Przewód piersiowy – gdzie jest zlokalizowany, gdzie uchodzi?

Fot. Science Photo Library / Getty Images

Przewód piersiowy zbiera chłonkę z obu kończyn dolnych, brzucha i miednicy, a także lewej kończyny górnej i lewej części głowy i szyi. Zdarzają się różne indywidualności, jeśli chodzi o budowę przewodu piersiowego.

Pnie chłonne z dolnych części ciała znajdujących się poniżej przepony wraz z naczyniami chłonnymi jamy brzusznej i miednicy tworzą wspólny pień określany jako przewód piersiowy. Biegnie on dalej wzdłuż kręgosłupa, a mniej więcej nieco poniżej szyi zbacza w lewą stronę, uchodząc do lewego kąta żylnego, czyli połączenia żyły szyjnej wewnętrznej i żyły podobojczykowej.

Przewód piersiowy – przebieg i położenie

Przewód piersiowy ma około 40 cm długości i niespełna 0,5 cm szerokości. Tworzą go dwa pnie lędźwiowe, a punkt, w którym te pnie się łączą, jest bańkowato poszerzony i określany mianem zbiornika mleczu. Przewód piersiowy wraz z aortą przechodzi przez rozwór aortowy w przeponie i dalej w śródpiersiu tylnym biegnie wzdłuż kręgosłupa pomiędzy aortą a żyłą nieparzystą. Mniej więcej na wysokości połowy klatki piersiowej przewód piersiowy stopniowo chowa się za aortę i zbacza na lewą stronę, by w końcu na wysokości 7. kręgu szyjnego zatoczyć łuk tętnicą podobojczykową lewą i ujść do kąta żylnego. Na końcu w świetle przewodu znajdują się specjalne zastawki, które mają na celu zapobieganie cofania się krwi żylnej do przewodu piersiowego.

Sprawdźcie, jakie pełni funkcje i jak jest zbudowany układ nerwowy człowieka:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Przewód piersiowy – funkcje

Przewód piersiowy ma jedną zasadniczą funkcję – transport chłonki z lewej części ciała do układu żylnego. Przewód piersiowy zbiera chłonkę z:

  • obu kończyn dolnych,
  • jamy brzusznej,
  • miednicy,
  • powłok brzusznych,
  • lewej części klatki piersiowej,
  • lewej kończyny górnej,
  • lewej strony głowy i szyi.

Dla porównania, z prawej kończyny górnej, prawej części głowy i szyi, jak również prawej części klatki piersiowej limfę zbiera przewód chłonny prawy, który jest znacznie krótszy. Ma około 1,5 cm długości.

Indywidualne różnice w budowie przewodu piersiowego

Zasadniczo przewód piersiowy dzieli się na 3 odcinki – szyjny, piersiowy i brzuszny. Początkowa, brzuszna część przewodu piersiowego wykazuje dużą zmienność osobniczą. Szczególnie różna jest budowa początkowego odcinka przewodu piersiowego, a mianowicie zbiernika mleczu. U niespełna połowy ludzi wg różnych teorii ten zbiornik nie jest obecny, a niewielki odsetek nie ma właściwego zbiornika mleczu, jednak wykazuje poszerzenie pni lędźwiowych. Odcinek piersiowy pnia jest zróżnicowany jedynie pod tym kątem, że u części osób może pojawić się dodatkowe naczynie chłonne wzdłuż przewodu piersiowego czy kanały poboczne. Zdarza się podwójny przewód piersiowy właściwie na każdym odcinku. Inną odmianą jest ujście przewodu piersiowego do prawego kąta żylnego, a nie lewego. Końcowy, szyjny odcinek przewodu piersiowego niejednokrotnie dzieli się na niewielkie naczynka, które niezależnie od siebie uchodzą do układu żylnego.

Data aktualizacji: 05.02.2019,
Opublikowano: 05.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej