Rak trzustki. Nowy lek to "unikatowy element pasujący". Przełom w leczeniu?

Nick David/getty images

Lek opracowany przez naukowców z angielskiego University of Sheffield miałby pomóc pacjentom z trudnymi do leczenia nowotworami, takimi jak rak trzustki i nawrotowy rak piersi. Pismo „ACS Pharmacology & Translational Science” wskazuje, że w dwa lata mógłby on trafić do testów klinicznych.

Przełom w leczeniu nowotworów?

Wypróbowany na myszach potencjalny nowy lek mógłby zwiększyć zarówno jakość, jak i długość życia chorych na trudne w leczeniu nowotwory na przykład na raka trzustki czy raka piersi. Naukowcy z University of Sheffield wspólnie z zespołem doświadczonych przedsiębiorców biotechnologicznych założyli spin-out Modulus Oncology, tak by w ciągu dwóch lat wprowadzić lek do testów klinicznych.

Odkrycie naukowców – badania nad hormonem peptydowym

Zespół prof. Tima Skerry'ego dokonał odkrycia dzięki badaniom nad hormonem peptydowym zwanym adrenomeduliną (ADM), który kontroluje między innymi ciśnienie tętnicze krwi, ale także stymuluje wzrost i rozprzestrzenianie się nowotworów.

Korzystając z cząsteczek znanych jako antagoniści receptora adrenomeduliny-2, naukowcy zablokowali związaną z tym hormonem komunikację między komórkami nowotworowymi, nie wpływając na sposób, w jaki pomaga on regulować procesy życiowe w organizmie (na przykład ciśnienie tętnicze).

Wyniki eksperymentu – nowotwory rosły wolniej

Wyniki eksperymentów przeprowadzonych na myszach z guzami trzustki były pomyślne. Nowotwory rosły wolniej, co wskazuje na to, że oczekiwana długość życia uległa wydłużeniu. Potencjalny lek różni się od cytostatyków czy radioterapii, ponieważ działa na bardzo małą liczbę komórek i nie uszkadza komórek zdrowych. Oczekuje się, że poprawi to jakość życia pacjentów poddawanych leczeniu.

Korzystna koncepcja w przypadku trudnych do leczenia nowotworów

Zdaniem autorów koncepcja ta będzie również korzystna w przypadku innych tradycyjnych, trudnych do leczenia nowotworów, takich jak nawrotowy rak piersi i rak płuc.

Rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżywalności ze wszystkich często występujących nowotworów: tylko siedem proc. pacjentów przeżywa pięć lat od postawienia diagnozy.

– Najbardziej niezwykłą częścią tej nowej terapii jest fakt, że natura zaprojektowała hormon adrenomedulinę tak, aby miał dwa różne typy receptorów – jeden pomaga regulować ciśnienie krwi, a drugi jest zaangażowany w sposób, w jaki komórki nowotworowe komunikują się ze sobą i komórkami gospodarza, pomagając nowotworom rosnąć i rozprzestrzeniać się – powiedział profesor Skerry.

– Zaprojektowaliśmy unikatowy element pasujący do układanki natury, który blokuje sygnały z jednego receptora, ale pozwala drugiemu działać normalnie. Blokując komunikację hormonu z komórkami nowotworowymi, odcinamy jego dopływ do potrzebnych mu zasobów. Oznacza to, że guzy nie mogą szybko rosnąć, a ich rozprzestrzenianie się na inne obszary ciała staje się trudniejsze – opisał.

– Guzy raka trzustki są agresywne i trudne do leczenia, a ich lokalizacja ułatwia rozprzestrzenianie się nowotworu na pobliskie narządy, takie jak wątroba i żołądek. Charakter raka trzustki oznacza, że trudno jest wprowadzić obecne leki do wnętrza guza. Uważamy, że działanie na receptory adrenomeduliny może być skuteczniejsze. W ciągu ostatnich 30 lat diagnozowanie i leczenie większości nowotworów ewoluowało szybko, pomagając przeżyć chorobę większej liczbie osób niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak postępy w leczeniu raka trzustki i poprawie wyników leczenia miały niewielki wpływ na oczekiwaną długość życia – zaznaczył prof. Skerry.

Zobacz film: Trzustka

źródlo: x-news

źródło: PAP


Data aktualizacji: 10.09.2020,
Opublikowano: 10.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej