Przyczyny oraz objawy autyzmu

mrs/getty images

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, spowodowane najprawdopodobniej wieloma zakłóceniami podczas kształtowania się mózgu w okresie płodowym. Pomimo wielu lat badań, etiologia pojawienia się autyzmu u niektórych dzieci pozostaje nieznana.

Autyzm dziecięcy obejmuje trzy sfery życia - dotyczy trudności w interakcjach społecznych, w komunikacji międzyludzkiej oraz w zachowaniu i zabawie. Nie istnieje leczenie przyczynowe zaburzeń autystycznych.

Co to jest autyzm?

Autyzmem nazywamy zaburzenie w rozwoju oraz funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego. Wyróżniamy dwie postacie autyzmu - autyzm wczesnodziecięcy oraz atypowy. Autyzm zaliczany jest, razem z zespołem Aspergera oraz zespołem Retta do tzw. całościowych zaburzeń rozwoju, które charakteryzują się zakłóceniem i opóźnieniem rozwoju: relacji społecznych, procesów poznawczych (takich jak pamięć, myślenie, język, uwaga i percepcja), zachowania, zabawy oraz komunikacji międzyludzkiej.

Objawy autyzmu

Pierwsze objawy autyzmu pojawiają się najczęściej w wieku wczesnodziecięcym (przed 3. rokiem życia), w postaci atypowej później. Chłopcy chorują czterokrotnie częściej niż dziewczynki.

Ludzie cierpiący na autyzm niezdolni są do nawiązywania oraz podtrzymywania trwałych relacji interpersonalnych, a nawet rozmowy, są skrajnie wycofani z życia społecznego. Mowa u dzieci może rozwijać się z opóźnieniem. Często używane są przez nie słowa, tylko im znane, co dodatkowo utrudnia komunikację. Zabawa autystycznych dzieci jest stereotypowa, powtarzalna - lubią bawić się przede wszystkim w samotności.

Co charakterystyczne, dzieci te mają zwykle wąskie zainteresowania i nietypowe zdolności. Już u najmłodszych zaobserwować można obojętność i brak pozytywnych reakcji w kontaktach z najbliższym otoczeniem, szczególnie z matką, unikanie kontaktu wzrokowego, brak zainteresowania innymi dziećmi i wspólną rozrywką. Podczas samotnej zabawy maluchy z tym zaburzeniem nie naśladują i nie robią nic ‘na niby’ - zabawki służą głównie doznaniom dotykowym. Niektóre dźwięki, o niezbyt nasilonym natężeniu, a nawet przedmioty codziennego użytku czy własne pluszaki powodować mogą u nich lęk i panikę. Objawy bólu lub stresu manifestowane są często pobudzeniem, bez werbalnego zgłaszania problemu. Pojawiać się mogą trudności z zasypianiem i bezsenność w nocy, a także problemy z wprowadzaniem zdrowej, urozmaiconej diety.

Funkcje poznawcze dzieci i dorosłych cierpiących na autyzm w około 85% są na poziomie upośledzenia umysłowego.

Leczenie przyczynowe autyzmu jest niemożliwe, dlatego też niezwykle ważne jest działanie wielokierunkowe - terapie behawioralne, logopedyczne, nauczanie dostosowane indywidualnie, tak aby zapewnić możliwie, jak najlepszy rozwój dziecka.

Jakie są przyczyny autyzmu?

Pomimo wielu badań, do tej pory przyczyna pojawienia się autyzmu u niektórych dzieci nie została do końca wyjaśniona. Wiadomo, że jest to zaburzenie uwarunkowane wieloczynnikowo. Postulowane są teorie o nieprawidłowym rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, a także o jego wczesnym uszkodzeniu.

Według wielu hipotez rozwój autyzmu spowodowany może być przez czynniki:

  • - genetyczne, choć model dziedziczenia pozostaje nieznany. Za rozwój autyzmu odpowiedzialne mogą być mutacje w ponad 30 genach, znajdujących się na różnych chromosomach. U bliźniąt monozygotycznych (posiadających identyczny materiał genetyczny) zazwyczaj zgodnie, choć nie jednoczasowo rozwija się to zaburzenie. Wśród chorób genetycznych predysponujących do wystąpienia autyzmu należy przede wszystkim zespół kruchego chromosomu X;
  • - nieprawidłowości w przemianach metabolicznych - podwyższony poziom serotoniny oraz hamującego szlaki w układzie nerwowym neuroprzekaźnika GABA stwierdzany jest u dzieci z autyzmem;
  • - zakażenia wewnątrzmaciczne, szczególne pierwotna infekcja wirusem różyczki lub cytomegalii oraz toksoplazmozą u kobiety ciężarnej;
  • - zaburzenia w rozwoju mózgowia - u niektórych dzieci autystycznych zaobserwować można makrocefalię (zwiększony obwód głowy), nieprawidłową mielinizację nerwów, a w badaniach neuroobrazowych zwiększoną objętość struktur mózgowia oraz komór mózgu;
  • - poważne schorzenia podczas ciąży lub urazy okołoporodowe - krwawienia z dróg rodnych podczas ciąży, cukrzyca ciążowa, niewyrównane choroby tarczycy podczas ciąży, konflikt serologiczny i wysoki poziom bilirubiny u noworodka, wcześniactwo, niedotlenienie okołoporodowe oraz mała masa urodzeniowa dziecka mogą być także potencjalnymi przyczynami.

Do mniej udowodnionych naukowo przyczyn rozwoju autyzmu u dzieci wymienić można:

  • - Starszy wiek rodziców
  • - Mózgowe porażenie dziecięce
  • - Stosowanie kwasu walproinowego oraz leków przeciwdepresyjnych przez kobiety ciężarne, niedobór witaminy D
  • - Zanieczyszczenie środowiska w otoczeniu kobiety ciężarnej

Żadne szczepionki, nawet te zawierające w swym składzie tiomersal (związek rtęci) nie mają udowodnionego związku przyczynowo-skutkowego na rozwój autyzmu. Błędna okazała się także teoria o wpływie chłodnych i sztywnych relacji rodziców z dziećmi na powstanie tego zaburzenia.

Bibliografia:

1. Jarema M., Psychiatria, wyd. PZWL, Warszawa 2011

2. Gołaska P., Etiologia zaburzeń ze spektrum autyzmu. Przegląd wybranych koncepcji. wyd. Psychiatr. Psychol. Klin. 2013, 13 (1), p. 8–14 http://www.psychiatria.com.pl/index.php/wydawnictwa/2013-vol-13-no-1/etiologia-zaburzen-ze-spektrum-autyzmu-przeglad-wybranych-koncepcji?aid=223

Zobacz film: Autyzm

źródło: dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 09.07.2020,
Opublikowano: 12.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej