Rotawirus noworodka, niemowlęcia i starszego dziecka – objawy i leczenie

Fot.: djedzura / Getty Images

Rotawirus u dziecka może być przyczyną ciężkiej biegunki i odwodnienia. Szczepienia ochronne stosuje się we wczesnym wieku niemowlęcym. Dieta podczas choroby powinna być lekkostrawna, jednak podstawą terapii jest nawodnienie dziecka.

Rotawirus jest najczęstszą przyczyną ostrej biegunki o wyjątkowo ciężkim przebiegu, występującą głównie u dzieci przed 5. rokiem życia. Objawia się wymiotami, gorączką i biegunką. Można uniknąć zachorowania, stosując szczepienia ochronne, należące do szczepień zalecanych. Statystycznie rotawirus jest również najczęstszą przyczyną hospitalizacji dzieci z powodu biegunki. Rocznie nawet 1 na 5 dzieci trafia do szpitala z powodu biegunki rotawirusowej. Ciężki stan dotyczy średnio 1 na 20 dzieci.

Objawy zakażenia rotawirusem u dziecka

Główne objawy zakażenia rotawirusem to wymioty, biegunka i gorączka. Biegunka rotawirusowa charakteryzuje się obecnością kilkunastu wodnistych stolców na dobę. Dodatkowe objawy to utrata apetytu i osłabienie. U dzieci może dojść do ciężkiego odwodnienia. Ryzyko to jest zdecydowanie większe u noworodków i niemowląt. Jest to stan wymagający hospitalizacji dziecka i dożylnego podawania płynów.

Rotawirus – jak dziecko może się zarazić?

Rotawirus jest patogenem rozpowszechnionym w przyrodzie. Zdecydowana większość dzieci ma styczność z tym wirusem przed ukończeniem 5. roku życia. Nie każdy kontakt z czynnikiem zakaźnym prowadzi do objawowego zakażenia. Pierwszy kontakt jest najgroźniejszy, może prowadzić do ciężkiego stanu.

Zarazić się można poprzez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą, niedostateczną higienę rąk i przeniesienie wirusa na rękach lub jakichś przedmiotach. Na zabawkach lub innych rzeczach, z którymi dziecko ma styczność, rotawirus może przetrwać wiele godzin. Ręce stanowią główny wektor większości zakażeń w środowisku, jednak dla dzieci szczególnie niebezpieczna jest tendencja wkładania zabawek do buzi.

Największe ryzyko zakażenia dotyczy dzieci w pierwszym roku życia. Szczyt zachorowań obejmuje okres już od jesieni do wiosny. Największy odsetek zakażeń odnotowuje się na oddziałach niemowlęcych w szpitalach, a także w żłobkach i przedszkolach.

Leczenie biegunki rotawirusowej u dziecka

Nie ma leczenia przyczynowego rotawirusowej biegunki. Leczenie objawowe polega na odpowiednim nawadnianiu dziecka. Jeśli objawy są słabo nasilone, co zdarza się dość rzadko, można próbować leczyć dziecko w domu. Dotyczy to szczególnie starszych dzieci, które uda się przekonać do spożywania płynów, a także wypicia roztworów zawierających elektrolity.

W przypadku nasilonych wymiotów i biegunki może nie wystarczyć leczenie domowe, tym bardziej jeśli małe dziecko nie ma apetytu, nie chce pić, odwadnia się. Wtedy konieczne jest zgłoszenie się z nim do lekarza. Niemowlęta, a w szczególności noworodki, odwadniają się bardzo szybko, wobec czego lepiej profilaktycznie zgłosić się z dzieckiem do lekarza niż dopuścić do sytuacji, kiedy dziecko będzie odwodnione.

Dieta podczas zakażenia rotawirusem powinna być dostosowana do dziecka. Zazwyczaj traci ono apetyt, powinno się więc zachęcić je do jedzenia, gotując smakowite dania. Dieta powinna być lekkostrawna. Niemowlęta karmione piersią powinny być dalej przystawiane do piersi, nawet częściej niż zazwyczaj. Starsze dzieci, jeśli nie mają apetytu, mogą przez jeden lub dwa dni stosować dietę płynną lub jeść mniej, jednak ważne jest, by były odpowiednio nawodnione. W przypadku ciężkich biegunek ogranicza się doustne spożywanie posiłków na rzecz dożylnego nawadniania. Szybko jednak dziecko powinno wrócić do normalnego odżywiania.

Profilaktyka zakażeń rotawirusowych u dzieci

Główna metoda zapobiegania zakażeniom u dzieci to szczepienia ochronne. Głównie ze względu na wysokie rozpowszechnienie wirusa w środowisku, higiena jest koniecznym czynnikiem prewencji zakażeń, jednak nie stanowi całkowitej ochrony, zwłaszcza jeśli dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola. Szczepienie jest doustne, może być łączone z innymi wakcynami. Można je podać wyłącznie między 6. a 12. tygodniem życia dziecka. W Polsce dostępne są dwie szczepionki, płatne: rotarix (dwudawkowa) i rotateq (trzydawkowa). Są słodkie w smaku, dlatego dziecko dobrze na nie reaguje.

Należy pamiętać, że szczepionka nie jest podawana w celu uniemożliwienia kontaktu z otoczeniem. Wirus jest tak powszechny, że mimo szczepienia może dojść do zarażenia. Niezależnie od tego dzięki szczepionce dziecko jest chronione przed ciężką, inwazyjną postacią zakażenia wymagającą hospitalizacji. Około 90% szczepionych dzieci nigdy nie choruje na biegunkę rotawirusową.

Poza szczepieniem profilaktyka zakażeń obejmuje:

  • higienę, czyli odpowiednie warunki sanitarno-epidemiologiczne,
  • karmienie piersią – jest czynnikiem prewencyjnym większości zakażeń,
  • unikanie kontaktu z zakażonymi osobami, co jednak może przysporzyć problemu, gdyż wirus jest zakaźny już nawet na kilka dni przed wystąpieniem objawów.

Zobacz film: Do przedszkola i żłobka tylko z ważnym szczepieniem? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 06.02.2018,
Opublikowano: 06.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej