Puls serca: normy tętna, wysoki i niski puls serca, metody na obniżenie pulsu

Fot: Martin Barraud / gettyimages.com

Optymalny puls serca u dorosłego człowieka to od 60 do 100 uderzeń serca na minutę. Za wysokie tętno po wysiłku czy przeżyciu silnych emocji jest naturalne. Leczenia wymaga za wysoki puls serca występujący w spoczynku. Zarówno wysoki, jak i niski puls mogą świadczyć o chorobie.

Puls serca to potoczne określenie dla częstotliwości pracy serca. To falisty ruch naczyń tętniczych zależny od skurczów serca oraz elastyczności ścian naczyń tętniczych. Puls najczęściej bada się pod kątem częstotliwości i miarowości. Pomiaru przeważnie dokonuje się na tętnicy promieniowej, szyjnej zewnętrznej lub ramiennej. Do zbadania pulsu należy użyć opuszków dwóch palców innych niż kciuk.

Prawidłowy puls serca: normy dla wieku, znaczenie kondycji i płci

Prawidłowy puls serca człowieka to od około 60 do 100 uderzeń na minutę. W zależności od wieku wartości uważane za prawidłowe zmieniają i wynoszą:

  • u niemowląt – około 130 uderzeń na minutę,
  • u dzieci starszych – około 100 uderzeń na minutę,
  • u dorosłych – około 80 uderzeń na minutę,
  • u osób starszych – około 60 uderzeń na minutę.

Nie są to jednak wartości bezwzględne, ponieważ tętno zależy także od kondycji fizycznej. U sportowców i osób w bardzo dobrej czy nawet wyczynowej kondycji prawidłowy puls serca może być znacznie niższy, nawet od 49 do 55 uderzeń na minutę. Płeć nie ma znaczenia dla częstotliwości pracy serca.

Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Podwyższony i wysoki puls serca – przyczyny

Tętno naturalnie rośnie po wysiłku fizycznym, silnym stresie, na skutek odczuwania strachu lub silnego pobudzenia emocjonalnego. Z tego powodu nie należy pulsu serca mierzyć w takich stanach lub tuż po ich wystąpieniu. Wówczas tętno może wynosić nawet 200 uderzeń na minutę.

Podwyższony puls serca obserwuje się też po spożyciu alkoholu oraz kofeiny (po wypiciu kawy, herbaty, napoju energetycznego czy coca-coli). Przyspieszać pracę serca mogą też nikotyna i narkotyki. Tachykardia zatokowa, bo tak nazywa się przyspieszone tętno, w takich okolicznościach jest uzasadniona i nie stanowi choroby.

Objawem choroby może być natomiast tachykardia zatokowa nieadekwatna, czyli taka, która występuje u osób w sytuacjach, w których puls serca powinien być prawidłowy, np. w spoczynku.

Wysoki puls serca fizjologicznie mają niemowlęta. U dorosłych w spoczynku tętno przekraczające 100 uderzeń na minutę może świadczyć o chorobach, takich jak:

  • niewydolność serca, wady serca,
  • nadczynność tarczycy,
  • anemia,
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, odwodnienie,
  • niewydolność oddechowa,
  • guz chromochłonny nadnerczy,
  • zatrucie np. czadem lub metanolem,
  • krwotok.

Wysoki puls serca może mieć także przyczyny związane ze strefą zdrowia psychicznego. Tachykardia występuje u osób z zaburzeniami lękowymi, narażonych na przewlekły stres i z nerwicą. W takich przypadkach nie ma wyraźnej fizycznej przyczyny przyspieszenia pracy serca, a mimo to tętno może być bardzo wysokie, nawet powyżej 120 uderzeń na minutę.

Puls powyżej 100 uderzeń na minutę w spoczynku u dorosłych często występuje razem z objawami takimi jak zwiększona męczliwość, nietolerancja wysiłku, nadmierna potliwość, zawroty głowy, osłabienie czy uczucie niepokoju. Mogą wystąpić też duszność i ból w klatce piersiowej.

Zobacz film: Jak dbać o serce? Źródło: 36,6

Jak obniżyć puls serca? Metody obniżające częstotliwość pracy serca

Zbyt szybkie tętno w zaburzeniach lękowych czy przewlekłym stresie można obniżyć, stosując techniki relaksacyjne lub korzystając z pomocy psychologa bądź psychiatry. Psychiatra może zalecić zażywanie leków regulujących m.in. pracę serca. Gdy zaobserwowano, że puls rośnie po spożyciu kofeiny, alkoholu czy nikotyny, należy te substancje ograniczyć, a najlepiej całkowicie wykluczyć z użycia.

Jak zmniejszyć puls serca występujący w spoczynku? Nie należy tego robić samodzielnie, ponieważ zwykle wysoki puls jest objawem choroby, która wymaga leczenia, aby zapobiec powikłaniom. Lekarz powinien zdiagnozować przyczynę tego zjawiska i wdrożyć adekwatne leczenie farmakologiczne.

Niski puls serca – przyczyny i jak go podnieść

Za niskie tętno to bradykardia. Można o niej mówić, gdy częstotliwość pracy serca dorosłego człowieka spada poniżej 60 uderzeń na minutę. Potencjalne przyczyny niskiego pulsu serca to:

  • bardzo dobra kondycja fizyczna,
  • sen w fazie NREM (sen wolnofalowy, w którym nie występują marzenia senne) – niski puls serca jest fizjologiczny,
  • dysfunkcja węzła zatokowego lub zaburzenia pracy innych regulatorów rytmu serca,
  • zaburzenia skurczu serca i wyrzutu krwi z jego komór,
  • zatrucie organizmu, np. lekami.

Leczenie bradykardii powinien prowadzić lekarz. Gdy przyczyna niskiego pulsu serca pozostaje nieznana, zjawisko to wymaga jedynie obserwacji.

Zobacz film: Dla kogo przeznaczone są bezelektrodowe stymulatory serca? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. lek. Agnieszka Zaremba "Niskie tętno (niski puls) - objawy, przyczyny, leczenie"; 

2. lek. Agnieszka Kołodziejska "Wysokie tętno - co oznacza i jakie przyczyny ma wysoki puls?"; 

3. lek. Anna Żabka "Przyśpieszone bicie serca - co oznacza i co zrobić, kiedy serce bije za szybko".

Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 16.02.2018 r.

Komentarze (6)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Michał 26.06.2020r.

Ja podczas snu mam od 56 do 120, a przy jeździe na rowerze nawet 210 i nic mi nie jest. Gdy nic nie robię, to mam w przedziale od 85 do 140.

cc 23.10.2018r.

co to jest puls serca? w szkole medycznej o tym nie uczą

Hania48 22.08.2018r.

A mi wyszło na EKG spoczynkowym, że mam puls 96. Jeden lekarz mi powiedział, że to tachykardia i muszę brać leki. Drugi mi powiedział, że 96 to wcale nie jest tak dużo. I lecz się człowieku sam!

Jan58 20.08.2018r.

Wyszło mi przy badaniu, że mam bardzo niski puls. Lekarz powiedział, że to moze serce, ale później robiłem jeszcze badania ale nic się nie wyjaśniło. Teraz jest już ok

toc,toc 24.03.2018r.

ja jestem "namawiana" przez lekarza bym wszczepila stymulator(mam puls51,46,42 ,38) ale nigdy jeszcze nie zemdlalam,nie zrobilo mi sie slabo.....i co mam zrobic?...mam60lat

Zmora 21.02.2018r.

Wszystko ładnie. Gdyby tylko lekarze byli rzetelni i odpowiedzialni ....

Zobacz wszystkie 6 komentarzy
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej