Przez pandemię COVID-19 chorzy na AIDS będą umierać

Fot: ROBERT BROOKSCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że dostanie niektórych leków stało się trudniejsze. Zdaniem specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia przerwy w dostawie leków najmocniej odbiją się na mieszkańcach Afryki.

Grupa matematyków, powołana do życia przez WHO wraz z UNAIDS stworzyła kilka scenariuszy, jak pandemia COVID-19 wpłynie na leczenie i zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa HIV w Afryce Subsaharyjskiej.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jak pandemia wpłynie na walkę z AIDS?

Z analizy przygotowanej przez specjalistów wynika, że nawet 6-miesięczna przerwa w stosowaniu terapii antyretrowirusowej może doprowadzić do śmierci 500 tysięcy osób chorych na AIDS oraz gruźlicę. W ocenie matematyków w ciągu najbliższych pięciu lat z powodu HIV będzie umierać o 40 proc. więcej ludzi, a zasięg wirusa znacznie się zwiększy.

W Afryce Subsaharyjskiej w 2018 roku żyło 25,7 milionów ludzi zainfekowanych HIV, z czego ponad 16 milionów przyjmowało leki antyretrowirusowe. Niestety pandemia COVID-19 doprowadziła do przeciążenia systemu i chorzy stracili dostęp do leków, które ratują im zdrowie i życie. 

Terapia antyretrowirusowa choć nie zwalcza wirusa, to skutecznie obniża jego "stężenie" w organizmie do poziomu niewykrywalnego. Dzięki czemu chorzy mogą normalnie funkcjonować. Kiedy pacjent przerywa terapię wirus znowu zaczyna się namnażać i atakować organizm. Taką terapię przyjmują też kobiety w ciąży zarażone wirusem HIV. W ich przypadku leki nie tylko obniżają poziom wirusa we krwi, ale przede wszystkim chronią nienarodzone dziecko przed niebezpiecznym wirusem. Dzięki leczeniu od 2010 roku infekcje HIV wśród dzieci w Afryce Subsaharyjskiej spadły o 43 proc. Pandemia może zaprzepaścić to, co już udało się osiągnąć. 

Gdzie i jak zrobić badanie w kierunku HIV?

Paradoksalnie osób zarażonych wirusem HIV przybywa także w Polsce. Z danych Krajowego Centrum ds. AIDS w Polsce żyje ok. 20 tysięcy osób zakażonych HIV. Każdego 3-4 osoby dowiadują się, że są nosicielami wirusa. Z meldunków epidemiologicznych NIZP-PZH wynika, że w 2018 r. odnotowano w Polsce 1304 nowe zakażenia HIV i 121 przypadków AIDS, a w 2019 r. (dane od 1 stycznia do 15 listopada) - 1521 nowych zakażeń HIV i 117 zachorowań na AIDS.

Badanie w kierunku wirusa HIV można wykonać anonimowo, bezpłatnie, bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). W związku z pandemią część tych nich działa w ograniczonym zakresie, na szczęście - za sprawą odmrażania służby zdrowia, która w ostatnim czasie skupiona była na walce z COVID-19 - powoli ponownie się otwierają i zaczynają działać w miarę normalnie.

Zobacz film i dowiedz się więcej o leczeniu chorych na AIDS:

Zobacz film: Jak zmieniło się podejście i leczenie osób zakażonych wirusem HIV? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.05.2020,
Opublikowano: 13.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej