Rak jelita cienkiego. Jak wykryć? Czy daje objawy?

Fot.: RyanKing999 / Getty Images

Rak jelita cienkiego to nowotwór złośliwy, którego objawy mogą być bardzo niespecyficzne. Podobnie jak w przypadku innych chorób nowotworowych, dochodzi do spadku masy ciała. Pojawiają się też ból brzucha, niedrożność, krwawienie. U niewielkiego odsetka chorych dochodzi do przebicia ściany jelita.

Nowotwory jelita cienkiego, zarówno złośliwe (rak), jak i niezłośliwe, są bardzo rzadkie. Stanowią zaledwie 5% wszystkich zmian nowotworowych występujących w obrębie przewodu pokarmowego. Istnieje ścisła zależność pomiędzy częstością występowania nowotworów jelita cienkiego a wiekiem chorego.

Rak jelita cienkiego – lokalizacja i przyczyny

Jelito cienkie współtworzą liczne komórki nabłonkowe i mezenchymalne. Rak jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek nabłonkowych. W przypadku jelita cienkiego najczęściej pojawiającym się nowotworem jest gruczolakorak jelita cienkiego. Rzadziej można spotkać nowotwory neuroendokrynne, mięsaki gładkokomórkowe. Rak gruczołowy jelita cienkiego rozwija się głównie w dwunastnicy i jelicie czczym. Chłoniaki lokalizują się przede wszystkim w jelicie krętym i czczym, a nowotwory neuroendokrynne występują tylko w jelicie krętym. Gruczolaki mogą lokalizować się w całym jelicie, natomiast włókniaki i tłuszczaki występują głównie w jelicie czczym i krętym.

Istnieją choroby predysponujące do wystąpienia nowotworów jelita cienkiego, w tym raka. Zalicza się do nich:

Typy komórek jelita cienkiego a rozwój raka

W budowie jelita cienkiego wyróżnia się wiele typów komórek, z których może rozwinąć się proces nowotworowy. Właściwie od typu komórki, z której wywodzi się rozrost nowotworowy, zależy, z jakim typem nowotworu ma się do czynienia.

Rak wywodzi się z komórek nabłonka gruczołowego i określany jest mianem gruczolakoraka. Jest to nowotwór złośliwy. Z komórek tych może rozwinąć się również gruczolak, czyli niezłośliwa zmiana. Kolejnym typem komórek są mięśnie gładkie.

Do innych typów nowotworów złośliwych zalicza się m.in.:

  • mięśniakomięsaka gładkokomórkowego (z komórek mięśni gładkich),
  • rakowiaka (z komórek neuroendokrynnych),
  • nerwiakowłókniakomięsaka (z komórek nerwowych),
  • chłoniaki (z limfocytów śródnabłonkowych i kępek Peyera).

Nowotwory łagodne to głównie:

  • gruczolak (z komórek gruczołowych),
  • mięśniak gładkokomórkowy (z komórek mięśniowych),
  • nerwiakowłókniak (z komórek nerwowych),
  • włókniaki (z fibroblastów),
  • tłuszczaki (z komórek tłuszczowych),
  • naczyniak (z komórek śródbłonka naczyń).

Objawy raka jelita cienkiego i innych nowotworów

Zdecydowana większość zmian nowotworowych w jelicie cienkim ma charakter łagodny. Nie powoduje żadnych objawów i rozpoznawana jest zupełnie przypadkiem w trakcie diagnostyki innych schorzeń. Guzy jelita cienkiego mogą powodować zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Zwężając drogę przejścia pokarmu, mogą doprowadzić nawet do niedrożności przewodu pokarmowego.

Nowotwory złośliwe, jak rak gruczołowy jelita cienkiego, przebiegają często pod postacią bólów brzucha. Podobnie jak w przypadku każdego innego odcinka przewodu pokarmowego, ból może wskazywać na zaawansowany proces nowotworowy. Zdarza się również krwawienie z przewodu pokarmowego, jednak ze względu na lokalizacje i odległość od odbytnicy jest to najczęściej krew utajona w kale. Spory odsetek chorych prezentuje objawy charakterystyczne dla większości chorób nowotworowych, w tym spadek masy ciała, osłabienie. Bardzo rzadko dochodzi do perforacji ściany jelita.

Charakterystyczne objawy właściwie daje tylko rakowiak jelita cienkiego, szczególnie przerzutujący do wątroby. Są to napadowe zaczerwienie skóry i biegunka.

Jak rozpoznać raka jelita cienkiego?

Jedyną metodą diagnostyczną wykrycia nowotworu jelita cienkiego, w tym raka jelita cienkiego, jest laparotomia, czyli metoda operacyjna. Jednak zmiany nowotworowe obecnie można wykryć za pomocą tzw. endoskopii kapsułkowej. Polega to na połknięciu przez chorego niewielkiej kapsułki, która rejestruje wszystkie odcinki przewodu pokarmowego. Zasięg standardowego endoskopu jest ograniczony. W czasie endoskopii od strony jamy ustnej standardowy endoskop może osiągnąć wysokość pierwszej pętli jelita czczego. W badaniu kolonoskopowym, czyli od strony odbytu, nie da się dojść dalej niż do końcowego fragmentu jelita krętego.

W celach diagnostycznych wykonuje się badania laboratoryjne, które mogą wykryć niedokrwistość (najczęściej mikrocytową, czyli ze zmniejszoną objętością krwinek czerwonych). Jest to nieswoisty objaw pojawiający się w większości procesów nowotworowych. W przypadku nowotworu jelita cienkiego niedokrwistość wynika z krwawienia do światła przewodu pokarmowego i niedoboru żelaza. Ponadto badania mogą wskazywać na podwyższony poziom bilirubiny (głównie w przypadku nacieków i ucisku dróg żółciowych) oraz wzrost wskaźników świadczących o zaburzeniach funkcji innych narządów w wyniku powstających w nich przerzutów.

Leczenie raka jelita cienkiego i rokowanie

Podstawową metodą leczenia jakichkolwiek zmian nowotworowych w obrębie jelita cienkiego jest ich usunięcie chirurgiczne. Rak jelita cienkiego umiejscowiony w obrębie jelita krętego i czczego wymaga odcinkowej resekcji wraz z sąsiadującą krezką. Rokowanie zależy od możliwości resekcyjnych, typu histologicznego nowotworu, obecności przerzutów w węzłach chłonnych.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.02.2018,
Opublikowano: 05.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej