Przerost prostaty – kiedy prostata zaczyna się powiększać i jak skutecznie leczyć przerost prostaty?

Fot: program 36,6, sezon 4, odcinek 11

Szacuje się, że już co drugi mężczyzna po 50. ma problemy z prostatą. Co gorsza, wielu mężczyzn lekceważy pierwsze niepokojące dolegliwości i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Jak działa prostata i na czym polega leczenie przerostu gruczołu krokowego?

Prosta, czyli gruczoł krokowy wchodzi w skład układu moczowego. To właśnie w prostacie dochodzi do wytworzenia wydzieliny, która stanowi ok. 20 proc. spermy. Substancja ma specyficzny biały odcień i odpowiada za kolor oraz charakterystyczny zapach nasienia. Jest zawiesiną dla plemników i ułatwia im poruszanie się i przemieszczanie. Produkowana przez gruczoł krokowy wydzielina odpowiada za właściwe pH spermy.

Rozrost gruczołu krokowego jest zupełnie naturalny. Zaczyna się ok. 30. roku życia i trwa do końca życia. U ogromnej większości panów jego powiększanie się nie daje żadnych objawów i jest niegroźne. Mimo to każdy mężczyzna, który przekroczył czterdziestkę powinien regularnie badać prostatę i sprawdzić, czy nie rozrasta się ona zbyt szybko.

Przerost prostaty – jak się objawia?

Jeśli ten proces postępuje bardzo szybko mogą się pojawić zaburzenia erekcji, infekcje układu moczowego. Warto zaznaczyć, że nieleczony przerost gruczołu krokowego może doprowadzić do problemów z nerkami. Takich problemów można uniknąć obserwując swoje ciało. Konsultacji z lekarzem wymagają sytuacje gdy pojawiają się:

  • częstomocz (mimo silnego parcia na mocz chory oddaje zaledwie kilka kropli moczu);
  • nykturia, czyli oddawanie moczu nocą;
  • ból przy oddawaniu moczu.

Jeśli doszło do zwężenia dróg odprowadzających mocz może się pojawić zmniejszony lub przerywany strumień moczu, nietrzymanie moczu, wydłużony czas jego oddawania, a także zatrzymanie moczu.

Dlaczego gruczoł krokowy się powiększa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Przerost prostaty - dla czego gruczoł się powiększa i jakie mogą być tego konsekwencje? Źródło: 36,6.

Przerost prostaty – jak wygląda leczenie?

W pierwszej kolejności stosuje się farmakoterapie, która u większości pacjentów okazuje się bardzo skuteczna. Jeśli leki nie działają lub gruczoł jest bardzo duży konieczne może być przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Na szczęście, dzisiaj tego rodzaju zabiegi wykonywane są z użyciem lasera. Taki sposób leczenia przerostu prostaty jest znacznie bezpieczniejszy, skraca czas rekonwalescencji, a także pozwala zachować całkowitą sprawność seksualną, ponieważ laser nie niszczy nerwów.

W leczeniu przerostu prostaty stosuje się m.in. zabieg metodą HoLep. Jak wygląda taka operacja? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak leczyć przerost prostaty? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 20.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej