Jakie powikłania po usunięciu piersi pojawiają się najczęściej?
Fot: kadr z programu 36,6
Każdego roku aż 18 tysięcy kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. U części z nich jedyną szansą na powrót do zdrowia jest usunięcie piersi wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. Niestety zabieg ten – choć ratuje życie – może wywoływać powikłania. Do jednych z nich należy obrzęk chłonny.
Wraz z usunięciem węzłów chłonnych podczas operacji amputacji piersi może dojść do tzw. obrzęku chłonnego. Wycięcie węzłów sprawia, że limfa nie może swobodnie przepływać i zaczyna zalegać. Schorzeniu towarzyszy ból, opuchlizna oraz drętwienie ręki. Z takim problemem zmagała się m.in. pani Dominika. W jej przypadku obrzęk był tak duży, że nie mogła podnieść dziecka, a każdy większy wysiłek czy cieplejsze dni sprawiały, że ręka puchła i bolała.
Obrzęk limfatyczny to dolegliwość, której jeszcze do niedawna nie dało się leczyć. Kobietom z takim problemem medycyna oferowała jedynie rehabilitację. Na szczęście dzisiaj medycyna potrafi już pomoc pacjentkom z takim problemem. Prof. Adam Maciejewski ze szpitala w Gliwicach wraz z zespołem wykonuje zabieg rekonstrukcji piersi połączony z przeszczepieniem węzłów chłonnych z pachwiny pacjentki. Taki zabieg jest bardzo trudny i czasochłonny. Operacja może trwać nawet dziesięć godzin. Co ciekawe, szpital w Gliwicach jest jedynym w Europie, który wykonuje tego rodzaju zabiegi (jest on refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia).
Mimo że sam zabieg jest bardzo skuteczny, to na efekty trzeba trochę poczekać. Aby utrzymały się jak najdłużej konieczne jest regularne wykonywanie masaży. Pacjentką prof. Maciejewskiego była także pani Iwona. Jak zakończyła się jej historia? Dowiecie się tego z filmu:
Zobacz film: Profesor Maciejewski wykonuje zabieg rekonstrukcji piersi połączony z przeszczepieniem węzłów chłonnych z pachwiny pacjentki. Źródło: 36,6
Rak piersi – objawy
Rak piersi to jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów wśród kobiet. Jego najbardziej charakterystycznym objawem jest dobrze wyczuwalny guzek w piersi. Jeśli zmiana zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i kobieta zgłosi się do lekarza szanse na pełne wyleczenie są bardzo duże. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie badać piersi nie tylko w czasie wizyty u ginekologa, ale także samodzielnie. Poza guzkiem o obecności zmian nowotworowych mogą świadczyć:
stwardnienia;
zagłębienia;
owrzodzenia;
dołeczki, tzw. pomarańczowa skórka;
wyciek z brodawki;
zmiana kształtu;
wciągnięcie brodawki;
poszerzony układ żylny.
Autor:
Katarzyna Oleksik
Data aktualizacji: 26.03.2019,
Opublikowano: 26.03.2019 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?