Rak jamy ustnej – objawy, rokowanie, leczenie i główne przyczyny

Fot: alvarez / gettyimages.com

Rak jamy ustnej, w szczególności rak płaskonabłonkowy, może powstać przede wszystkim w wyniku palenia tytoniu. Inne nowotwory złośliwe są dużo rzadsze. Rokowanie zależy od stopnia zaawansowania nowotworu i różni się w zależności od jego charakteru.

Nowotwory jamy ustnej, w tym raki, to bardzo różnorodna grupa zarówno pod względem obrazu klinicznego, jak i lokalizacji. Najczęstszym rakiem w obrębie jamy ustnej jest rak płaskonabłonkowy. Lokalizuje się przede wszystkim w przedniej części języka i w dnie jamy ustnej. Inny typ – rak gruczołowy – jest bardzo rzadki, rozwija się przede wszystkim w drobnych śliniankach jamy ustnej. Raki jamy ustnej należą do rzadkich nowotworów. Zdecydowanie częściej chorują mężczyźni.

Przyczyny raka jamy ustnej

Najważniejszą przyczyną powstania raka jamy ustnej jest palenie tytoniu. Nie bez znaczenia dla powstania zmian nowotworowych jamy ustnej są:

  • brak higieny w jamie ustnej,
  • uszkodzenia mechaniczne, np. przez protezy stomatologiczne nieprawidłowo dobrane,

Brak higieny jamy ustnej powoduje przewlekły stan zapalny, co z kolei skutkuje przemianami w obrębie komórek jamy ustnej, a z czasem ich transformacją w komórki złośliwe.

Rozpoznanie raka jamy ustnej

Podczas toalety jamy ustnej łatwo dostrzec zmianę w jej obrębie. Jeśli rak nie zostanie zauważony, objawami sugerującymi powstawanie zmian nowotworowych jest np. obecność elementu drażniącego w jamie ustnej. Rak jamy ustnej bardzo szybko daje przerzuty, głównie do okolicznych węzłów chłonnych, powodując ich powiększenie.

Głównym badaniem diagnostycznym, by potwierdzić rozpoznanie raka jamy ustnej, jest badanie histopatologiczne. W tym celu pobiera się wycinek z wykrytego guzka i na podstawie badania histopatologicznego określa się złośliwy charakter danej zmiany. Badanie histopatologiczne pozwala również na określenie stopnia agresywności raka ze względu na stopień zróżnicowania histopatologicznego komórek nowotworowych.

Dodatkowe badania umożliwiające szerszą diagnostykę to badanie ultrasonograficzne (USG), pozwalające ocenić okoliczne węzły chłonne, a także biopsja aspiracyjna. Do innych badań pozwalających na ocenę zaawansowania, nacieku, a także przerzutów nowotworu zalicza się tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, szczególnie głowy i szyi. W przypadku raka jamy ustnej może dojść do nacieku struktur żuchwy i szczęki, a w takim wypadku konieczne jest również wykonanie pantomogramu. W zależności od dodatkowych objawów i podejrzenia przerzutów odległych wykonuje się badania obrazowe również innych okolic ciała niż tylko głowy i szyi.

Rak jamy ustnej – leczenie

Formę leczenia dobiera się w zależności od lokalizacji i zaawansowania raka. Nieduże zmiany, bez przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych, poddaje się zazwyczaj leczeniu zabiegowemu, czyli wycina się zmianę nowotworową wraz z marginesem tkanek zdrowych.

Rak cechujący się znaczną złośliwością i agresywnością, na co wskazuje niewielki stopień zróżnicowania komórkowego w badaniu histopatologicznym, wiąże się z koniecznością wycięcia węzłów chłonnych górnego piętra szyi bądź napromieniania tej okolicy. Zaawansowane miejscowo, duże guzy wycina się również z marginesem zdrowych tkanek, z węzłami chłonnymi, a leczenie chirurgiczne uzupełnia się radioterapią. Czasami konieczne jest poszerzenie obszaru zabiegu i objęcie resekcją również fragmentów kostnych.

U chorych, u których wycięcie zmiany jest niemożliwe, wdraża się chemioterapię lub radioterapię bądź stosuje obie metody jednocześnie. Pozwala to na zmniejszenie masy guza i czyni go łatwiejszym do usunięcia. Nie stosuje się raczej częściowych resekcji, ponieważ nie przynoszą dużej korzyści dla pacjenta. W stanach rozsianego procesu nowotworowego wykorzystuje się chemioterapię.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 02.08.2018,
Opublikowano: 02.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej