Pylica - groźna choroba zawodowa płuc. Czy jest wyleczalna?

Fot: inesbazdar / fotolia.com

Pylica płuc często jest kojarzona jako choroba zawodowa górników. Tymczasem może ona dotykać nie tylko ich. Każda osoba narażona na stałą ekspozycję pyłów, wysokie zanieczyszczenie powietrza czy paląca papierosy jest narażona na zachorowanie na pylicę.

Choć ludzki organizm jest dobrze przystosowany do filtrowania pyłów, które wdycha razem z powietrzem, niektóre substancje bez problemu przedostają się do płuc. Jeśli człowiek jest narażony na kontakt z nimi przez lata, może to doprowadzić do nieodwracalnych zmian i choroby nazwanej pylicą płuc, która jest jedną najczęściej występujących chorób zawodowych w Polsce.

Co to jest pylica płuc i jakie są jej przyczyny?

Pylica płuc to choroba, która powstaje na skutek osadzania się pyłów w płucach, w wyniku czego dochodzi do włóknienia płuc i utraty ich elastyczności. Z czasem wydolność oddechowa znacznie spada, a do organizmu człowieka jest dostarczane coraz mniej tlenu, co może zaburzać także pracę serca. Pylica zazwyczaj jest związana ze środowiskiem, w którym człowiek przebywa przez wiele godzin dziennie - z miejscem pracy albo zamieszkania.

Pylica płuc - objawy

Początkowo pylica płuc może przebiegać bezobjawowo. Pierwsze objawy, które mogą świadczyć o zachorowaniu, to trudności z oddychaniem i uporczywy suchy kaszel. W miarę postępowania choroby powstają nieodwracalne zmiany w płucach, które skutkują znacznym spadkiem wydolności oddechowej, uczuciem permanentnego zmęczenia oraz odkrztuszaniem wydzieliny często zabarwionej na kolor wdychanego pyłu. Objawy mogą także objąć niedotlenienie różnych tkanek w organizmie, co objawia się łatwym sinieniem niektórych części ciała i zaburzeniami pracy mózgu.

U kogo występuje pylica płuc?

Należy pamiętać, że pylica płuc jest najczęściej chorobą zawodową. Bezpośrednią jej przyczyną jest odkładanie się pyłów trudnych do odfiltrowania w płucach. Dlatego pylica najczęściej występuje u:

  • górników - w związku z odkładaniem się w płucach pyłu węglowego,
  • pracowników przemysłowych narażonych na wdychanie węgla, azbestu i krzemu,
  • rolników,
  • osób pracujących z ptactwem - na skutek ekspozycji na ich pierze,
  • stolarzy, parkieciarzy i pracowników tartaku,
  • spawaczy,
  • osób zatrudnionych w przemyśle pirotechnicznym i elektrycznym, w branżach budowlanych oraz przy wydobyciu i obróbce boksytu (zagrożenie osadzaniem się pyłu aluminiowego).

Diagnozowanie pylicy płuc

Diagnoza pylicy płuc przebiega w oparciu o wywiad uwzględniający miejsce pracy i zamieszkania oraz występujące dolegliwości. Potwierdzić ją może rentgenowskie prześwietlenie klatki piersiowej oraz bronchoskopia i badania krwi.

Czy pylica płuc jest wyleczalna?

Pylica jest chorobą postępującą, wywołującą trwałe zmiany w płucach, dlatego trudno mówić o jej pełnej wyleczalności. Terapia opiera się głównie na działaniach o charakterze zachowawczym, pozwalających zminimalizować objawy i zwiększyć wydolność płuc. W nasilonych stadiach pylicy stosuje się kortykosteroidy oraz terapię tlenową. Na wcześniejszym etapie jej rozwoju, często korzysta się z leków usprawniających działanie układu oddechowego, na przykład rozszerzających oskrzela.

Bardzo dużą rolę w walce z pylicą płuc odgrywa profilaktyka. Osoby narażone na nią zawodowo powinny często dokonywać badań profilaktycznych, aby szybko wykryć początki rozwoju choroby. Jeśli testy wykażą początki pylicy, powinno się ograniczyć ekspozycję na pyły - najlepiej poprzez zmianę pracy lub miejsca zamieszkania. Ważne jest także stosowanie odzieży ochronnej oraz odpylaczy w miejscu pracy.

Pylica płuc - rodzaje

Pylicę płuc dzieli się ze względu na pyły ją wywołujące. Przykładem mogą być:

  • Pylica węglowa jest chorobą zawodową górników i powstaje na skutek osadzających się pyłów węgla. Może wystąpić również u osób zamieszkujących miejsca o bardzo dużym zanieczyszczeniu pyłami węgla. Charakteryzuje się odkrztuszaniem zabarwionej na czarno wydzieliny.
  • Pylica azbestowa występuje u osób narażonych na wdychanie cząstek azbestu. Często prowadzi do raka oskrzeli i płuc.
  • Pylica krzemionkowa powstaje w wyniku trwałej ekspozycji na krzem, najczęściej u osób zatrudnionych w przemyśle hutniczym i porcelanowym oraz w produkcji materiałów ognioodpornych.

Pylica płuc - czy można dostać odszkodowanie?

Pylica płuc jest jedną z najczęściej występujących chorób zawodowych. Osoby nią dotknięte z dużą szansą powodzenia mogą starać się o odszkodowanie (po przejściu badań u lekarza medycyny pracy). Jego wysokość jest zależna od procentowego ubytku na zdrowiu. Można również starać się o trwałą rentę w związku z chorobą zawodową. Należy jednak pamiętać, że żadne pieniądze nie wynagrodzą utraty zdrowia, warto więc dbać o odpowiednią profilaktykę.

Bibliografia:

http://miernikizapylenia.pl/jak-zapobiegac-pylicy-w-srodowisku-pracy/

Zobacz film: Oczyszczanie płuc. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej