Rekordowa ilość zachorowań na odrę. WHO ostrzega przed epidemią

Fot.: Jovanmandic / Getty Images

Jak informuje WHO z powodu odry w Europie w 2018 roku zmarły 72 osoby! Liczba potwierdzonych zachorowań przekroczyła 80 tys. Powrót odry wynika m. in. z unikania obowiązku szczepienia. WHO w najnowszym raporcie przestrzega przed zagrożeniami, jakie niesie choroba. 

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia na odrę w Europie zachorowało 82 596 osób, z czego aż 61 proc. wymagało hospitalizacji. Z powodu choroby zmarło 72 pacjentów, natomiast rok wcześniej (2017) odnotowano 42 zgony. Ilość zachorowań drastycznie wzrasta, z raportu wynika, że odnotowane przypadki choroby potroiły się względem 2017 roku. Jednak najgorsza sytuacja jest na Ukrainie, gdzie odnotowano ponad 10 razy więcej zachorowań niż w 2017 roku - ponad 53 tys.

Wyniki zachorowalności na odrę w 2018 roku:

  • Polska - 335 (ponad 5 razy więcej niż w 2017 roku, kiedy odnotowano 63 przypadki zachorowań);
  • Ukraina (53 218);
  • Serbia (5 076);
  • Izrael (2919);
  • Francja (2913);
  • Włochy (2 517);
  • Rosja (2 256);
  • Gruzja (2203);
  • Grecja (2 193);
  • Albania (1 466);
  • Rumunia (1 087);
  • Wielka Brytania (953).

Odra w Polsce zaatakowała już kilkakrotnie. Zwykle ogniska choroby miały związek z napływem ludności z Ukrainy. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: Odra zabija w Europie. Czy Polsce grozi epidemia? oraz na filmie:

Zobacz film: Dr Paweł Grzesiowski o odrze. Ognisko odry pod Warszawą. Źródło: Dzień Dobry TVN

WHO ostrzega przed odrą

Odra jest bardzo zaraźliwą chorobą przenoszoną tylko przez ludzi. Wirus namnaża się w węzłach chłonnych, zwykle daje o sobie znać po 10 dniach od zarażenia. Objawy odry dzielą się na zwiastujące i właściwe. Do tych pierwszych zaliczamy wysoką gorączkę, suchy kaszel, nieżyt nosa oraz plamki Koplika, które pojawiają się dzień przed wystąpieniem osutki, będącej właściwym objawem odry.

Więcej o plamkach Koplika dowiecie się tutaj: Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry

Osutka to wysypka plamisto-grudkowa, pojawiająca się stopniowo - najpierw pojawia się na głowie, potem tułowiu, na końcu na kończynach. Wysypka utrzymuje się średnio od 3 do 7 dni. Leczenie odry jest wyłącznie objawowe, polega na zbijaniu gorączki. Choroba jest bardzo niebezpieczna, szczególnie dla małych dzieci.

Do najczęstszych powikłań odry należą:

  • zapalenie ucha środkowego, 
  • zapalenie płuc, 
  • zapalenie mózgu
  • zapalenie mięśnia sercowego. 

WHO stwierdziło, że problem dotyczący wzrostu zachorowań na odrę w Europie ma związek ze spadkiem liczby osób zaszczepionych na Ukrainie. Szczyt zachorowalności na odrę wypadł tam właśnie w 2018 roku, a ma to związek z konfliktem z Rosją oraz wojną w Donbasie. Szczepionkę przeciwko odrze w związku z trudną sytuacją kraju otrzymało zaledwie 31 proc. dzieci. W 2017 roku zaszczepiono już 90 proc. maluszków poniżej 10. roku życia. WHO nawołuje do dalszych szczepień:

Obecny poziom immunizacji nie jest wystarczający. Mimo że większość Europejczyków jest zaszczepiona przeciwko odrze, to jednak na poziomie regionalnym jest coraz więcej miejsc, w których liczba zaszczepionych jest niewystarczająca, by móc ograniczyć możliwość przemieszczania się wirusa odry po całej Europie - mówi dyrektor regionalna.

Odra - jak uniknąć choroby? Szczepienia przeciwko odrze

Jedyną skuteczną ochroną przeciwko odrze są szczepienia ochronne. Najwyższe statystyki zachorowań na odrę notuje się w miejscach, gdzie liczba osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie spada poniżej 95 proc. 

Ochronę zapewnia szczepienie MMR (measles-mumps-rubella, czyli odra-świnka-różyczka). Podawane jest ono dzieciom dwukrotnie, co zapewnia ochronę przed chorobą na poziomie 99 proc. Szczepienie MMR jest bezpłatne, refundowane przez państwo. Można wybrać także szczepienie MMR-V, które zapewnia dodatkową ochronę przed ospą wietrzną lub doszczepić dziecko przeciwko tej chorobie później. Szczepienie MMR-V jest odpłatne, w przypadku dodatkowego szczepienia przeciwko ospie rodzice zapłacą za nie tylko wtedy, kiedy nie będą posiadać zaświadczenia, że dziecko uczęszcza do żłobka lub klubu malucha. 

Szczepionki MMR podawane w Polsce znane są pod nazwami Priorix lub M-M-RvaxPro. 

Polecamy: Zmiany w kalendarzu szczepień. Nowy termin szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce

Źródło: Measles in Europe: record number of both sick and immunized

Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 11.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej