Rodzaje prezerwatyw a bezpieczeństwo – jaki rodzaj wybrać?

Fot: pederk / gettyimages.com

Dobór właściwego rodzaju prezerwatywy jest bardzo istotny. Efekt antykoncepcyjny i bezpieczeństwo są porównywalne i zależą nie od rodzaju, a od odpowiedniego rozmiaru i stosowania prezerwatywy. Osoby uczulone na lateks również nie powinny się martwić,ponieważ dostępne są prezerwatywy nielateksowe.

Prezerwatywa to metoda antykoncepcji zaliczana do metod barierowych. Jest to najpopularniejsza metoda antykoncepcyjna pozwalająca uchronić się przed chorobami wenerycznymi, a przy okazji nieniosąca za sobą żadnych efektów ubocznych jak np. hormonalne środki antykoncepcyjne. Warto, aby osoby decydujące się na prezerwatywy jako główną metodę antykoncepcji zapoznały się z różnymi rodzajami prezerwatyw, ponieważ ich wybór na rynku jest bardzo szeroki. Różnią się nie tylko rozmiarem, ale wieloma innymi cechami.

Rodzaje prezerwatyw a efekt antykoncepcyjny

Bez względu na to, jaki rodzaj prezerwatywy się wybierze, stanowią one skuteczną barierową metodę antykoncepcji. Warunkiem jest jednak odpowiednie założenie prezerwatywy, nieuszkodzenie jej podczas nakładania, dostosowanie rozmiaru, by nie zwiększyć ryzyka zsunięcia się bądź pęknięcia. Kiedy dochodzi do przygodnego zbliżenia, najczęściej ludzie korzystający z prezerwatyw biorą pod uwagę bezpieczeństwo. Jednak jeśli prezerwatywy są główną metodą antykoncepcji w związku, warto poeksperymentować i urozmaicić seks, jednocześnie chroniąc się przed chorobami i niechcianą ciążą.

Zobacz film: Rodzaje antykoncepcji. Źródło: 36,6.

W zależności od rodzaju prezerwatyw, mogą one potęgować doznania erotyczne, zintensyfikować poczucie bliskości. Kształt, struktura, grubość, rodzaj lubrykantu czy typ materiału wpływają na przyjemność, jaką czerpie para ze zbliżenia. Jeśli podczas stosunku nie dojdzie do uszkodzenia prezerwatywy, efekt antykoncepcyjny jest taki sam bez względu na jej rodzaj. Większość dostępnych prezerwatyw nie ma w składzie środka plemnikobójczego, a inne lubrykanty. Nie powinno to jednak martwić. Okazuje się bowiem, że odpowiednia budowa prezerwatywy stanowi doskonałą ochronę antykoncepcyjną. Stosowane swego czasu dodatkowe środki plemnikobójcze powodowały podrażnienia błon śluzowych, a co za tym idzie, zwiększały ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową.

Jaki rodzaj prezerwatywy wybrać?

Para z pewnością będzie potrzebowała trochę czasu, by znaleźć idealny rodzaj prezerwatyw dla siebie. Pierwsze kryterium to poczucie bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są cienkie, bardzo cienkie i ultracienkie prezerwatywy, które zapewniają większe poczucie intymności i bliskości. Dla niektórych efekt, jaki dają, czyli spotęgowane uczucie ciepła i każdego ruchu, będzie jak najbardziej pożądany. Praktycznie nie czuć, że prezerwatywa jest w ogóle założona. Dla innych jednak będzie powodowało to znaczny stres i dyskomfort związany z lękiem przed tym, czy prezerwatywa pękła czy nie. Dla nich właśnie sprawdzają się prezerwatywy grubsze. Sprawdzą się one lepiej niż cienkie również w sytuacjach, kiedy dana para preferuje bardziej intensywne i energetyczne zbliżenia.

Zobacz film: Metody antykoncepcji. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Kolejne kryterium w doborze rodzaju prezerwatywy to poczucie przyjemności. Dostępne są prezerwatywy ze specjalnymi wypustkami bądź prążkami w różnych układach i konfiguracjach. Mają one za zadanie stymulować przyjemność obojga partnerów i zintensyfikować doznania erotyczne. Na rynku dostępne są również prezerwatywy mające odpowiednie środki nawilżające, dodatkowo chroniące prezerwatywę przed rozerwaniem bądź pęknięciem. Zwiększają poślizg podczas stosunku, co pozwala na dodatkowe eksperymenty w łóżku.

Wiele osób zapomina, że ochrona powinna obejmować nie tylko stosunek dopochwowy. Należy pamiętać, że do zakażenia chorobami wenerycznymi dochodzi również poprzez seks oralny. W takim przypadku mogą sprawdzić się prezerwatywy smakowe, które nasączone są różnymi aromatami. Można spotkać się z prezerwatywami o smaku bananów, jabłek, pomarańczy czy truskawek.

Niektóre pary decydują się również na prezerwatywy przedłużające stosunek. Są one pokryte specjalnym lubrykantem powodującym opóźnienie wytrysku. Mogą nie sprawdzić się jednak dla alergików, ponieważ środek ten może okazać się drażniący. Prezerwatywy nielateksowe stanowią doskonałą metodę antykoncepcji dla alergików. Najczęściej tworzone są z poliizoprenu, który dodatkowo poza niealergizującym działaniem powoduje, że są ultracienkie i odporne na uszkodzenia.

Rodzaj a rozmiar prezerwatywy

Poza dostosowaniem rodzaju prezerwatywy bardzo istotne jest dopasowanie jej rozmiaru do członka. Jeśli prezerwatywa jest w złym rozmiarze, może spowodować ucisk, pęknięcie, dyskomfort, a także może się zsunąć podczas stosunku. To, czy prezerwatywa się zsunie czy pęknie, zależy od tego, czy nie jest zbyt ciasna bądź zbyt luźna. Dlatego też ważniejszym kryterium jest szerokość prezerwatywy, a nie jej długość. W zależności od obwodu penisa, określa się właściwy rozmiar prezerwatywy. Ze względu na to, że numeracja w zależności od producenta może się nieznacznie różnić, warto zapoznać się z rozmiarami bezpośrednio na stronie internetowej czy na ulotce prezerwatyw danej firmy.

Zobacz film: Mity dotyczące antykoncepcji. Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 14.06.2018,
Opublikowano: 14.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej