Przepuklina pooperacyjna – przyczyny powstawania i objawy

Fot: Willowpix / gettyimages.com

Przepuklina pooperacyjna jest powikłaniem gojenia się rany pozabiegowej. Przerwanie warstwy powięzi powoduje wypchnięcie pod skórę worka otrzewnej, w którym poza jamę brzuszną mogą przedostawać się pętle jelit lub inne narządy brzucha.

Przepuklina w ranie pooperacyjnej tworzy się z powodu nieprawidłowego zrastania się albo rozejścia powłok, związanego z ich napięciem albo z infekcją w gojącej się ranie.

Czym jest przepuklina pooperacyjna?

Przepuklina pooperacyjna tworzy się z powodu nieprawidłowego zrastania się powłok, ich rozejścia się, związanego z napięciem, albo w związku z infekcją w gojącej się ranie. Istotą przepukliny jest uwypuklanie się otrzewnej ściennej (ewentualnie także niektórych warstw osłabionych powięzi) pod wpływem ciśnienia panującego wewnątrz jamy brzusznej. W tak utworzonym worku mogą znajdować się różne elementy anatomiczne brzucha, najczęściej:

  • pętle jelitowe – zarówno jelita cienkiego, jak i grubego,
  • uwypuklony fragment pęcherza moczowego,
  • inne narządy, np. przydatki.

Przepuklina tworzy się tam, gdzie wytrzymałość ściany brzucha jest najmniejsza. Oprócz typowych lokalizacji przepuklin pierwotnych (takich jak okolice pępka, kanał udowy czy pachwinowy, kresa biała) częstym miejscem zmniejszonego oporu jest rana, a następnie blizna pooperacyjna. Na powstawanie tego typu powikłań narażeni są przede wszystkim ci chorzy, u których wykonuje się zabiegi klasyczne – przebiegające z szerokim otwarciem powłok. Metoda laparoskopowa, ze względu na rozmiary wykonywanych nacięć, charakteryzuje się bardzo niskim odsetkiem występowania przepuklin pooperacyjnych.

Co to jest przepuklina? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze przepuklina? Źródło: 36,6

Objawy brzusznej przepukliny pooperacyjnej

Podstawowym objawem brzusznej przepukliny pooperacyjnej jest pojawianie się guza wyczuwalnego w tkance podskórnej. Może on powodować uwypuklenie skóry lub kryć się u osób otyłych w obfitej warstwie tłuszczowej. W początkowych stadiach schorzenia przepuklina jest najczęściej ruchoma i może pojawiać się tylko okresowo (np. podczas wzdęcia, parcia przy oddawaniu stolca, w czasie kaszlu lub przy kichaniu). Najczęściej udaje się doprowadzić do jej odprowadzenia („wciśnięcia”) do jamy brzusznej. Niekiedy worek przepuklinowy jest nieodprowadzalny (może zrastać się z powłokami). Krańcowym przypadkiem przepukliny w bliźnie pooperacyjnej jest jej uwięźnięcie, czyli zaklinowanie. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest największe, gdy tak zwane wrota przepukliny – czyli otwór w powięziach – jest niewielki.

Przepuklina może powodować bóle, przejściowe problemy w wypróżnieniach czy wzdęcia. Jeśli dojdzie do jej uwięźnięcia, sytuacja wymaga interwencji lekarza ze względu na możliwe powikłania. Są nimi skręcenie i niedrożność jelita, niedokrwienie zawartości przepukliny lub jej martwica. Siłowe odprowadzenie uwięźniętej przepukliny może doprowadzić do perforacji jelita i zapalenia otrzewnej.

Przyczyny przepukliny pooperacyjnej

Podstawową przyczyną powstawania przepukliny w ranie lub bliźnie pooperacyjnej jest pierwotne lub wtórne naruszenie ciągłości albo znaczne osłabienie warstwy powięzi. Pierwotnym powodem jest przede wszystkim niekompletne szycie powięzi przy zamykaniu jamy brzusznej pod koniec zabiegu chirurgicznego. Może się tak stać wskutek niedoskonałości techniki operacyjnej lub użycia niedopasowanych materiałów szewnych. Przyczyną może też być stan zapalny powłok, uniemożliwiający szczelne zamknięcie ściany brzucha albo znaczna otyłość powodująca ograniczenie pola widzenia chirurga i znacząco utrudniająca wgląd w pole operacyjne. W bardzo ciężkich przypadkach, gdy chory znajduje się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, zespół operacyjny może doraźnie zszyć powłoki i wykonać warstwowe ich zamknięcie w terminie późniejszym. Decyzja taka może być spowodowana koniecznością skrócenia znieczulenia, ciężkim urazem, wstrząsem, powikłaniami śródoperacyjnymi albo trwającym zakażeniem bakteryjnym rany.

Wtórne przyczyny brzusznej przepukliny w ranie pooperacyjnej to rozejście się szwów lub zszytych fragmentów powięzi ściany brzucha. Już w pierwszych dniach po zabiegu może do tego dojść przy silnym wzdęciu, kaszlu, gdy w ranie rozwinęła się infekcja albo jeśli powłoki były zszywane pod napięciem. Po zagojeniu rany zbliznowaciałe tkanki przebudowują się i wzmacniają swoją strukturę jeszcze przez kilka, kilkanaście miesięcy. W tym czasie nadmierne obciążenie (rozciąganie, znaczna tłocznia brzuszna, stosunkowo niewielki uraz) mogą spowodować pęknięcie warstwy powięzi w miejscu blizny i powstanie przepukliny pooperacyjnej.

Jak wygląda leczenie przepukliny? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie przepukliny? Źródło: 36,6

Zapobieganie powstawaniu przepukliny pooperacyjnej

Zapobieganie przepuklinie pooperacyjnej to proces składający się z wielu elementów. Podstawowymi działaniami są:

  • kierowanie chorego na zabieg laparoskopowy (jeśli jest to możliwe),
  • zszywanie powłok bez napięcia,
  • użycie właściwej techniki szycia warstwowego powłok i odpowiednich materiałów szewnych,
  • podszywanie do warstwy powięzi specjalnych siatek, które wzmacniają obszar nacięcia powłok w miejscu zabiegu,
  • profilaktyka i wczesne leczenie miejscowych infekcji pooperacyjnych,
  • przekazywanie choremu odpowiednich zaleceń dotyczących ograniczania aktywności fizycznej w okresie rehabilitacji,
  • stosowanie pasów przepuklinowych.

Bibliografia:

1. Horoch-Krawczyk B., Mraz M., Mączka-Markocka K. Przyczyny występowania przepuklin brzusznych u pacjentów poddawanych operacyjnej plastyce, Fizjoterapia 2008, 16, 4, 44-55.

Data aktualizacji: 08.04.2019,
Opublikowano: 08.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej