Przepuklina rozworu żołądkowego – przyczyny, objawy, leczenie

Fot: fizkes / gettyimages.com

Przepuklina rozworu żołądkowego nazywana jest potocznie przepukliną żołądka. Schorzenie dotyczy układu pokarmowego, polega na osłabieniu lub uszkodzeniu przepony. Leczenie opiera się zarówno na środkach farmakologicznych, jak i na operacji oraz lekkostrawnej diecie.

Warto wiedzieć, że nazwa „przepuklina żołądka” jest niepoprawna z medycznego punktu widzenia, chociaż używają jej potocznie pacjenci. W rzeczywistości schorzenie to nazywa się przepukliną rozworu przełykowego.

Zobacz także:

Kolka jelitowa - co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Czym są kosmki jelitowe? Budowa, funkcja i możliwość odbudowy

Przepuklina mosznowa – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, objawy

Przepuklina rozworu przełykowego polega na przemieszczeniu się fragmentu żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej. Można wyróżnić dwa główne rodzaje tego schorzenia:

  • przepuklina wślizgowa, w której wyniku do klatki piersiowej przemieszcza się jeden element żołądka, czyli wpust – jest to lżejszy rodzaj schorzenia i dotyczy około 90 proc. chorych;
  • przepuklina okołoprzełykowa, która jest zaburzeniem poważniejszym, ponieważ do klatki piersiowej przemieszcza się większa część żołądka.

Należy zaznaczyć, że istnieje wiele przyczyn przepukliny rozworu przełykowego, a wśród najważniejszych można wyróżnić:

  • wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, wynikający z noszenia ciężarów, kichania, długotrwałego kaszlu, a także zaparć oraz objawów po ciąży i porodzie;
  • siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej;
  • noszenie ubrań, które uciskają jamę brzuszną.

Przyczyny schorzenia mogą być związane z paleniem papierosów, a także z życiem w długotrwałym stresie. Wśród czynników wymienia się ponadto różne urazy żołądka oraz napinanie się w celu oddania stolca. Zdarza się, że schorzenie wynika z nieprawidłowej budowy przepony.

Najczęściej zaburzenie dotyka pacjentów po 50. roku życia, a przede wszystkim kobiet. Nie należy bagatelizować pierwszych objawów choroby, tylko jak najszybciej zdecydować się na diagnozę i leczenie. Wśród symptomów zaburzenia można wymienić:

  • ból w podbrzuszu, a także pod sercem, który czasami mylony jest z objawami chorób serca i układu krwionośnego,
  • zgagę odbijanie;
  • nudności oraz wymioty;
  • ból w trakcie przełykania;
  • uczucie pełności.

Chorzy mają niekiedy wrażenie gorzkości w ustach, a pokarm się zatrzymuje. Czasami przepuklina rozworu przełykowego przez pewien czas przebiega zupełnie bezobjawowo, a symptomy pojawiają się dopiero, gdy choroba jest w stadium zaawansowanym. Większość objawów nasila się, gdy pacjent leży oraz gdy zje coś tłustego lub ciężkiego.

Przepuklina rozworu przełykowego: leczenie i dieta

Podstawą rozpoznania przepukliny rozworu przełykowego jest zbadanie pacjenta, a także przeprowadzenie krótkiego wywiadu, czyli rozmowy. Konieczne jest więc wykonanie endoskopii, tomografii komputerowej, a także zbadanie ciśnienia w przełyku. Dodatkowo lekarz może zlecić elektrokardiografię (EKG) i inne badania serca, aby wykluczyć choroby układu pokarmowego. W trakcie leczenia podaje się środki farmakologiczne, czyli leki, które ograniczają wydzielanie kwasu żołądkowego, a także dbają o lepszą motorykę układu pokarmowego. Pacjenci mogą zażywać środki zapobiegające zaparciom, aby nie pojawiała się konieczność nadmiernego napinania się podczas oddawania stolca. Ponadto spore znaczenie ma lekkostrawna dieta, w której skład nie powinny wchodzić potrawy ciężkie i tłuste, a także alkohol. Zaleca się więc spożywanie około 5 posiłków dziennie, a także zadbanie o aktywność fizyczną. Duże znaczenie ma redukcja masy ciała i wdrożenie zdrowego trybu życia. Dodatkowo osoby chore na przepuklinę rozworu przełykowego powinny:

  • zrezygnować z noszenia ciężkich rzeczy;
  • nie spożywać napojów, które zawierają kofeinę;
  • nie kłaść się po posiłku;
  • nie ubierać się w obcisłe ubrania.

Przeprowadza się operację, której celem jest zmniejszenie rozworu przełykowego w przeponie, a także zadbanie o to, aby żołądek był umocowany w jamie brzusznej. Taki zabieg jest wykonywany za pomocą laparoskopii. Operacja nie zawsze jest konieczna, ponieważ wiele zależy od postępów w trakcie leczenia, a także od skuteczności wdrożonych działań, takich jak redukcja masy ciała i lekka dieta. Całość leczenia pacjenta z przepukliną rozworu przełykowego opiera się na złagodzeniu objawów choroby. Należy zaznaczyć, że nieleczone schorzenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak rak przełyku, a także do owrzodzenia. Właśnie dlatego spore znaczenie ma profilaktyka, czyli stosowanie różnych metod zapobiegających pojawieniu się przepukliny rozworu przełykowego. Oznacza to, że pacjenci powinni unikać ciężkich posiłków i spożywać pokarmy lekkostrawne, zredukować masę ciała, a także nie jeść w pośpiechu. Dobrze wykonywać różne ćwiczenia oddechowe, które usprawniają przeponę.

Skąd się bierze przepuklina? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze przepuklina? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2019.

Data aktualizacji: 30.01.2021,
Opublikowano: 01.02.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej