W ramach akcji #jembozdrowe w programie 36,6 °C zaprezentowano zdrowe przepisy na kolację dla dzieci. Oto one (a dodać trzeba, że bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie na talerzu):
- Robot
Składniki: chleb pełnoziarnisty, marchew, żółta papryka, ser żółty, pomidory, rzodkiewka, oliwki zielone i czarne, ogórek zielony, ser mozzarella.
Warzywa i ser kroimy. Wszystkie składniki układamy na talerzu.
- Ryby
Składniki: naleśniki (mąka pszenna razowa ok. szklanka mąki, 1 jajko, ¾ mleka, 0,5 szklanki wody gazowanej, odrobinę oliwy i smażymy na suchej patelni); farsz – twaróg wymieszany z łyżką jogurtu naturalnego ze szczypiorkiem i rzodkiewką; ozdoby – oliwki zielone, czarne, marchew, sałata zielona, koper, gotowany burak, papryka.
Warzywa kroimy. Naleśniki smarujemy farszem, składamy na ćwiartki, ozdabiamy warzywami.
- Sowa
Składniki: tortilla razowa (jeden placek), jajko na twardo, gotowane szparagi, ser żółty, papryka czerwona, marchew, oliwki zielone i czarne.
Warzywa kroimy. Tortillę układamy na talerzu zawijając pod spód krawędzie. Na nią nakładamy kolejne składniki.
- Renifer
Składniki: kromka chleba pełnoziarnistego posmarowana serkiem wiejskim, awokado, ogórek, czarne oliwki, pomidor, rzodkiewka, papryka czerwona, sałata.
Więcej informacji o akcji #jembozdrowe znajdziecie tutaj.
Warzywa kroimy. Kromkę chleba układamy na talerzu i ozdabiamy pozostałymi składnikami.
- Żaba
Składniki: ugotowana fasolka zielona pokrojona drobno, zielony groszek przegotowany i szczypiorek, zielony ogórek, marchew, papryka czerwona i żółta, oliwki czarne.
Mieszamy fasolkę z groszkiem i szczypiorkiem. Układamy na talerzu. Pozostałe warzywa kroimy i układamy.
- Homar
Składniki: 50 g spaghetti razowego ugotowane według przepisu z opakowania, skropione oliwą po ugotowaniu, ugotowane buraki, papryka czerwona, oliwki zielone, rzodkiewka, pomidorki koktajlowe.
Warzywa kroimy. Układamy na talerzu makaron i ozdabiamy pozostałymi składnikami.
- Panda
Składniki: twaróg wymieszany z jogurtem – buraki gotowane, ugotowany groszek cukrowy, pomidorki koktajlowe, rzodkiewka, główki zielonych szparagów.
Polecamy: Dieta warzywna - jakie przynosi efekty? Zasady i jadłospis diety warzywnej
Na talerzu z twarogu układamy kształt pandy przy pomocy miski, warzywa kroimy i układamy na talerzu.
Żywienie dzieci jest bardzo ważne i to już od najmłodszych lat. Dzięki temu maluchy wyrobią sobie zdrowe nawyki żywieniowe, które zaprocentują w przyszłości. Zła dieta prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych i to w coraz młodszym wieku. Cukrzyca typu 2, problemy z układem krążenia, a nawet rozwój nowotworów mają swoje podłoże w znikomej aktywności, spożywaniu żywności wysokoprzetworzonej oraz bogatej w cukier i sól. Warto, aby w diecie najmłodszych tych produktów nie było wcale!
Odzwyczajenie się od soli i cukru nie jest łatwe, ale jest możliwe, a pamiętajmy, że dzieci biorą przykład z rodziców - jeśli oni nie będą jeść warzyw, to ich pociechy również wzgardzą tym, co leży u podstaw Piramidy Żywienia.
Zobaczcie na filmie, czy dzieci powinny jeść parówki: