Przyczyny oraz objawy zakażenia Gardnerella Vaginalis

Fot: pathdoc / fotolia.com

Zakażenie bakterią Gardnerella Vaginalis dotyka wiele kobiet, jednak nawet w 75% przypadków może przebiegać bezobjawowo. Główną przyczyną wystąpienia zakażenia są częste zmiany partnerów seksualnych oraz nieodpowiednia higiena stref intymnych. W leczeniu stosowane są przede wszystkim leki na bazie klindamycyny lub metronidazolu

Prawidłowa mikroflora pochwy u kobiet cechuje się występowaniem bakterii z rodzaju Lactobacillus, które odpowiedzialne są za zachowanie kwaśnego środowiska oraz bardzo niewielkiej ilości bakterii z grupy Gardnerella. W wyniku zaburzeń składu flory bakteryjnej pochwy oraz związanej z tym redukcji liczebności populacji laseczek z rodzaju Lactobacillus może nastąpić wzrost namnażania się Gardnerella, co w konsekwencji bardzo często prowadzi do występowania bakteryjnego zapalenia pochwy.

Skąd się bierze Gardnerella Vaginalis?

Przyczyny znacznego namnażania się bakterii Gardnerella Vaginalis są bardzo różne. Wśród najczęściej występujących należy wymienić:

  • częste zmiany partnerów seksualnych oraz niestosowanie prezerwatyw (mężczyźni mogą być nieświadomymi, bezobjawowymi nosicielami bakterii z tej grupy),
  • występowanie innych infekcji moczowo-płciowych,
  • obniżona ogólna odporność organizmu,
  • długotrwałe zażywanie antybiotyków,
  • zaburzenia hormonalne (wywołane np. zażywaniem leków hormonalnych, menopauzą),
  • stosowanie wkładek domacicznych,
  • zbyt częste irygacje pochwy, które negatywnie wpływają na jej prawidłową mikroflorę i wypłukują kwas mlekowy,
  • niewystarczająca dbałość o higienę intymną.

Najczęściej nakładanie się na siebie kilku czynników prowadzi do powstania w organizmie kobiety zakażenia bakteryjnego pochwy. Prawidłowy ekosystem błony śluzowej bogaty jest w wytwarzające kwas mlekowy, wspomniane już wcześniej, bakterie Lactobacillus. Dzięki temu zachowana zostaje odpowiednia kwasowość pochwy (pH < 4,5). Gdy zostanie ona zaburzona, wzrasta liczba innych bakterii, w tym Gardnerella Vag, a czasami również grzybów z rodzaju Candida.

Objawy zakażenia Gardnerella Vaginalis

Wśród najczęstszych objawów kobiet zakażonych bakterią z grupy Gardnerella Vaginalis są upławy, które cechuje dość nieprzyjemny zapach określany przez wielu zapachem zepsutych, zgniłych ryb. Mają one zazwyczaj kolor biały bądź szarawy. Wydzielina z pochwy bardzo często zawiera niewielką ilość leukocytów

Kolejnym czytelnym objawem może być zaburzenie pH wydzieliny śluzowej pochwy. Odbiega ono znacznie od prawidłowego i przybiera wartości większe niż 4,5. Niektóre pacjentki zgłaszają także dolegliwości w postaci pieczenia, podrażnienia i swędzenia stref intymnych oraz bólu podczas stosunku. 

Zakażenie Gardnerella Vaginalis w ciąży może prowadzić do licznych powikłań. Najczęściej obserwowane są:

  • krwawienie,
  • przewlekłe zapalenie dróg moczowych.

U wielu kobiet zakażenie może przebiegać bezobjawowo. Według prof. dr hab. n. med. Jana Peterka nawet 75% kobiet nie dotykają żadne objawy kliniczne.

Leczenie Gardnerella Vaginalis

Leczenie zakażenia wywołanego Gardnerella Vaginalis w głównej mierze polega na podawaniu pacjentce klindamycyny lub metronidazolu. Zaobserwowano jednak, iż niektóre kobiety odporne są na leczenie metronidazolem.

Nieleczone zakażenie bakteryjne pochwy może prowadzić do rozwoju infekcji innych narządów znajdujących się w obszarze miednicy mniejszej oraz cewki moczowej. Czasami występowanie zbyt dużej ilości Gardnerella Vaginalis spowodować może wywołanie przedwczesnego porodu. Niemniej jednak leczenie kobiet w ciąży musi odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza ginekologa.

Występowanie bakterii Gardnerella u mężczyzn

Występowanie chorób wywołanych namnożeniem się bakterii Gardnerella Vaginalis jest o wiele częściej spotykane u kobiet niż mężczyzn. Mężczyźni są zazwyczaj bezobjawowymi nosicielami tych drobnoustrojów. Obszar męskiej cewki nie jest środowiskiem, w którym panują dobre warunki do rozwoju bakterii GV. Niemniej jednak (choć bardzo rzadko) mogą u mężczyzn pojawić się dolegliwości w postaci zapalenia najądrzy, gruczołu krokowego lub cewki moczowej.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej