Psychiatra – czym się zajmuje, jakie leczy choroby oraz jak wygląda wizyta?

Fot: Jose Luis Pelaez Inc / gettyimages.com

Psychiatra jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem i dobieraniem odpowiedniego sposobu leczenia zaburzeń i chorób psychicznych. Wielu osobom psychiatra czy nawet sama wizyta w gabinecie nie kojarzy się zbyt dobrze i budzi zmieszanie. Natomiast psychiatra jest dokładnie takim samym lekarzem jak, np. dermatolog, który zajmuje się skórą, czy kardiolog, którego specjalizacją jest serce, psychiatra natomiast zajmuje się głową i jej stanem psychicznym.

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra przede wszystkim pomoże w zdiagnozowaniu zaburzenia lub choroby oraz dobierze dopasowaną formę leczenia. Często wizyta u psychiatry może powstrzymać rozwój choroby psychicznej. Do głównych zadań psychiatry należą:

  • Prowadzenie oraz kierowanie na badania, które mają na celu diagnozę, ocenę bądź kontrolę stanu zdrowia psychicznego pacjenta,
  • Wykonywanie testów sprawności psychicznej w zakresie rozwoju psychoruchowego, poznawczego oraz strefy afektywnej,
  • Jeżeli jest taka potrzeba, kierowanie pacjenta na badania do lekarzy innych specjalizacji,
  • Nawiązywanie kontaktu z pacjentem i jego rodziną w celu podjęcia współpracy dotyczącej leczenia,
  • Wydawanie świadectw, orzeczeń, opinii i wniosków dotyczących orzekania o inwalidztwie oraz wniosków związanych z sądownictwem i zatrudnieniem,
  • Prowadzi leczenie zaburzeń i chorób psychicznych wybranymi metodami, np. psychoterapia, farmakoterapia, elektroterapia czy hipnoza,
  • Kierowania działaniami, które na celu mają zahamowanie agresji u pacjenta,
  • Prowadzenie dokumentacji lekarskich dotyczących historii choroby,
  • Wypisywanie recept, zwolnień lekarskich i skierowań.

Kiedy powinno się rozważyć wizytę u psychiatry i jakie leczy choroby?

Aby odbyć wizytę u psychiatry można się udać do niego bezpośrednio (skierowanie nie jest wymagane) lub z polecenia psychologa czy lekarza rodzinnego. Wizyty nie należy się obawiać, gdyż psychiatra nie ocenia i nie neguje problemów, z którymi przychodzą pacjenci.

Zobacz film i dowiedz się czym zajmuje się psychiatra i kiedy warto skorzystać z jego pomocy:

Zobacz film: Psychiatra. Czym się zajmuje? Źródło: Getty Images / iStock

Objawy, które powinny skłonić to rozważenia wizyty u psychiatry:

  • Nagłe zmiany nastrojów,
  • Przewlekłe napięcie, niepokój, lęki,
  • Unikanie kontaktu z rodziną, bliskimi i znajomymi,
  • Trudności z zaakceptowaniem zmian, np. utrata bliskiej osoby, choroba,
  • Wyczerpanie psychofizyczne,
  • Urojenia, omamy, halucynacje, słyszenie głosów,
  • Nadmierna nerwowość, nadwrażliwość,
  • Uczucie odosobnienia, samotność,
  • Stany przewlekłego poczucia winy, niskiego poczucia własnej wartości,
  • Obniżenie codziennej aktywności, brak ochoty na wykonywanie różnych czynności,
  • Zaburzenia seksualne,
  • Nadużywanie alkoholu, leków, narkotyków, uzależnienie od hazardu, zakupów, seksu itp.
Choroby, z którymi warto zgłosić się na wizytę do psychiatry:
  • Depresje, omamy, urojenia,
  • Zaburzenia psychiczne, osobowościowe i emocjonalne,
  • Choroba afektywna dwubiegunowa,
  • Schizofrenie,
  • Zaburzenia odżywiania, np. anoreksja, bulimia,
  • Psychozy, manie,
  • Zespół stresu pourazowego,
  • Myśli i skłonności samobójcze,
  • Zachowania nieakceptowane społecznie,

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Pierwsza wizyta u psychiatry najczęściej jest rozmową - wywiadem prowadzonym przez lekarza i przebiega w spokojnej atmosferze. Psychiatra może poruszać różne obszary życia, np. może pytać o relacje z rodzicami w dzieciństwie i okresie dojrzewania, o przebieg edukacji czy pierwsze bliskie relacje miłosne. Psychiatra również będzie pytał o ogólny stan zdrowia, o jakość snu, czy pacjentowi dolega bezsenność, czy ma apetyt, czy w przeszłości doświadczył zaburzeń neurologicznych. Lekarz będzie również pytał czy pacjent miewa myśli samobójcze, o obecne samopoczucie oraz co konkretnie go sprowadza na wizytę. Psychiatra również zwróci uwagę na zdolność koncentracji pacjenta oraz czy występują u niego zaburzenia pamięci i uwagi. Na podstawie rozmowy psychiatra może zlecić wykonanie testów psychologicznych, badań laboratoryjnych czy skierować na konsultacje neurologiczną.

Jak wygląda leczenie u psychiatry?

Metody leczenia psychiatrycznego obejmują farmakoterapię, psychoterapię oraz inne metody biologiczne (terapia elektrowstrząsowa, psychochirurgiczna). W przypadku leczenia farmakologicznego psychiatra wypisuje receptę na odpowiednie leki, informuje o dawkowaniu i o tym jak działają i jaki mają wpływ na leczenie danego zaburzenia. Taka metoda wiąże się z regularnymi wizytami u psychiatry w celu ocenienia działania leków dawkę (dawkę leku można zmniejszyć lub zwiększyć, jeżeli istnieje taka potrzeba), omówienia bieżących wydarzeń w życiu pacjenta i ich wpływie na stan zdrowia. Leczenie farmakologiczne może trwać kilka miesięcy lub nawet kilka lat.

Czasem bywa też tak, że leczenie pacjenta musi odbywać się w szpitalu psychiatrycznym. Taka sytuacja występuje zazwyczaj, gdy zaburzenia psychiczne pacjenta stanowią zagrożenie dla niego i otoczenia.

Data aktualizacji: 05.02.2020,
Opublikowano: 12.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej