Rak zrazikowy – przyczyny, objawy i leczenie

Fot. OGphoto / Getty Images

Nowotwory typu zrazikowego prostaty i piersi są często diagnozowane w Polsce. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania ich leczenie może mieć różny przebieg.

Rak zrazikowy piersi stanowi około 10% wszystkich diagnozowanych nowotworów piersi u kobiet. Należy do postaci złośliwych, co związane jest z jego naciekaniem. Gruczolakorak zrazikowy prostaty jest najczęstszym podtypem raka gruczołu krokowego (stercza) u mężczyzn. Czym charakteryzują się oba nowotwory i jak je leczyć?

Rak gruczołu krokowego

Nowotwór zrazikowy prostaty jest pod względem histopatologicznym najczęstszym rodzajem raka gruczołu krokowego. W prawie 90% przypadków jest to nowotwór wieloogniskowy. Zmiany nowotworowe lokalizują się w obwodowej strefie stercza. Czynnikami ryzyka w przypadku raka zrazikowego inwazyjnego są:

  • wiek – mężczyźni po 65 roku życia są najbardziej narażeni;
  • rasa – statystyki mówią, że największym ryzykiem obarczeni są mężczyźni rasy czarnej (około 2,5-krotnie);
  • czynniki genetyczne – istnieje duża szansa na dziedziczenie predyspozycji do choroby, jeśli wystąpiła ona u co najmniej 3 krewnych I stopnia;
  • dieta – prawdopodobieństwo rozwoju raka zrazikowego prostaty wzrasta u osób spożywających duże ilości nabiału, mięsa, wysoko przetworzonych produktów spożywczych oraz bogatych w tłuszcze zwierzęce;
  • choroby weneryczne – w badaniach wykazano korelację między chorobami przenoszonymi drogą płciową a ryzykiem naciekającego raka prostaty;
  • palenie tytoniu – zwiększone ryzyko choroby zaobserwowano u nałogowych palaczy, chociaż doniesienia te nie są do końca jasne.

Objawy wczesnego raka gruczołu krokowego nie są widoczne. Jednakże w większości przypadków nowotwór diagnozuje się właśnie we wczesnej fazie. Objawami klinicznymi gruczolakoraka zrazikowego są: trudności w oddawaniu moczu, uczucie stałego parcia na mocz, pieczenie i ból w cewce moczowej, wąski strumień moczu, a czasami również krwinkomocz.

Leczenie raka zrazikowego zależy od oceny lekarza prowadzącego. Bierze on pod uwagę wiele składowych. Przede wszystkim stopień zaawansowania choroby, wiek i ogólny stan zdrowia pacjenta, występowanie chorób towarzyszących oraz ryzyko podjęcia określonej terapii. W przypadku zaawansowanych rodzajów nowotworów stosuje się zazwyczaj terapię hormonami. W pierwszej kolejności należy wdrożyć hormonalną kastrację pacjenta lub blokowanie produkcji androgenów, zwanej ablacją androgenową (ADT). W przypadku nowotworów opornych na kastrację lekarze decydują się na podawanie określonego stężenia testosteronu. Rokowanie raka gruczołu krokowego zależy od jego stadium. Pięcioletnie przeżycie dla stadium miejscowego wynosi 100%. Nieco gorzej rokują nowotwory stadium rozsianego – około 30%.

Zobaczcie, jakie są objawy raka piersi:

Zobacz film: Objawy raka piersi. Źródło: 36,6

Rak piersi

Naciekający, zrazikowy rak piersi (ILC) stanowi około 10% wszystkich złośliwych postaci raków piersi, które diagnozowane są u kobiet. Rak zrazikowy sutka in situ tworzy się z tych komórek, które mają zdolność do produkowania wydzieliny gruczołowej. Objawy tego rodzaju raka pojawiają się znacznie później, gdyż lokalizuje się on tak, że nie powoduje zastoju wydzieliny. Dlatego też rozpoznaje się go dość późno.

Polecamy: Rak sutka - objawy, rozpoznanie, leczenie i rokowanie

Czynnikami ryzyka zrazikowego nowotworu piersi są:

  • wiek – ryzyko wzrasta wraz z wiekiem kobiet, ze szczytem zachorowalności po 50 roku życia;
  • genetyka – obecność genów BRCA1 oraz BRCA2 sprzyja rozwojowi choroby;
  • ekspozycja na promieniowanie jonizujące;
  • brak przebytych ciąż;
  • długotrwałe przyjmowanie terapii hormonalnej;
  • nadwaga.

Objawy towarzyszące nowotworom piersi i sutka to najczęściej: powiększone węzły chłonne w okolicy pach, obrzęk i ból piersi, wysoka temperatura czy osłabienie organizmu.

Leczenie raka piersi i sutka uzależnione jest od rodzaju i zaawansowania nowotworu. W przypadku raków zrazikowych przedinwazyjnych stosuje się leczenie chirurgiczne. U 25% pacjentów istnieje ryzyko pojawienia się postaci inwazyjnej. Najczęściej zaleca się wycięcie zmiany z radioterapią lub bez niej, bądź też amputację piersi. Rokowanie uzależnione jest od tego, w którym stadium choroby wdroży się leczenie. Wczesne wykrycie daje większe szanse na pokonanie nowotworu.

Bibliografia

  1. P. Skotnicki, Ł. Wohadlo, B. Sas-Korczyńska, M. Reinfuss, J.W. Mituś, T. Walasek, Klasyczna postać naciekającego zrazikowego raka piersi w materiale Krakowskiego Oddziału Centrum Onkologii: obraz kliniczny, wyniki leczenia, czynniki prognostyczne u chorych leczonych w okresie 1980–2005, „Nowotwory. Journal of Oncology” 2016, R. 66, nr 1, s. 26–34.
  2. M.J. Barry, L.H. Simmons, Prevention of Prostate Cancer Morbidity and Mortality: Primary Prevention and Early Detection, „Med Clin North Am” 2017, nr 101(4), s. 787–806.
Data aktualizacji: 24.06.2019,
Opublikowano: 24.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej