Punkcja lędźwiowa – na czym polega? Wskazania i powikłania

Fot.: ChaNaWiT / Getty Images

Punkcja lędźwiowa wykonywana jest w przypadku konieczności diagnostyki ośrodkowego układu nerwowego lub w celu znieczulenia chorego do zabiegu. Typowe objawy uboczne punkcji nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, a znaczące powikłania pojawiają się bardzo rzadko. 

Punkcja lędźwiowa wykonywana jest w celu dotarcia do struktur ośrodkowego układu nerwowego (OUN), znajdujących się w kanale kręgowym, w dolnej części pleców. Prawidłowy wybór miejsca nakłucia sprawia, że nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Na czym polega punkcja lędźwiowa?

Punkcja lędźwiowa to nakłucie wykonane w linii pośrodkowej pleców. Celem jest najczęściej dotarcie do kanału kręgowego i przestrzeni podpajęczynówkowej oraz pobranie próbki płynu mózgowo-rdzeniowego lub podanie leków znieczulających, antybiotyków lub preparatów przeciwnowotworowych.

Jakie są wady, zalety i możliwe powikłania znieczulenia w czasie porodu? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Znieczulenie zewnątrzoponowe w czasie porodu: wady, zalety, możliwe powikłania. Źródło: 36,6

Kanał kręgowy wypełniony jest strukturami ośrodkowego układu nerwowego. Opony mózgowo-rdzeniowe, docierając do poziomu V kręgu lędźwiowego, tworzą wypełnioną płynem otoczkę rdzenia kręgowego i wychodzących z niego korzeni nerwów obwodowych. Rdzeń kręgowy kończy się na wysokości drugiego kręgu lędźwiowego (L2), a poniżej znajdują się już tylko odchodzące od niego korzenie nerwów (tzw. ogon koński), luźno zawieszone w płynie mózgowo-rdzeniowym. Sprawia to, że punkcja wykonana poniżej kręgu L3 lub L4 nie doprowadzi do uszkodzenia rdzenia.

Wykonanie punkcji lędźwiowej

Punkcję lędźwiową wykonuje się u osoby siedzącej (z tułowiem pochylonym do przodu) lub leżącej na boku z podkurczonymi nogami. Wygięcie kręgosłupa sprawia, że nakłucie można łatwiej wykonać. Po określeniu miejsca punkcji odkaża się powłoki i w warunkach aseptycznych wkłuwa się igłę punkcyjną. Wkłucie może być poprzedzone podaniem podskórnym środka znieczulającego.

Igła punkcyjna przechodzi przez skórę, tkankę podskórną oraz pomiędzy tylnymi wyrostkami kręgów przez łączące je więzadło żółte kręgosłupa. Kolejnymi przekłuwanymi strukturami są opony twarda i pajęcza. Aspiracja płynu mózgowo-rdzeniowego świadczy o dojściu igły do przestrzeni podpajęczynówkowej.

Po wycofaniu igły otwór (ze względu na jej niewielką średnicę) zasklepia się samoistnie. Na skórę zakłada się opatrunek jałowy.

Punkcja lędźwiowa – wskazania

Wskazaniem do diagnostycznej punkcji lędźwiowej jest konieczność pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego do badań podstawowych, cytologicznych, bakteriologicznych lub immunochemicznych. Pozwalają one na potwierdzenie rozpoznania takich chorób, jak:

  • krwawienie podpajęczynówkowe,
  • zapalenie opon mózgowych i mózgu,
  • nowotwory w obrębie OUN,
  • choroby autoimmunologiczne i metaboliczne,
  • zespoły gorączkowe z objawami niewielkiego podrażnienia opon lub drgawki o niejasnej etiologii.

W przebiegu ciężkiego bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych wskazaniem do punkcji lędźwiowej może być konieczność podania antybiotyków do przestrzeni podpajęczynówkowej. Wówczas cała dawka leku działa wyłącznie w miejscu infekcji. Podobnie wygląda sytuacja w przebiegu choroby nowotworowej, gdy podaje się preparaty cytostatyczne.

Częstym wskazaniem jest wykonanie znieczulenia przewodowego obejmującego obszar miednicy małej i kończyn dolnych. Stosuje się je przed zabiegami ortopedycznymi, urologicznymi, niektórymi operacjami ginekologicznymi, w tym w przebiegu porodu, szczególnie u osób, u których znieczulenie ogólne jest połączone z ryzykiem. W zależności od miejsca podania leków znieczulenie powinno być nadtwardówkowe lub podpajęczynówkowe.

Do znieczulenia stosuje się środki o dużej masie właściwej. U chorego, ułożonego w odpowiedniej pozycji, taki preparat spływa w dół, otaczając korzenie właściwych nerwów rdzeniowych i powodując zniesienie czucia bólu w pożądanym obszarze.

Punkcja lędźwiowa – powikłania

Najcięższym powikłaniem punkcji lędźwiowej jest wgłobienie mózgu do otworu wielkiego czaszki. Gdy ciśnienie płynu jest podwyższone, a punkcja nagle powoduje jego spadek w odcinku kręgowym przestrzeni podpajęczynówkowej, struktury mózgowe przesuwają się z czaszki w stronę kanału kręgowego. Ucisk na mózgowie (szczególnie na ośrodek oddechowy i na regulujący pracę serca) może doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia. Stąd też podejrzenie nadciśnienia śródczaszkowego (po urazie, udarze, w przebiegu nowotworu albo w trakcie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu) jest podstawowym przeciwwskazaniem do wykonania punkcji lędźwiowej.

Zobaczcie także, jak zbudowany jest dysk:

Zobacz film: Budowa dysku. Źródło: 36,6

Najczęściej spotykane powikłania po punkcji to:

  • zespół popunkcyjny (ustępujące po kilku dniach bóle i zawroty głowy, niewielkie objawy oponowe, nudności i wymioty, bóle kręgosłupa),
  • krwawienie do przestrzeni podpajęczynówkowej lub podtwardówkowej,
  • wtórne zakażenie okolic rany lub płynu mózgowo-rdzeniowego,
  • ropień,
  • pogorszenie stanu klinicznego w przypadku niektórych chorób obejmujących rdzeń kręgowy.

Powikłaniem znieczulenia lędźwiowego może być czasowe zatrzymanie oddechu (jeśli lek znieczulający przedostanie się kanałem kręgowym w górę i zaburzy przewodnictwo w korzeniach nerwów odpowiadających za czynność oddechową). Leczeniem jest prowadzenie sztucznego oddechu do czasu ustąpienia znieczulenia.

Częstość i nasilenie objawów zespołu popunkcyjnego zmniejszają się, jeśli postępowanie w trakcie zabiegu było prawidłowe. Proponowane dawniej leżenie po punkcji przez minimum 24 godziny nie jest już obecnie zalecane. 

Data aktualizacji: 14.12.2018,
Opublikowano: 05.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej