Refluks żołądka u dzieci i dorosłych. Leki i domowe sposoby na zgagę

Refluks żołądka wywołujący zgagę i pieczenie w klatce piersiowej dotyka co piątą osobę przynajmniej raz w tygodniu. Co dziesiąta doświadcza tych objawów codziennie. Ich przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy, dolegliwość polegająca na przedostawaniu się kwasu z żołądka do przełyku.

Większość ludzi przyzwyczaja się do częstych objawów refluksu żołądka, stosuje leki zobojętniające dostępne bez recepty i nie podejmuje leczenia, ani nie rezygnuje z dotychczasowego stylu życia. Tymczasem refluks żołądkowo-przełykowy jest nie tylko nieprzyjemny, ale może prowadzić do groźnych powikłań. Dlatego warto poddać się odpowiednio przeprowadzonej diagnostyce i zaleconemu przez lekarza leczeniu.

Co to jest refluks żołądka i jakie ma objawy?

Pomiędzy żołądkiem a przełykiem znajduje się mięsień - zwieracz, który uniemożliwia przedostawanie się enzymów trawiennych i resztek jedzenia z powrotem do przełyku, pozwalając jedynie na ruch pokarmu do żołądka. Często zdarza się jednak, że zwieracz słabnie i nie pełni odpowiednio swojej roli. Wówczas kwas żołądkowy i inne enzymy mogą cofać się do przełyku, wywołując nieprzyjemne dolegliwości.

Najczęstsze objawy refluksu żołądkowego to:
  • pieczenie w okolicy mostka,
  • zgaga,
  • kwaśny lub gorzki posmak w ustach,
  • bóle brzucha,
  • odbijanie się,
  • nudności,
  • chrypka,
  • astma,
  • częste bóle gardła,
  • kaszel.

Dodatkowo mogą pojawić się objawy świadczące o powikłaniach refluksu - trudności w przełykaniu, krwiste wymioty, niekontrolowana utrata wagi lub zabarwione na czarno stolce. W takim wypadku należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Zobacz film: Zgaga. Źródło: 36,6.

Przyczyny refluksu żołądka

Przyczyn refluksu może być bardzo wiele, dlatego trudno je wszystkie wychwycić i wyeliminować. Jeśli dotychczasowe leczenie refluksu nie przynosi rezultatów, warto przyjrzeć się jego przyczynom:

  • niezdrowa dieta - alkohol, kawa, napoje gazowane, sól, ostre przyprawy, wysoko przetworzone jedzenie mogą wywoływać objawy refluksu; sytuację pogarsza też szybkie spożywanie zbyt obfitych posiłków;
  • alergie i nietolerancje pokarmowe - niewykryte lub ignorowane alergie pokarmowe mogą wywoływać refluks żołądkowo-przełykowy; konieczne jest przeprowadzanie badań pod tym kątem i stosowanie się do odpowiedniej diety;
  • osłabienie zwieracza żołądka - może wystąpić w ciąży, na skutek otyłości, palenia papierosów, spożywania alkoholu, stosowania niektórych leków albo z powodu podeszłego wieku;
  • przepuklina rozworu przełykowego - część żołądka przesuwa się poza zwieracz do przełyku, co wywołuje częste i uciążliwe objawy refluksu.

Jak leczyć refluks żołądka?

Leczenie farmakologiczne refluksu odbywa się poprzez podawanie doustnych leków. Najczęściej stosuje się leki zobojętniające kwas żołądkowy oraz obniżające lub zupełnie blokujące jego wydzielanie. Długoletnie używanie leków na refluks może mieć jednak skutki uboczne w postaci zaburzeń trawienia, warto więc stosować je wtedy, kiedy są naprawdę potrzebne.

Zmiana sposobu życia i odpowiednia dieta to najlepszy sposób leczenia refluksu nie wywołujący przy tym skutków ubocznych. Należy unikać alergenów, ciężkostrawnego pożywienia, soli, ostrych, bardzo gorących lub bardzo zimnych potraw, przejadania się i jedzenia w biegu. Powinno się zrezygnować z picia alkoholu i palenia.

Leczenie operacyjne może okazać się konieczne w bardzo zaawansowanych przypadkach refluksu, na przykład tych wywołanych przepukliną żołądkowo-przełykową. Zabieg polega na wzmocnieniu lub obniżeniu zwieracza przełyku.

Zobacz także: Refluks żołądkowo-przełykowy i refluks żółciowy. Przyczyny i objawy schorzeń

Domowe sposoby, leczenie naturalne i leczenie ziołami mogą złagodzić objawy refluksu. Najczęściej rekomendowane są duże ilości wody, a szczególnie jedna szklanka na czczo, woda z łyżeczką sody oczyszczonej, migdały, sok z aloesu, siemię lniane, nagietek, rumianek, kurkuma, estragon, lukrecja, prawoślaz i podbiał.

Ponieważ refluks jest dolegliwością związaną ze stresem, przydatna mogą się okazać terapia psychologiczna lub psychiatryczna. Jeśli nasilenie objawów występuje podczas sytuacji stresowych, a są one niemożliwe do wyeliminowania, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą.

Refluks w ciąży

Refluks żołądkowo-przełykowy jest dolegliwością, która często dotyka kobiety w ciąży. Ze względu na dobro dziecka nie można wówczas używać leków tradycyjnie stosowanych w leczeniu tej przypadłości. W związku z tym zaleca się zwracanie szczególnej uwagi na dietę, picie dużej ilości wody, jedzenie migdałów oraz stosowanie bezpiecznych dla dziecka ziół - rumianku, siemienia lnianego i nagietka.

Refluks u niemowląt i dzieci

Przez pierwsze miesiące życia refluks u niemowląt może być związany z niedojrzałym jeszcze dolnym zwieraczem przełyku i samoistnie zaniknąć. Jeżeli jednak ulewanie i wymioty powtarzają się często lub dziecko nie przybiera na wadze, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także: Co to jest refluks? Sposoby leczenia refluksu u małych dzieci

Refluks u dzieci powyżej pierwszego roku życia zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ nieleczony może doprowadzić do choroby refluksowej przełyku lub jego uszkodzeń. Jest on też często objawem innych chorób. Przeważnie wiąże się z wymiotami, bólami brzucha, kwaśnym posmakiem w ustach oraz uciążliwym, suchym kaszlem.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej