Przetoka szyjna - czym jest?

Andrey Shevchuk/getty images

Przetoka szyjna to zaburzenie, którego źródeł należy szukać w życiu płodowym. To w tym okresie dochodzi bowiem do zmian, których efektem jest połączenie dwóch narządów w zmianę określaną mianem przetoki. Te zlokalizowane w obrębie szyi dzieli się na boczne i środkowe.

Przetoka szyjna to jedna z wielu zmian, które mogą pojawić się w ludzkim organizmie. Przetoki jelit lub pęcherza moczowego mogą być jednak wynikiem powikłań pooperacyjnych, procesów patologicznych i urazów. W przypadku szyi mówi się właściwie jedynie o wadach wrodzonych.

Przetoka szyjna – co to jest?

Przetoka szyjna to zaburzenie rozwojowe polegające na połączeniu dwóch lub (rzadziej) wielu narządów. Zaburzenia, których efektem jest powstanie przetoki, mają miejsce w życiu płodowym. W zależności od lokalizacji są one środkowe lub boczne, a w ich miejscu mogą wytworzyć się torbiele szyi. Zmiany tego typu najczęściej rozpoznawane są, kiedy dziecko jest jeszcze małe. Zdarza się jednak, że diagnostyka odbywa się dopiero kilka lat po urodzeniu.

Przetoka szyjna – typy

Przetoka szyjna, podobnie jak torbiel szyi, może przyjmować dwie formy. Albo ma charakter wewnętrzny i wtedy uwypukla się lub otwiera do wewnątrz, albo zewnętrzny i w takim przypadku jest widoczna na powierzchni szyi. Wyróżnia się przede wszystkim:

  • przetoki szyjne boczne,
  • przetoki szyjne środkowe.

Przetoki boczne powstają z łuków i kieszonek skrzelowych. Mogą być całkowite (połączone są wtedy dwa nabłonki) lub niecałkowite (wówczas przetoka ma postać ślepego przewodu biegnącego w głąb tkanek). Zmiany boczne ujścia mają w okolicy mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Rodzice dzieci często dostrzegają małą dziurkę u podstawy szyi. Z przetoki na zewnątrz może sączyć się wydzielina śluzowa. Zdarza się również, że z otworu wydostają się śluz razem z ropą lub sama ropa. Dzieje się tak w przypadku stanów zapalnych. Tego typu przetoki szyjne zauważane są dość szybko po urodzeniu dziecka. Najczęściej występują zmiany niecałkowite, kończące się w tkankach miękkich szyi lub gardła, rzadziej pojawiają przetoki całkowite, umiejscowione w tkance migdałka podniebiennego.

Przetoki środkowe to pozostałość przewodu tarczowo-językowego. Zdecydowanie częściej występuje torbiel środkowa szyi (to aż 70% anomalii rozwojowych w tym obszarze). Przetoka najczęściej zlokalizowana jest między chrząstką tarczowatą a kością gnykową. Rzadziej występuje w okolicy języka czy tarczycy.

Objawy przetoki szyjnej

Objawy przetoki szyjnej wynikają z jej położenia, rozmiaru i sąsiadujących z nią narządów. Podstawowym objawem jest niebolesny, ale zauważalnie powiększony, dobrze odgraniczony i ruchomy guz na szyi. Sygnałem przetoki szyjnej bywa również patologiczna wydzielina z ujść na skórze (najczęściej w okolicy migdałka lub zachyłka gruszkowatego). Zdarza się, że guz uciska na nerw błędny. W takiej sytuacji przetoce szyjnej mogą towarzyszyć:

Niekiedy pacjent skarży się na utrudnione połykanie i duszności. W niektórych przypadkach może się pojawić wyciek z ucha oraz zropienie torbieli wymagającej drenażu.

Przetoka szyjna u dzieci i dorosłych – leczenie

Przetoka szyjna u dorosłego, podobnie jak u dziecka, powinna zostać poddana szerokiej diagnostyce. Zaleca się wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) w celu ustalenia charakteru zmian, stwierdzenia ewentualnego wystąpienia torbieli. Konieczne jest także potwierdzenie prawidłowego funkcjonowania innych narządów w obrębie szyi. W przypadku obustronnych przetok szyjnych lub wywiadu rodzinnego wskazującego na obecność tego typu zmian w najbliższej rodzinie stosuje się również kontrolne badanie słuchu oraz USG nerek. Chodzi o wykluczenie zespołu skrzelowo-uszno-nerkowego. Leczenie przetok szyjnych najczęściej wiąże się z zabiegiem operacyjnym.

Przetoka szyjno-jamista

Przetoka szyjno-jamista to rzadkie zaburzenie naczyniowe. Powoduje ono połączenie krwi żylnej z zatoki jamistej z krwią tętniczą z tętnicy szyjnej (wewnętrznej lub zewnętrznej). Przetoka szyjno-jamista pojawia się, w przeciwieństwie do pozostałych zmian w obrębie szyi, w wyniku urazu. Niestety zdarza się, że objawy pojawiają się dopiero po kilku tygodniach od urazu. Może również zdarzyć się, że podstawowym objawem nieprawidłowego połączenia między tętnicą szyjną a zatoką jamistą będzie porażenie nerwów czaszkowych. Objawy pojawiają się z opóźnieniem, ponieważ w przetoce przepływ krwi jest wolny. Niestety utrudnia to diagnostykę i przyczynia się do późnego rozpoznania zaburzenia. Objawami przetoki szyjno-jamistej są najczęściej:

  • wytrzeszcz oczu,
  • obrzęk spojówek,
  • poszerzenie i krętość żył nadtwardówkowych,
  • poszerzenie i krętość żył spojówkowych,
  • podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe,
  • silny szum w głowie.

Zaburzenie jest wyjątkowo niebezpieczne ze względu na poważne ryzyko uszkodzenia wzroku lub całkowitej jego utraty. W ostateczności może ono prowadzić nawet do śmierci. Odpowiednio wcześnie zastosowane leczenie metodą przeznaczyniowej embolizacji ma szansę doprowadzić do wycofania się większości objawów.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Władysław Bartnik, Alicja Bartnik-Krystalska, Wrodzone torbiele i przetoki, „Otolaryngologia Polska” 5/2002.

2. Teresa Ryczer, Lidia Zawadzka-Głos, Katarzyna Sobczyk, Wrodzone anomalie szyi u dzieci: torbiele i przetoki szyi, „Nowa Pediatria” 3/2004.

Data aktualizacji: 17.11.2020,
Opublikowano: 17.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej