. Nie będzie on powodował przysłowiowej „zadyszki” i pozwoli na dokładne wykonywanie ćwiczeń. Podczas rozgrzewki w biegu można praktykować takie ćwiczenia, jak:

  • krążenia ramion,
  • przysiady co kilka metrów,
  • podskoki,
  • krążenie głową,
  • przeplatanka,
  • skipy A (wysokie unoszenie kolan),
  • skipy C (wysokie unoszenie stóp w kierunku pośladków)
  • bieg tyłem.

Powyższy zestaw jest przygotowany dla osób początkujących. Bardziej zaawansowani biegacze mogą dołożyć do niego m.in. skipy B, czyli połączenie skipów A i C. Ten rodzaj jest trudniejszy i wymaga dużej sprawności ruchowej.

Zobacz film: Jak wybrać buty do biegania? Źródło: 36,6.

Zobacz także: Slow jogging – japońska technika wolnego biegania. Jak zacząć i jakie przynosi efekty?

Bieganie: rozgrzewka przed zawodami

Przed każdym startem w zawodach należy pamiętać o rozgrzewce dostosowanej do zakładanego wysiłku podczas rywalizacji. W tym przypadku specyfika przygotowania się do startu wygląda nieco inaczej. Oprócz podstawowych ćwiczeń rozgrzewkowych wskazane jest bieganie. Najwięcej zależy od dystansu, jaki należy pokonać. W zależności od tego rozgrzewka biegowa może wyglądać tak:

  • rozgrzewka przed biegiem na 1500 metrów – 2 x 400 metrów w średnim tempie, minuta odpoczynku między dystansami, seria ćwiczeń: skłony, skipy, przysiady, krążenia ramion, nóg i stóp,
  • rozgrzewka przed biegiem na 10 km – lekki trucht przez 5 minut, następnie seria ćwiczeń: skłony, przysiady, krążenia ramion, nóg i stóp), po czym spokojny trucht przez 10-15 minut,
  • rozgrzewka przed maratonem – lekki trucht przez około 10 minut zakończony przebieżkami 4 x 80 metrów, następnie seria ćwiczeń: krążenia ramion, nóg, stóp, skłony, przysiady.



Data aktualizacji: 16.04.2018,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej