Przełom nadnerczowy – przyczyny, objawy i leczenie

Fot: janulla / gettyimages.com

Ostra niewydolność kory nadnerczy, czyli przełom nadnerczowy, to stan zagrożenia życia, który powinien być jak najszybciej leczony. Objawy to m.in. spadek ciśnienia, tachykardia i wzrost temperatury ciała.

Przełom nadnerczowy to popularne określenie na ostrą niewydolność kory nadnerczy. Stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i wynika ze znacznego, nagłego niedoboru kortyzolu. Nadnercza są parzystymi narządami wydzielania wewnętrznego, znajdującymi się na górnych biegunach nerek. W ich budowie wyróżnia się rdzeń oraz korę nadnerczy. Ta druga podzielona jest na 3 warstwy, z czego najbardziej dotkliwe dla organizmu efekty uboczne wywiera niedobór kortyzolu.

Przełom nadnerczowy – przyczyny

Przełom nadnerczowy, czyli ostra niewydolność kory nadnerczy, może mieć wiele przyczyn. Przede wszystkim dotyczy chorych z rozpoznaną i leczoną niedoczynnością kory nadnerczy. Może do tego dojść np. w sytuacji, kiedy chory suplementujący hydrokortyzon, w sytuacji stresowej nie otrzymał dawki wyrównującej zapotrzebowanie.

Podczas niektórych sytuacji, jak wysiłek, stres, czy różnego rodzaju zabiegi, konieczne jest zwiększenie podaży glikokortykosteroidów. Ich niedobór w takich sytuacjach może doprowadzić właśnie do wystąpienia przełomu nadnerczowego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zakażeń przewodu pokarmowego czy incydentów biegunek bądź wymiotów, ponieważ predysponują one do spadku wchłaniania hydrokortyzonu z przewodu pokarmowego.

Zobacz film: Jakie mogą być konsekwencje przewlekłego stresu? Źródło: Stylowy Magazyn.

Osoby leczone z powodu niewydolności kory nadnerczy powinny konsultować z lekarzem przyjmowane leki i regularnie wykonywać kontrolne badania hormonalne. Nadczynność tarczycy czy niektóre przyjmowane leki bardzo często przyczyniają się do przyspieszenia metabolizmu glikokortykosteroidów i wzrostu ryzyka wystąpienia przełomu nadnerczowego.

Przełomu nadnerczowego nie wolno wykluczyć również u osób bez przewlekłych problemów z nadnerczami. Ostra niewydolność kory nadnerczy może wystąpić przy nagłym uszkodzeniu tego narządu w przebiegu urazu, powikłań sepsy, krwotoków do nadnerczy czy innych ciężkich chorób upośledzających pracę osi podwzgórze – przysadka – nadnercza.

Ostra niewydolność kory nadnerczy – objawy

Ze względu na to, iż jest to stan zagrożenia życia, bardzo ważne jest bardzo szybkie rozpoznanie i podjęcie leczenia. Objawy zwiastujące, niepokojące, które powinny naprowadzić na wstępne rozpoznanie, to:

  • brak apetytu,
  • nudności i wymioty,
  • bóle mięśni,
  • złe samopoczucie,
  • osłabienie,
  • spadek ciśnienia tętniczego,
  • skok temperatury.

Nagły wzrost temperatury ciała wynika ze wzrostu poziomu cytokin, które są uwalniane w związku z niedoborem kortyzolu. Kiedy rozwija się przełom nadnerczowy, jego objawy obejmują osłabienie, upośledzenie świadomości, wymioty, biegunkę, znaczne obniżenie ciśnienia z towarzyszącą tachykardią, czyli przyspieszeniem akcji serca. Ostatecznie chory może wpaść we wstrząs. Obniżenie ciśnienia z tachykardią jest o tyle charakterystyczne, że nie reaguje na uzupełnianie płynów. Jeśli przełom nadnerczowy towarzyszy sepsie, a konkretnie wynikającemu z niej rozsianemu krzepnięciu wewnątrznaczyniowemu, tworzą się w skórze wylewy krwi, co stanowi charakterystyczny objaw tzw. zespołu Waterhouse’a i Friderichsena.

W badaniach klinicznych obserwuje się wzrost poziomu potasu, spadek poziomu sodu i glukozy we krwi. Wykonuje się badania hormonalne, które ukazują spadek poziomu kortyzolu we krwi, nawet mimo podania syntetycznej kortykotropiny.

Leczenie przełomu nadnerczowego

Leczenie ostrej niewydolności kory nadnerczy polega przede wszystkim na uzupełnieniu niedoboru kortyzolu (podanie hydrokortyzonu), podaży płynów i wyrównaniu poziomu elektrolitów. Lekarz zawsze powinien dociec przyczyny przełomu nadnerczowego. Leczenie przy podejrzeniu niewydolności kory nadnerczy podejmuje się natychmiast po pobraniu krwi do badań, nie czekając na wyniki.

Zobacz film: Hormony determinują życie kobiet? Źródło: Dzień Dobry TVN.


Data aktualizacji: 13.06.2018,
Opublikowano: 13.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej