Przepuklina kręgosłupa szyjnego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest?

Fot: pathdoc / fotolia.com

Przepuklina kręgosłupa zwana (inaczej dyskopatia) lub potocznie: wypadnięciem dysku. Jeśli wystąpi na odcinku szyjnym kręgosłupa, może dawać objawy neurologiczne (bóle i zawroty głowy). Przepuklina kręgosłupa dotyka obecnie osoby w coraz młodszym wieku. Zawsze wymaga podjęcia rehabilitacji.

Przepuklina krążka międzykręgowego (inaczej dyskopatia), czyli popularne "wypadanie dysku" polega na wysunięciu się galaretowatego jądra dysku (tzw. jądra miażdżystego poza przestrzeń międzykręgową). Nieprawidłowo wysunięty dysk uciska na struktury nerwowe i powoduje ból. Przepuklina może wystąpić zarówno na odcinku szyjnym, jak i krzyżowo-lędźwiowym kręgosłupa. Ulgę w dolegliwości przynoszą zazwyczaj odpowiednie ćwiczenia. Nieleczona przepuklina kręgosłupa często doprowadza do powstania choroby zwyrodnieniowej.

Przepuklina kręgosłupa szyjnego: objawy

Odcinek szyjny kręgosłupa łączy jego część piersiową z czaszką i jest najbardziej ruchomą częścią kręgosłupa. Składa się z 7 kręgów zbudowanych z trzonu i zamkniętych łuków, wewnątrz których znajduje się rdzeń kręgowy. Ze względu na dużą ruchomość jest to również fragment kręgosłupa w wysokim stopniu podatny na urazy. Przepuklina krążka międzykręgowego na odcinku szyjnym wstępuje w około 20% wszystkich przypadków przepukliny kręgosłupa (pozostałe przypadki to przepuklina na odcinku lędźwiowym, sporadycznie także piersiowym). Przepuklinę poprzedzają zwykle dolegliwości bólowe związane z wypukliną, czyli wczesnym stadium zwyrodnienia, polegającym na niewielkim wysunięciu dysku poza jego prawidłową oś. Początkowo wypuklina może jednak nie dawać żadnych objawów. Nieleczona powoduje coraz większe wysuwanie się dysku, który uciska na sąsiednie struktury nerwowe. Zależnie od stopnia zaawansowania, dyskopatia na odcinku szyjnym daje objawy, takie jak:

  • umiarkowany lub silny ból kręgosłupa, zwłaszcza w okolicy karku, łopatek, obręczy barkowej;
  • drętwienie oraz wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych;
  • uczucie mrowienia i skurcze mięśni;
  • rwa barkowa;
  • zaburzenia czucia w kończynach górnych;
  • znaczne ograniczenie ruchomości w obrębie kręgosłupa;
  • częściowy zanik mięśni wynikający z nieczynności;
  • kłopoty z poruszaniem się - częściowa lub całkowita utrata sprawności;
  • w przypadku wypukliny na odcinku szyjnym także objawy neurologiczne: bóle głowy, migreny, zawroty głowy, szum w uszach.

Czym jest dyskopatia? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co to jest dyskopatia? Źródło: 36,6

Już we wczesnym stadium rozwoju przepukliny kręgosłupa na odcinku szyjnym objawy mogą w znacznym stopniu pogorszyć komfort życia i utrudnić codzienne czynności. Zlekceważenie przewlekłych bólów kręgosłupa związanych z dyskopatią sprawia, że symptomy nasilają się. Przepuklina nie ustąpi samoistnie. Leczenie i rehabilitację należy podjąć możliwie jak najszybciej, ponieważ dyskopatia jest schorzeniem postępującym. Często świadczy to już o rozwijającej się chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Przepuklina kręgosłupa szyjnego: przyczyny występowania i diagnoza

Dyskopatia nie jest schorzeniem rzadkim. Obecnie uważa się ją za chorobę cywilizacyjną. Choć dotyczy zwłaszcza pacjentów po 45. roku życia, coraz częściej spotykana jest u osób młodych, które nie ukończyły 30 lat. Przepuklina na odcinku szyjnym może pojawić się m.in. z przyczyn, takich jak:

  • choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (wpływ na jej powstanie może mieć zarówno nadmierne obciążanie kręgosłupa, jak i "siedzący" tryb życia, a także nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej);
  • przebyte urazy lub wypadki komunikacyjne (częstą przyczyną jest uraz typu whiplash - tzw. "smagnięcie biczem", czyli nagły, gwałtowny i szybki ruch zgięcia szyi w dół, a następnie wyprostowania jej do tyłu);
  • przeciążenie kręgosłupa na odcinku szyjnym spowodowane długotrwałym przyjmowaniem niewygodnej lub wadliwej pozycji (np. podczas "siedzącej" pracy lub snu na twardym materacu).

W przypadku podejrzenia przepukliny kręgosłupa szyjnego należy niezwłocznie umówić się na wizytę u specjalisty - ortopedy lub neurologa. Diagnoza przepukliny kręgosłupa, prócz dokładnego wywiadu lekarskiego, wymaga wykonaniu badań obrazowych. Lekarz może zlecić jedno (a w razie wątpliwości więcej) z badań, takich jak: rezonans magnetyczny (MR), tomografia komputerowa (TK) lub badanie radiologiczne (RTG) kręgosłupa.

Zobacz także: Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Jak ćwiczyć?

Przepuklina odcinka szyjnego: ćwiczenia, leczenie czy operacja?

Leczenie, zależnie od stadium przepukliny, polega głównie na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, które mają na celu przywrócenie pełnej sprawności, ograniczenie dolegliwości bólowych, a także zapobieganie dalszym zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa. Ćwiczenia ruchowe dla osób z przepukliną kręgosłupa powinny wzmacniać mięśnie tułowia, zmniejszać napięcie mięśniowe i poprawiać stabilizację kręgosłupa. Pomocniczo stosuje się również leczenie farmakologiczne (przeciwbólowe i przeciwzapalne). Aby usprawnić leczenie i ograniczyć dolegliwości bólowe, należy pamiętać o tym, żeby:

  • ograniczyć przebywanie w niewygodnych pozycjach, powodujących ból, ucisk, mrowienie itp.;
  • nie wykonywać nagłych, gwałtownych ruchów głową i szyją;
  • nie dźwigać ciężkich przedmiotów;
  • odpoczywać w prawidłowej pozycji (warto zakupić specjalnie wyprofilowaną poduszkę ortopedyczną i wygodny materac);
  • pamiętać o regularności ćwiczeń (masaży lub innych zabiegów) zleconych przez fizjoterapeutę.

Jeśli rehabilitacja nie przynosi pożądanych efektów, konieczna może okazać się operacja. Wskazaniem do niej jest przede wszystkim silny ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, pojawienie się niedowładów, paraliżu i zaburzeń czucia. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Jakie powinny być prawidłowe postawy ciała? Zobaczcie:

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej