Przepuklina pępkowa – przyczyny, objawy, leczenie u niemowląt i dorosłych

Fot: llhedgehogll / fotolia.com

Przepuklina pępkowa pojawia się najczęściej u niemowląt, ale mogą na nią zapaść także dorośli oraz starsze dzieci. Występuje, gdy zawartość jamy brzusznej wydostaje się na zewnątrz przez pępek. W wielu przypadkach wymaga interwencji chirurgicznej.

Przepuklina pępkowa jest rodzajem przepukliny brzusznej, która pojawia się, gdy struktury znajdujące się w jamie brzusznej wydostają się przez niezamknięty pierścień pępkowy. W obrębie pępka widoczne jest wybrzuszenie, określane workiem przepuklinowym, do którego może przemieścić się nawet fragment jelita. Przepuklina wymaga najczęściej szybkiej konsultacji z lekarzem, gdyż jej powikłania mogą zagrażać życiu.

Przepuklina pępkowa jest chorobą dotykającą najczęściej niemowlęta (jest to wada wrodzona u wcześniaków czy dzieci mających niski poziom wagi). Tutaj pojawia się w pępku. Może występować także u dorosłych i starszych dzieci, gdy zostanie osłabiona wewnętrzna warstwa mięśni brzucha. Najczęściej objawia się wówczas w postaci przepukliny okołopępkowej.

Zobacz film: Jak wygląda leczenie przepukliny? Źródło: 36,6.

Jak powstaje przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa pojawia się, gdy pierścień pępkowy nie goi się prawidłowo po rozdzieleniu od pępowiny. Jest to wrodzona wada anatomiczna niezrośnięcia się pierścienia pępkowego (otworu, za pomocą którego w okresie prenatalnym do dziecka dochodzą naczynia płodowe). Choroba występuje w formie miękkiego guza w obrębie pępka uwypuklającego się podczas płaczu dziecka. Wada powinna zniknąć samoistnie do piątego roku życia. Czasami jednak przepuklina pępkowa rozrasta się oraz zmienia w bolący, uciążliwy guzek. W wyniku tego dziecko wymiotuje, płacze i ma kłopoty z wypróżnieniem.

U dorosłych przepuklina pępkowa występuje wskutek osłabienia powłoki brzusznej. Najbardziej narażeni są ci, u których pojawia się wysokie ciśnienie we wnętrzu brzucha. Może ono wystąpić w czasie kaszlu, u chorych cierpiących na nadwagę, zaparcia czy u mężczyzn z powiększoną prostatą. Dodatkowo ryzyko zwiększa się z powodu wykonywanej pracy fizycznej. Przepuklina pępkowa pojawia się również u kobiet w ciąży oraz u osób, u których występuje wodobrzusze. Nie do końca wiadomo, co powoduje przepuklinę pępkową, jednym z powodów jest niska ilość kolagenu budującego powięzi albo inne wady wrodzone.

Objawy przepukliny pępkowej

Objawy przepukliny są dodatkowo wzmacniane poprzez układanie dziecka na brzuchu. Rozwinięta przepuklina pępkowa powoduje ból i dyskomfort. Im dłużej zmiana rośnie, tym guzek bardziej twardnieje, ponieważ w worku przepuklinowym znajdują się wnętrzności, do których odcięty jest przepływ krwi.

Ponadto na skórze mogą wystąpić przebarwienia lub zaczerwienienie, a także obrzęk. Nie można lekceważyć objawów przepukliny, gdyż mogą one doprowadzić do niedrożności jelit, które ujawniają się torsjami i silnym bólem brzucha. Wówczas potrzebna jest interwencja lekarza, gdyż martwica jelit może nawet doprowadzić do nawet śmierci.

Zobacz film: Operacja usunięcia przepukliny - jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6.

Skuteczne leczenie przepukliny u niemowląt oraz dorosłych

U dzieci leczenia operacyjnego wymagają te, które samoczynnie nie zniknęły po 5. roku życia. U dorosłych każda przepuklina jest wskazaniem do operacji ze względu na ryzyko uwięźnięcia. Zabieg ten jest określany mianem hernioplastyki. Jest on stosowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Im mniejszy jest rozmiar przepukliny, tym łatwiej przeprowadzić operację, a w związku z tym zmniejsza się zagrożenie nawrotów. Hernioplastyka polega na wycofaniu wszystkich elementów, które trafiły do worka przepuklinowego. Najpierw lekarz musi znaleźć tzw. worek przepuklinowy, następnie odprowadza wnętrzności na odpowiednie miejsce oraz zamyka otwór.

Powłoki brzuszne mogą być wzmocnione dodatkowo przez przymocowanie siatki pod otrzewną za pomocą zszywek bądź szwów. Jej zadaniem jest zrośnięcie się ze strukturami ciała, po czym stworzenie trwałej zapory. Ta metoda zapobiega nawrotom przepukliny pępkowej i jest zwykle wykorzystywana u starszych osób. Operację można przeprowadzić poprzez otwarcie jamy brzusznej jak i laparoskopowo poprzez niewielkie nacięcia powłok. Laparoskop oraz inne narzędzia są wprowadzane do jamy brzusznej za pomocą trokarów (czyli cienka rurka, która na jednym końcu jest tępo ścięta, tworzy kanał przez który wprowadzane są narzędzia do jamy brzusznej). To sprawia, że okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy. Operacja trwa około pół godziny przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Uwięziona przepuklina może spowodować niedokrwienie, niedrożność przewodu pokarmowego i martwicę jelit. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów (przepuklina bolesna, twarda, zaczerwieniona, niedająca się odprowadzić) należy pilnie zgłosić się do szpitala. Wówczas nie należy podawać choremu nic do picia ani do jedzenia ze względu na prawdopodobieństwo przeprowadzenia zabiegu operacyjnego w krótkim czasie.

Zobacz film: Pogotowie czy wizyta u lekarza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 16.04.2018,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej