Rak wargi – przyczyny, objawy oraz leczenie choroby

Fot. Tharakorn / Getty Images

Rak wargi to rodzaj raka jamy ustnej, który pojawia się najczęściej między 60 a 70 rokiem życia, prawie wyłącznie u mężczyzn. Typowymi objawami raka wargi są twarde zmiany przypominające strupki zlokalizowane na wargach.

Rak wargi wywodzi się z płaskich komórek zlokalizowanych na powierzchni ust. Czynnikami ryzyka są: wiek oraz palenie tytoniu. Rak wargi dolnej i górnej należy do tej samej grupy nowotworów jamy ustnej – raków kolczytokomórkowych (również podstawnokomórkowych, jednakże znacznie rzadziej). Pojedyncze strupki i twarde zmiany pojawiające się wargach zaczynają z czasem przekształcać się w owrzodzenia powodujące ból.

Przyczyny i objawy raka wargi górnej i dolnej

Rak wargi (carcinoma labii) jest nowotworem pochodzenia nabłonkowego i znajduje się na dziewiątym miejscu najczęściej występujących nowotworów w populacji mężczyzn (rzadziej u kobiet). Częściej rak płaskonabłonkowy dotyczy wargi dolnej. Jeśli rozpozna się schorzenie na wczesnym etapie rozwoju, rokowania raka wargi dolnej są pomyślne.

Przyczyn rozwinięcia się raka wargi może być wiele i są one zróżnicowane. Do najczęstszych zaliczamy nadmierne spożywanie alkoholu, długotrwałe palenie papierosów (ok. 85% wszystkich przypadków), zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, ekspozycja na promieniowania ultrafioletowe, stany immunosupresji, niewłaściwa higieny jamy ustnej, nieleczone stany zapalne jamy ustnej oraz obecność stanów przedrakowych np. leukoplakia. Do czynników ryzyka zalicza się również zakażenia grzybami z gatunku Candida oraz dietę ubogą w owoce i warzywa. Prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu wzrasta przy połączeniu kilku z wymienionych wyżej czynników.

W pierwszej fazie choroby na wargach pojawiają się niewielkie zmiany mające postać stwardnienia pokrytego rogowaciejącym naskórkiem. Z czasem dochodzi do powstawania bolesnych owrzodzeń oraz strupów. Najczęstszą lokalizacją jest miejsce między kącikiem ust a ich środkiem. Początkowo taka zmiana skórna może być mylona z opryszczką, tym bardziej że nie towarzyszą jej żadne inne objawy. Dopiero wraz z rozwojem dochodzi uporczywy ból oraz krwawienie z guzka. Ponadto chorzy skarżą się na powstawanie na języku oraz wewnątrz jamy ustnej białych lub czerwonych plamek, obrzęk żuchwy i szczęki oraz pojawienie się zgrubienia na wewnętrznej powierzchni policzka. W niektórych przypadkach obserwuje się zmianę tonacji głosu, problemy z żuciem i połykaniem cząstek pokarmowych. Wszystkie symptomy raka wargi rozwijają się bardzo powoli – od kilku miesięcy do kilku lat.

Jakie są czynniki zwiększające rozwój nowotworów? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czynniki sprzyjające rozwojowi nowotworów. Czerwone mięso na pierwszym miejscu. Źródło: Co nas truje?

Leczenie raka wargi

Przy pojawieniu się objawów sugerujących raka wargi należy skonsultować się z lekarzem, najlepiej specjalistą z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej. Postawi on diagnozę na podstawie przeprowadzonego wywiadu, badania palpacyjnego i ultrasonograficznego (USG). Pomogą one ustalić, czy w obrębie węzłów chłonnych nie ma przerzutów raka. Dodatkowo wykonuje się również badania rentgenowskie klatki piersiowej oraz skład biochemiczny krwi. Rak wargi wykryty w początkowych stadiach leczy się za pomocą izotopów radioaktywnych lub promieni radu. Lekarze zazwyczaj sugerują usunięcie chirurgiczne zmiany często w połączeniu z inną metodą np. krioterapią. Wybór właściwej metody operacyjnej w znacznej mierze zależy od wielkości nowotworu, zajęcia spoidła warg oraz stopnia zajęcia zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni warg. Ważnymi czynnikami prognostycznymi są: czysty margines, brak przerzutów do węzłów chłonnych oraz wczesne stadium rozwoju nowotworu. Leczenie operacyjne w zaawansowanych stadiach choroby (stadium 3 i 4) nie daje dobrych rezultatów.

Nowotwory w obrębie jamy ustnej można wyczuć samemu?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Powikłania po raku wargi

Usunięcie zmian nowotworowych wargi pozostawia na twarzy pacjenta defekt, co może przełożyć się w przyszłości na problemy natury psychicznej. Często obserwuje się również niekontrolowany wyciek śliny z ust, dlatego też pacjenci korzystają z dodatkowych zabiegów rekonstrukcyjnych chirurgii plastycznej. Po leczeniu radioterapią istnieje ryzyko powstania martwicy szczęki lub żuchwy. Zarówno po leczeniu inwazyjnym, jak i bezinwazyjnym nakazuje się pacjentom prowadzenie higienicznego trybu życia i pozbycie się szkodliwych nałogów np. palenia papierosów.

Bibliografia:

H. Kaźmierczak, Z. Pujanek, W. Kaźmierczak, J. Kochan, Leczenie raka wargi w materiale Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Otolaryngologia polska, 68 (2014), s. 65–68.

Data aktualizacji: 18.02.2019,
Opublikowano: 15.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej