Riketsje: czym są i jakie choroby wywołują? Zakażenia

Fot: Dr_Microbe / gettyimages.com

Riketsje są bardzo groźnymi dla zdrowia mikroorganizmami, odpowiedzialnymi za wywołanie wielu niebezpiecznych chorób, w tym tyfusu plamistego oraz gorączki plamistej. Bakterie riketsji przenoszą pchły, kleszcze, roztocza oraz wszy. W Polsce choroby wywołane riketsjami mają charakter sezonowy i występują sporadycznie.

Riketsje (Rickettsia) są drobnoustrojami odpowiedzialnymi za wiele chorób, które nazywa się riketsjozami. Schorzenia te wyróżniają się wysoką gorączką.

Riketsje – charakterystyka bakterii

Riketsje to grupa Gram-ujemnych bakterii o pałeczkowatym kształcie, bytujących na owadach, ssakach, a także na niektórych stawonogach. Endemicznie występują przede wszystkim w Afryce, a także w krajach basenu Morza Śródziemnego. Zdaniem lekarzy i naukowców ocieplenie klimatu sprawiło, że riketsje zwiększyły obszar bytowania, dlatego można jest spotkać w wielu krajach o umiarkowanym klimacie, w tym w Polsce. Jak podaje Państwowy Zakład Higieny, nawet kilkanaście procent kleszczy w Polsce może być zarażone różnego rodzaju riketsjami.

Riketsje w przeciwieństwie do większości drobnoustrojów nie przedostają się bezpośrednio do organizmu człowieka, lecz atakują go za pośrednictwem innych nosicieli. Tego rodzaju organizmy nazywane są wektorami i nie są atakowane przez riketsje. Bakterie te mogą przebywać i zakażać w trudnych warunkach. Bytujące na odzieży, zachowują zdolność zakażania ludzi przez 2–3 tygodnie.

Riketsjozy – choroby wywołane riketsjami

Lekarze wyróżniają długą listę chorób i ich powikłań, które są spowodowane działaniem riketsji w organizmie człowieka. Bakterie działają destrukcyjnie na gruczoły dokrewne, serce, naczynia krwionośne oraz układ nerwowy zaatakowanych osób. Najczęściej dostają się do organizmu poprzez drapanie skóry, co prowadzi do wtargnięcia ich do ustroju.

Jedną z chorób wywołanych zakażeniem riketsjami jest gorączka plamista Gór Skalistych. To schorzenie dotyczące głównie młodych mężczyzn, spowodowane ukąszeniem przez zakażonego kleszcza. Objawami choroby są bardzo wysoka gorączka, sięgająca ok. 39–40°C wraz z występującymi jednocześnie dreszczami oraz charakterystyczna wysypka ujawniająca się najpierw na dłoniach i stopach, z czasem obejmująca tułów. Ponadto w przebiegu gorączki plamistej Gór Skalistych wyróżnia się wysokie ryzyko zainfekowania mózgu oraz serca, ze względu na zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się riketsji. W przypadku nierozpoczęcia leczenia śmiertelność choroby wynosi 60%. Podjęcie leczenia całkowicie minimalizuje umieralność, choć jest to zależne od stopnia ciężkości choroby.

Jedną z najniebezpieczniejszych chorób spowodowanych przez riketsje jest dur plamisty, zwany także tyfusem plamistym. To bakteryjna choroba zakaźna przenoszona przez wszy oraz pchły. Tyfus występuje przede wszystkim w krajach afrykańskich i azjatyckich, cechuje się bardzo intensywnym i ciężkim przebiegiem. Okres wylęgania choroby wynosi od 10 do 14 dni, a czas wahania objawów może trwać od 5 do 21 dni.

Początkowymi symptomami tyfusu, podobnie jak innych chorób spowodowanych riketsjami, są: nagła i wysoka gorączka, ból głowy, euforia przechodząca w ogólne rozbicie, przyspieszony oddech. W pierwszych dniach od zakażenia twarz staje się zaczerwieniona i spuchnięta. Chory zazwyczaj odczuwa wzmożone pragnienie, zaczerwienieniu ulegają gałki oczne. Po ok. 4 dniach pojawia się wysypka na języku, powiększają się wątroba i śledziona. W kolejnych dniach wysypka ulega krwawieniu, występuje bezsenność, szybka utrata masy ciała. Charakterystyczne jest majaczenie, ból głowy oraz zwiększone wydalanie moczu. Po ok. 10 dniach od pierwszych objawów następują: spadek ciśnienia krwi, prawostronne powiększenie serca, leukocytoza, osłabienie, senność, osłabienie wszystkich mięśni oraz stan podgorączkowy.

Innymi chorobami wywoływanymi przez riketsje są m.in.:

  • choroba Brilla-Zinssera (zwana także tyfusem nawrotowym wysypkowym, dotyczy ludzi z przebytym durem wysypkowym lub mających kontakt z chorymi na to schorzenie),
  • gorączka plamista Wyspy Flindersa,
  • kleszczowa gorączka afrykańska,
  • japońska gorączka plamista,
  • gorączka guzkowa (gorączka śródziemnomorska),
  • ospa riketsjowa (riketsjoza pęcherzykowa, rozpowszechniona w Korei, Rosji, Chorwacji, na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych i krajach afrykańskich).

Badania i leczenie zakażenia riketsjami

Wśród badań diagnostycznych w celu wykluczenia lub potwierdzenia zakażenia riketsjami stosuje się zazwyczaj badanie poziomu przeciwciał IgM przeciwko bakteriom riketsji. W celu przeprowadzenia analizy pobiera się niewielką próbkę krwi (najlepiej na czczo). Leczenie zakażenia riketsjami jest w niektórych przypadkach bardzo trudne, ponieważ jego typowe objawy łatwo pomylić z oznakami innych chorób. Skuteczność oraz czas leczenia w głównej mierze zależne są od momentu zdiagnozowania choroby, dlatego ważna jest jak najszybsza reakcja. W leczeniu riketsjozy z wyboru stosuje się doksycyklinę. Antybiotyk ten cechuje się wysoką skutecznością. W czasie terapii zaleca się stosowanie leków zwiększających odporność.

Zobacz film: Co zrobić, aby nie zarazić się Salmonellą? Źródło: Wiem co jem




Data aktualizacji: 19.02.2018,
Opublikowano: 19.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej