Przerzuty nowotworowe - skąd się biorą?

Fot: SEBASTIAN KAULITZKI / gettyimages.com

Przerzuty, czyli nowe ogniska raka pojawiają się przede wszystkim u osób, które zmagają się z nowotworem złośliwym. Ich obecność świadczy o tym, że choroba jest już zaawansowana, ma także ogromny wpływ na przebieg i skuteczność stosowanego leczenia. Jak powstają przerzuty?

Przerzuty pojawiają przede wszystkim u osób z nowotworami złośliwymi. Tego rodzaju zmiany mają zdolność do naciekania i "przenoszenia się" na węzły chłonne zlokalizowane w obrębie guza pierwotnego lub bardziej odległe narządy. 

Jak powstają przerzuty?

W przypadku nowotworów złośliwych może dojść do "oderwania się" fragmentu guza. Taka wolna komórka poprzez układ krwionośny lub węzły chłonne może dotrzeć do innego narządu i przyłączyć się do niego. Z czasem komórki zaczną się namnażać i doprowadzić do rozwoju nowego ogniska choroby.

Szacuje się, że zaledwie 1 proc. komórek nowotworowych, które krążą w układzie krwionośnym chorego zachowuje żywotność i może przyczynić się do rozwoju przerzutów. Warto zaznaczyć, że niektóre nowotwory mają swoje charakterystyczne miejsca, w których dają przerzuty, np.:

  • rak pęcherza moczowego – kości, wątroba, płuca;
  • rak jelita grubego – wątroba, płuca, otrzewna;
  • rak nerki – nadnercza, kości, mózg, wątroba, płuca;
  • rak płuc – nadnercza, kości, mózg, wątroba, drugie płuco;
  • czerniak – kości, mózg, wątroba, płuca, skóra, mięśnie;
  • rak jajnika – wątroba, płuca, otrzewna;
  • rak prostaty – nadnercza, kości, wątroba, płuca;
  • rak żołądka – wątroba, płuca, otrzewna;
  • rak macicy – kości, wątroba, płuca, otrzewna, pochwa.

Co to jest naciek?

Nie wszystkie nowotwory złośliwe muszą dawać przerzuty. Niektóre zmiany mogą naciekać, czyli głębiej przenikać do otaczających go tkanek. Nowotwór niszczy je i zajmuje miejsce zdrowych komórek, co zaburza działanie zajętego organu. Początkowo chory nie ma żadnych objawów, te zaczynają się pojawiać dopiero wtedy, gdy nacieki są już bardzo rozległe. 

Czy izraelscy naukowcy opracowali lek na raka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowotwór - jak powstaje? Czy izraelscy naukowcy opracowali lek na raka? Źródło :36,6

Czy neutrofile powodują przerzuty nowotworowe?

Neutrofile należą do komórek układu odpornościowego. Posiadają one zdolność tworzenia struktury zwanej NET, czyli neutrofilową siecią zewnątrzkomórką. Jej najważniejszym zadaniem jest niszczenie szkodliwych dla organizmu drobnoustrojów. Co ciekawe, zdaniem badaczy ta struktura może się przyczynić do powstawania przerzutów nowotworowych.

Badacze dowiedli, że NET wiąże się z białkiem CCDC25, które znajduje się na powierzchni komórek rakowych. Takie połączenie zmienia budowę komórki nowotworowej i zwiększa jej przyczepności i inwazyjność. Tym samym nowotwór szybciej i łatwiej rozsiewa się po organizmie.

Zdaniem badaczy kontrola stężenia specyficznego białka może pomóc przewidzieć przebieg choroby. Nie wykluczone, że dalsze badania pomogą opracować leki, które uniemożliwią strukturze NET łączenie się z białkiem, które znajduje się na powierzchni komórek nowotworowych i nie dopuścić do rozwoju przerzutów.

Data aktualizacji: 04.05.2023,
Opublikowano: 04.05.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej