Przeprost: nadmierna ruchomość stawów. Przeprost stawu kolanowego, łokcia i kręgosłupa – objawy i przyczyny 

Fot: Stanislav / fotolia.com

Przeprost jest wadą, polegającą na nadmiernej ruchomości stawów oraz zbyt dużej elastyczności skóry. Najczęściej spotykanym rodzajem tej wady jest przeprost kolana, łokcia oraz kręgosłupa. Schorzenie to może być uwarunkowane genetycznie – jest jedną z najczęstszych wad postaw ciała u dzieci. Przeprost niekiedy może być także skutkiem poważnego urazu lub jednym z objawów choroby, np. zespołu Ehelersa-Danlosa. 

Przeprost jest wadą, wymagającą długotrwałej i wieloetapowej rehabilitacji. Bardzo często towarzyszy on różnym chorobom, w tym, m.in.: zespołowi Ehelersa-Danlosa oraz zespołowi Marfana. Niekiedy pojawia się również przy porażeniu mózgowym. Przeprost niekiedy utożsamiany jest z hipermobilnością.

Przeprost kolana – o czym może świadczyć?

Przeprost kolana jest wadą, która nieleczona może doprowadzać do uszkodzenia stawu, w tym przede wszystkim wiązadeł i chrząstki. Schorzenie to polega na nadmiernej ruchomości stawu kolanowego (poza swoją fizjologiczną osią). Przyczyną przeprostu kolana najczęściej są urazy wiązadeł, które powstają w wyniku upadku, wypadku komunikacyjnego lub aktywności fizycznej. Niekiedy przeprost stawu kolanowego może być konsekwencją zaniedbań w wieku dziecięcym. Dzieci mają tendencje do niewłaściwego układania nóg podczas chodu lub spoczynku, co najczęściej skutkuje wadami kręgosłupa, w tym również lordozą, której jednym ze skutków jest przeprost kolan. Schorzenie to może być również wynikiem skłonności genetycznych, przejawiających się nadmierną elastycznością struktur stawowych oraz zbyt słabymi mięśniami, odpowiedzialnymi za stabilność w kolanie. Za przeprost w stawie kolanowym może odpowiadać również blokada stawu skokowego oraz płaskostopie.

Układ kostny - jak działa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Przeprost łokcia

Kolejnym popularnym typem nadmiernej ruchomości stawów jest przeprost łokcia, który charakteryzuje się zbyt dużym zakresem ruchu w łokciu. Podobnie jak przeprost stawu kolanowego, tak i przeprost łokcia, może być wynikiem urazu stawu łokciowego, w tym przede wszystkim wiązadeł lub torebki stawowej. Tego typu kontuzje najczęściej powstają podczas wykonywania codziennych czynności, takich, jak sprzątanie czy gotowanie. Urazy stawu łokciowego najczęściej występują u osób w podeszłym wieku oraz osób, które pracują fizycznie. Przeprostowi łokcia często towarzyszą dolegliwości bólowe oraz niekiedy również obrzęk stawu łokciowego.

Przeprost kręgosłupa

Stosunkowo częstym schorzeniem jest przeprost kręgosłupa, który polega na nadmiernej ruchomości stawów. Jest on niebezpieczny, ponieważ może prowadzić do złamania kręgosłupa. Najczęściej przeprost ten związany jest ze zmianami zwyrodnieniowo-zniekształcającymi, zachodzącymi w obrębie stawów kręgosłupa. Przyczyną przeprostu kręgosłupa mogą być również urazy, które zwykle spowodowane są: niefortunnym sokiem do wody i wypadkami komunikacyjnymi. Podstawowym objawem przeprostu kręgosłupa jest nadmierna ruchomość stawów, która zachodzi wówczas, gdy wykracza ona poza ustaloną normę.

Zespół nadmiernej ruchomości stawów

O zespole nadmiernej ruchomości stawów można mówić wówczas, gdy mamy do czynienia z jednoczesnym przerostem kolan, łokci oraz kręgosłupa. Najczęściej zespół ten ma podłoże genetyczne – związany jest z nieprawidłową anatomią tkanki, wpływającej na zakres ruchu. Nadmierna ruchomość stawów może być również nabyta, najczęściej w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego w wieku dziecięcym. Zespołem tym zwykle dotknięte są osoby, zawodowo uprawiające balet, akrobatykę lub gimnastykę artystyczną. Nadmierna ruchomość stawów częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, co związane jest z anatomią. Objawy zespołu nadmierne ruchomości stawów pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Osoby, które zmagają się z tym schorzeniem, mogą mieć wadę kręgosłupa (najczęściej skoliozę i kifozę) oraz uskarżać się na ból stawów. Oprócz tego może pojawić się: poczucie zmęczenia oraz płaskostopie. Wśród długofalowych konsekwencji zespołu nadmiernej ruchomości stawów można wymienić: żylaki, przepuklinę, wypadanie macicy i odbytnicy oraz problemy z zajściem w ciąże.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Zespół Ehlersa-Danlosa a przeprost stawu kolanowego i łokciowego

Jednym z charakterystycznych schorzeń, związanych z przeprostem stawu kolanowego i łokciowego jest zespół Ehlersa-Danlosa. Jest to choroba genetyczna, związana z nadmierną ruchomością stawów. Wynika ona ze zbyt dużego stężenia kolagenu w stawach, a także w wiązadłach i skórze. Oprócz przeprostów charakterystycznym objawem tej choroby są również problemy z gojeniem się ran oraz podatność na różnego typu urazy. Niekiedy zespołowi Ehlersa-Danlosa może towarzyszyć tzw. stopa końsko-szpotawa, która jest wadą wrodzoną, polegającą na szpotawym ustawieniu stóp przy jednoczesnym przywiedzeniu przodostopia. 

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej