Reumatoidalne zapalenie stawów u dzieci – przyczyny, objawy, przebieg choroby

Mehmet Hilmi Barcin/GettyImages

Dziecięce reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się okresami remisji i nawrotów stanów zapalnych jednego lub kilku stawów oraz szeregiem dodatkowych objawów pozastawowych. Choroba rozpoczyna się zwykle przed 16. rokiem życia z bliżej nieokreślonego powodu i wymaga intensywnego leczenia.

Istotą reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) jest niszczenie przez organizm własnych komórek i tkanek tworzących stawy. Choroba autoimmunologiczna tego typu pomyślnie reaguje na farmakoterapię i rehabilitację ruchową. Reumatoidalne zapalenie stawów u dzieci stanowi ryzyko wielu powikłań dotyczących układu kostno-mięśniowego, powstawania zaburzeń wzroku, otyłości posterydowej, a w przyszłości – osteoporozy.

Reumatoidalne zapalenie stawów u dzieci

"Reumatoidalne zapalenie stawów u dzieci" to potoczne określenie choroby układowej o niejednoznacznej etiologii, w medycynie znanej jako "młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów" (MIZS). Dziecięce zapalenie stawów charakteryzuje przewlekły proces zapalny o podłożu autoimmunologicznym, rozwijający się w strukturach stawowych i uszkadzający ich włókna. Choroba wywołuje szereg dolegliwości zlokalizowanych w jednym stawie lub kilku jednocześnie, stanowi przyczynę ich deformacji oraz sprzyja różnego stopnia upośledzeniom biomechaniki aparatów ruchu. RZS u dzieci wpływa również na rozwój szeregu zmian pozastawowych i powikłań układowych. Choroba rozpoczyna się zwykle przed 16. rokiem życia i ma charakter przewlekły – trwa co najmniej 6 tygodni.

Reumatoidalne zapalenie u dzieci, zarówno w obrazie klinicznym, jak i w przebiegu, tylko częściowo przypomina RZS u dorosłych. Różnice dotyczą częstszego w wieku rozwojowym uogólnienia procesu chorobowego, występowania zmian głównie w dużych stawach oraz charakterystycznych wyłącznie dla dzieci zaburzeń rozwojowych. Objawy dziecięcego RZS mogą mieć burzliwy, gwałtowny początek lub rozwijają się leniwie, co utrudnia prawidłowe rozpoznanie i wczesne wdrożenie leczenia.

RZS u dzieci – objawy

W schorzeniu, jakim jest reumatoidalne zapalenie stawów u dzieci, objawy to przede wszystkim obrzęki, bolesność i ograniczenie ruchomości zajętych stawów, powstające na skutek rozrastającej się i naciekającej błony maziowej. Postępujący proces destrukcyjny stawu prowadzi w dalszej kolejności do zniekształceń obrysów stawów, zaniku okołostawowych mięśni oraz przykurczów stawowych. W efekcie nierzadko pacjenci borykają się ze sztywnością poranną. RZS u dzieci stanowi częstą przyczynę niepełnosprawności ruchowej. Lokalnym objawom choroby zwykle towarzyszą: hektyczna gorączka, przerost wątroby i śledziony, a także powiększenie węzłów chłonnych. W zależności od postaci choroby dochodzi do zajęcia konkretnej liczby stawów, a w grupie objawów dziecięcego RZS można zaobserwować również inne dolegliwości, m.in.:

  • łososiową wysypkę, zapalenie błon surowiczych, dyskomfort ze strony stawów biodrowych i nadgarstkowych, niedokrwistość i znacznego stopnia nadpłytkowość. Tego typu objawy RZS u dzieci dotyczą postaci systemowej, tzw. uogólnionej;
  • zajęcie nawet 4 stawów, w tym najczęściej kolanowych i skokowych, utykanie, zapalenie błony naczyniowej oka o tzw. zimnym przebiegu, czyli bezobjawowym – to symptomy charakterystyczne dla postaci reumatoidalnego zapalenia stawów nielicznostawowego, tzw. skąpostawowego;
  • stan zapalny w co najmniej 5 stawach, w tym w drobnych stawach rąk oraz stawach skroniowo-żuchwowych oraz kręgosłupa szyjnego. Ponadto ogólne zmęczenie i guzki reumatoidalne wskazują na postać wielostawową RZS.

Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny

Przyczyny dziecięcego RZS nie są jednoznaczne. Schorzenie uznawane jest za chorobę autoimmunologiczną, tzn. taką, w której przebiegu dochodzi do niszczenia przez organizm własnych komórek i tkanek stawowych. Nie bez znaczenia na RZS u dzieci wpływają także uwarunkowania genetyczne i niekorzystne czynniki środowiskowe. Ryzyko pojawienia się schorzenia i postępujących dolegliwości wzrasta u dzieci obciążonych różnego rodzaju defektami układu odpornościowego, który traktuje własny ustrój jako ciało obce i rozpoczyna procesy ukierunkowane na autodestrukcję. Ponadto procesom zapalnym sprzyjają liczne mikrouszkodzenia stawów, wynikające z przeciążenia wysiłkiem fizycznym czy zabawą i urazami mechanicznymi.

Reumatoidalne zapalenie stawów u dzieci – leczenie

Leczenie RZS u dzieci ukierunkowane jest na zminimalizowanie stanów zapalnych, spowolnienie lub zatrzymanie postępujących w stawach niekorzystnych zmian, a także zapobieganie zaburzeniom rozwojowym i niepełnosprawności ruchowej. Wszelkie proponowane metody terapeutyczne mają na celu utrzymanie lub przywrócenie prawidłowej aktywności fizycznej małego pacjenta. Postępowanie terapeutyczne uwzględnia przede wszystkim:

  • farmakoterapię hamującą aktywność układu immunologicznego z zastosowaniem m.in. niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz środków immunosupresyjnych;
  • rehabilitację ruchową, czyli kinezyterapię z wykorzystaniem różnorodnych ćwiczeń miejscowych i ogólnousprawniających;
  • fizykoterapię łagodzącą ostre objawy.

Zobacz wideo: Deformacja stawów - na czym polega RZS?

36,6

Bibliografia:

1. Bruckle W., „Reumatoidalne zapalenie stawów”, Interspar, Warszawa 2000.

2. Niebrzydowski J., „Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów. Poradnik dla chorych”, Psychoskok, Konin 2012.

3. Romnicka A., „Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów”, Przewodnik Lekarza 12/2001, vol. 4.

4. Opracowanie zbiorowe, „Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), Poradnik dla chorych i ich bliskich”, Poruszyć Świat, Abbvie, Warszawa 2012.

Data aktualizacji: 15.01.2022,
Opublikowano: 18.01.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej