Przerzuty do wątroby – czym są i jak wyglądają rokowania?

Fot: Natali_Mis / gettyimages.com

Przerzuty do wątroby wyglądają i rokują różnie, w zależności od pierwotnego nowotworu, który te przerzuty daje. W przypadku przerzutów do wątroby, to, ile życia pozostało choremu, jest uzależnione od momentu postawienia diagnozy.

Przerzuty do wątroby pojawiają się najczęściej przy nowotworach z rodzaju złośliwych. Powstają głównie przy nowotworze trzustki, jelita grubego, żołądka, płuc, piersi oraz skóry. U większego odsetka chorych na raka jelita grubego przerzuty do wątroby diagnozuje się razem z guzem. Kiedy onkolog stwierdzi przerzuty do wątroby, to, ile życia pozostało pacjentowi, jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników.

Rak jelita grubego – przerzuty do wątroby, rokowania

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn po 60 roku życia. Ten rodzaj guza lokalizuje się najczęściej w okolicy odbytnicy lub okrężnicy. Objawami są: krwawienie z odbytu, zaparcia, anemia, wysoka gorączka, utrata wagi, nudności i wymioty. W przypadku raka jelita grubego i przerzutów do wątroby rokowania oscylują w wysokości 7%, co oznacza, że tylko tyle procent pacjentów, u których stwierdzono przerzuty na wątrobę, przeżyje 5 lat. Onkolog ocenia, czy zmiana ta może być leczona operacyjnie. Jeśli tak, szansa na przeżycie gwałtownie wzrasta.

Rak trzustki z przerzutami do wątroby – rokowania

Diagnoza raka trzustki odbywa się przeważnie w momencie, gdy obecne już są przerzuty. Nowotwór bardzo długo rozwija się bez jednoznacznych objawów, takich jak schorzenia jelit czy żołądka, szybki spadek wagi. Komórki rakowe dostają się do krwiobiegu i stamtąd trafiają do krążenia wrotnego i wątroby. Dlatego też wtórne objawy nowotworowe umiejscawiają się właśnie w wątrobie. Przy raku trzustki z przerzutami do wątroby rokowania nie są optymistyczne. W Polsce aż 90% chorych po diagnozie nie dożywa 5 kolejnych lat. Jak długo można żyć z przerzutami do wątroby? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to kwestia indywidualna i wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą. O obecności przerzutów raka do wątroby świadczą wyniki badań ultrasonograficznych (USG). W obrazie widoczne są zmiany wtórne w postaci okrągłych lub owalnych kształtów. Czasami wokół zmian widać efekt tzw. hipoechogenicznego halo, za co odpowiada uciskanie miąższu wątroby przez rozrastające się komórki zmienione chorobowo. Ocena obecności przerzutów do wątroby na podstawie objawów nie jest dokładna, ponieważ każdy nowotwór ma inną dynamikę i mechanizmy powstawania. Przykładowo w przypadku raka jelita grubego nierzadko decyduje się o wycięciu lub farmakologicznym zniszczeniu przerzutów. Jednakże inny rodzaj nowotworu – rak piersi – nie nadaje się do takiego zabiegu.

Rak jajnika i sutka – przerzuty na wątrobę

Rozsiany rak sutka i przerzuty do wątroby nie rokują najlepiej. To już ostatni stopień rozwoju nowotworu, który nie nadaje się do leczenia ani farmakologicznego, ani chirurgicznego. Średni okres przeżycia po takiej diagnozie wynosi rok.

W początkowych etapach rozwoju rak jajnika nie daje specyficznych symptomów. Komórki rakowe naciekają, czyli rozprzestrzeniają się na sąsiednie narządy, głównie jajowody, jelita, macicę oraz otrzewną. Kiedy przerzuty sięgają dalej, tzn. atakują narządy znajdujące się w dalszych odległości, mówi się o przerzutach odległych. W takim przypadku raka jajnika rokowania nie dają wiele nadziei. Kiedy diagnosta opisze przerzuty na wątrobę, długość życia wynosi od kilku do kilkunastu lat i zależy od kondycji organizmu, efektów leczenia onkologicznego oraz operacji chirurgicznej.

Jak zbudowana jest wątroba i jakie funkcje spełnia funkcje w organizmie? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6.

Leczenie przerzutów do wątroby a rokowania

Przerzuty raka do wątroby leczy się w inny sposób, kiedy są ograniczone tylko do tego organu, a inaczej gdy znajdują się również na innych narządach wewnętrznych. Przyjęło się, że leczenie chirurgiczne stosuje się tylko u osób z przerzutami do wątroby bez zajęcia innych narządów. W odniesieniu do przerzutów na wątrobę, rokowania zależą również od ilości przerzutów. Upraszczając, można powiedzieć, że im ich mniej, tym lepiej. Onkolog na podstawie zdjęcia USG i wyników badań sam ocenia, czy przerzuty zlokalizowane na wątrobie dadzą się usunąć, biorąc pod uwagę możliwości techniczne. Istotne jest też to, czy ilość usuniętej tkanki wątrobowej nie będzie zbyt duża i nie utrudni prawidłowego funkcjonowania organu.

Przerzuty na wątrobę – rokowania

Szanse na przeżycie z przerzutami do wątroby są różne. Wyjściowy stan wątroby jest chociażby znacznie gorszy u osób nadużywających alkoholu, palących papierosy, odżywiających się niezdrowo oraz biernych, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Dodatkowo im młodszy organizm, tym silniejszy. Lekarz powinien indywidualnie dobrać rodzaj leczenia do rodzaju nowotworu. Oprócz wspomnianej już metody USG, dobrym markerem oceniającym szanse pacjenta są badania rezonansu magnetycznego (MRI), tomografii komputerowej oraz tomografii pozytonowej (PET). Leczenie standardowo obejmuje ablacje mikrofalowe, radioterapię, wycięcie jednego przerzutu lub kilku oraz chemioterapię.

Data aktualizacji: 27.12.2018,
Opublikowano: 27.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej