Dlaczego nogi puchną latem? Winna jest nie tylko temperatura!

Fot: izusek / gettyimages.com

Spuchnięte, ciężkie i bolące nogi to bolączka niejednej kobiety. Mimo że dolegliwości mogą się pojawić niezależnie od pory roku, to latem stają się szczególnie dokuczliwe. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby nogi nie puchły i nie bolały?

Problemy z nogami mogą się pojawić z bardzo wielu powodów. Bez względu na to, co jest źródłem problemu, dolegliwości nie można lekceważyć i należy skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego nogi puchną, gdy jest gorąco?

Obrzęk, ból czy wrażenie tzw. ciężkich nóg - choć może występować przez cały rok - szczególnie dokuczliwe stają się latem. Dlaczego tak się dzieje? Wysoka temperatura powietrza sprawia, że krew, jak i inne płyny w ciele człowieka nie mogą swobodnie krążyć. Czasem przepływ utrudnia woda, która z krwi przenika do tkanek.

Puchnące nogi - co to może oznaczać?

Najczęściej puchnące i bolące nogi są jedynie sygnałem, że w organizmie zaczyna się dziać, coś niepokojącego. U osób, które zgłaszają takie dolegliwości należy rozważyć:

  • Niewydolność nerek

Jeśli nerki nie pracują prawidłowo woda oraz sód są zatrzymywane w organizmie. W konsekwencji u niektórych osób z tym schorzeniem obrzęki pojawiają się nie tylko na nogach, ale także na twarzy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że chore nerki bardzo długo nie dają żadnych objawów. Czasem jedynym sygnałem, że chorują jest zamiana zabarwienia oraz częstotliwości oddawania moczu.

Zobacz także: Niewydolność nerek - jakie mogą być jej przyczyny i jakie daje objawy?

  • Niewydolność żylną

W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety w ciąży, osoby z nadwagą oraz te, które długie godziny spędzają w pozycji stojącej. U osób z tym schorzeniem, poza opuchlizną i bólem nóg, zaczynają się pojawiać żylaki i to najczęściej z ich powodu chorzy zgłaszają się do lekarza.

Dolegliwości spowodowane są zastojem krwi w naczyniach żylnych na skutek cofania się krwi, zwężeń w obrębie żył czy niedrożności. Pod pojęciem przewlekłej niewydolności żylnej kryją się choroba refluksowa, pierwotna niewydolność zastawek żylnych i zespoły uciskowe.

Zobacz także: Niewydolność żylna – przyczyny, profilaktyka, objawy i leczenie

Jak się pozbyć pajączków?  Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zlikwidować pajączki na nogach? Źródło: Klinika urody

  • Zaburzenia hormonalne

Podobne problemy mogą zaobserwować u siebie kobiety, które mają problemy z tarczycą, np. niedoczynność narządu. Jeśli taki objaw się pojawi należy poinformować o tym lekarza. Ten powinien zlecić badanie krwi z oznaczeniem TSH i ewentualnie zmienić dawkę leku.

Czasem dolegliwości pojawiają się u kobiet, które przyjmują antykoncepcję. W takich sytuacjach, jeśli problem się nasila konieczne jest wykonanie badań i być może zmiana rodzaju antykoncepcji. Przyczyną dolegliwości może być także menopauza lub zbliżająca się miesiączka.

  • Choroby układu krążenia

Problemy z nogami mogą odczuwać także osoby, które chorują na miażdżycę lub mają nadciśnienie tętnicze. Najczęściej występują one u osób starszych oraz z nadwagą.

Zatrzymanie wody i sodu w organizmie powodują skok ciśnienia. Początkowo u osób z chorobami układu krążenia obrzęk pojawia się wieczorem, wraz z postępem choroby dolegliwości zaczynają się nasilać i nogi puchną także rano.

Zobacz także: Choroby serca – rodzaje i przyczyny schorzeń u dorosłych i u dzieci

Puchnące nogi - jak sobie pomóc?

Kluczowe znaczenie ma postawienie prawidłowej diagnozy i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Ale to nie wszystko! Osoby, u których problemy z nogami mają związek z otyłością czy chorobami układu krążenia konieczna jest zmiana stylu życia.

Zdrowia i zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pomogą nie tylko zredukować wagę, ale usprawnią działanie układu krążenia, w tym przepływ krwi.

Przy takich problemach należy zrezygnować z przetworzonego jedzenia bogatego sól (jej nadmiar powoduje zatrzymanie wody w organizmie) i konserwanty. Do codziennego menu należy wprowadzić więcej warzyw (najlepiej zielonych, gdyż to one zawierają najwięcej błonnika), produktów z pełnego ziarna. Nie można zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. 

Data aktualizacji: 04.07.2022,
Opublikowano: 04.07.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej