Rodzaje i ceny protez stopy. Jak wybrać najlepszą protezę stopy?

Fot: seventyfour / gettyimages.com

Technologia protez stopy nieustannie się rozwija, a urządzenia nie tylko są powszechnie dostępne, dostosowane do potrzeb pacjenta, ale również pełnią funkcje estetyczne, podnosząc komfort noszenia i efektywność rehabilitacji. Duży wybór modeli oraz szeroki przedział cenowy protezy stopy pozwala dopasować protezę do możliwości ruchowych i finansowych pacjenta.

Amputacja części kończyny dolnej (bez względu na przyczynę odjęcia) często wiąże się ze zmianą trybu życia w początkowym etapie rekonwalescencji, a ceny protez stopy mogą przysporzyć dodatkowych trosk. Państwowe instytucje i pozarządowe organizacje oferują pomoc w postaci pokrycia części kosztów zakupu protezy stopy bądź refundację całości tego typu wydatków.

Proteza stopy

Proteza stopy jest obiektem, który uzupełnia utraconą stopę w całości bądź tylko jej fragment, a także zastępuje jej funkcje motoryczne, np. podpory ciała, równowagi czy lokomocji.

Protezy stopy często utożsamiane są z ortezami, jednak bezwzględnie należy je ze sobą różnicować. Orteza wspomaga funkcjonowanie i leczenie osłabionej lub chorej części ciała.

Najbardziej istotny podział protez stóp dzieli je na dwie podstawowe grupy: ze względu na miejsce amputacji i funkcjonalność.

Rodzaje protezy stopy

Możliwości biotechnologiczne uzupełniania ubytków z zachowaniem funkcji motorycznych pozwalają na stworzenie dowolnej protezy stopy. Wszelkie typy i modele protez stopy w znacznym stopniu poprawiają funkcjonowanie pacjenta, zapewniają komfort noszenia i jednocześnie zachowują poczucie estetyki ogólnego wyglądu sylwetki.

Najbardziej nowoczesne rodzaje protezy stopy, oprócz inteligentnych przegubów, posiadają mechanizmy wspierające i optymalizujące każdy ruch stopy, odwzorowując jej fizjologiczne czynności. Charakteryzują się lekkością, a ich budowa zapewnia dobrą gospodarkę energii, czyli magazynowanie i oddawane jej podczas chodzenia. Tego typu dynamiczne protezy stopy polecane są przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie, uprawiającym sport.

Protetyka oferuje również bardziej statyczne konstrukcje protez stopy, polecane osobom mniej aktywnym.

Protezy stopy ze względu na miejsce amputacji

Głównym kryterium podziału protez stopy jest miejsce amputacji. Pod tym kątem wyróżnia się:

  • częściowe protezy stopy z zastosowaniem w przypadku amputacji:

- w obszarze palców z pozostawieniem co najmniej głów kości śródstopia; tego typu protezy stopy wzmacniają punkty podparcia i umiejętność propulsji stopy; zapobiegają również zginanie się niewypełnionej części buta, zachowując naturalny efekt chodzenia;

- na wysokości stawu Lisfranca (stawu stępno-śródstopnego) i Choparta (stawu skokowo-piętowo-łódkowy i stawu piętowo-sześcienny); proteza stopy w tym obszarze przywraca funkcje podporowe kończyny dolnej i propulsji, czyli odbicia od podłoża w trakcie chodzenia, a ostatecznie zachowuje funkcje statyczno-dynamiczne całego ciała, estetyki sylwetki i chodu;

Do częściowych protez stopy, oprócz urządzeń mocowanych tymczasowo lub na stałe, wliczają się również wszelkiego rodzaju wkładki do butów i nakładki na kikuty uzupełniające amputowaną część stopy, zapewniające w funkcjonalność nogi w poszczególnych fazach chodu.

Jak działa układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

  • całościowe protezy stopy po amputacji podudzia; zapewniają kontakt skróconej kończyny z podłożem, umożliwiając chód i zwiększając pole podparcia całego organizmu; proteza podudzia może występować w wariancie z przegubem skokowym bądź ze sztywnym stawem skokowym.

Proteza stopy ze względu na konstrukcję

Ten rodzaj protezy stopy wyróżnia, m.in.:

  • wewnątrzszkieletowe konstrukcje, których elementem nośnym pomiędzy lejem kikuta a stopą protezy goleni jest rura osiowa, nie nadająca naturalnego kształtu nodze; element osiowy zazwyczaj jest wyposażony w mechanizm przegubu imitujący staw skokowy;
  • zewnątrzszkieletowe konstrukcje, których elementem nośnym pomiędzy lejem kikuta, a stopą protezy goleni są ściany zewnętrzne protezy, czyli elementy nadające jej naturalny kształt podudzia i stopy.

Protezy stopy ze względu na funkcjonalność

Zaopatrzenie ortopedyczne w postaci protezy stopy powinno przede wszystkim zapewnić powrót do pełni zdrowia i funkcjonalności pacjenta sprzed amputacji. Każdy pacjent wykazuje inne oczekiwania w stosunku do protezy stopy, ale ze względu na funkcjonalność można przyporządkować protezy do jednej z trzech kategorii:

  • kosmetyczne, czyli lekkie i tanie, ale z ograniczoną ruchliwością konstrukcji, stanowią dobre uzupełnienie utraconej stopy lub jej fragmentu pod względem estetycznym; polecane są osobom chcącym zachować naturalny wygląd;
  • mechaniczne, połączone ze zdrowymi mięśniami w wyższym odcinku kończy, przystosowane do kontroli funkcji poprzez pracę tych mięśni; użytkownik może realizować samodzielnie utracone funkcje stopy;
  • mioelektryczne, zasilane zewnętrznie oraz mechanicznie; praca protezy nie jest tak wyczerpująca dla użytkownika dzięki pomocy mechanizmów zewnętrznych.

Cena protezy stopy

Cena protezy stopy uzależniona jest od rodzaju protezy, jednak samodzielny zakup wiąże się z wydatkiem blisko kilku tysięcy złotych na podstawowy rodzaj protezy. Im bardziej zaawansowana technologia protezy stopy, tym ceny są odpowiednio wyższe.

Pułap cenowy może być jednak znacznie zmniejszony lub pokryty w całości w ramach finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie bądź ze środków Państwowego Funduszu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 11.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej