Przebarwienia na zębach – przyczyny powstawania, metody usuwania

Fot. VladimirFLoyd / Getty Images

Przebarwienia na zębach to zmiany barwy szkliwa. Mogą mieć postać plamek, obejmować pojedynczy ząb w całości lub nawet całe uzębienie. Przyczynę zmian może stanowić szereg czynników – zewnątrz- lub wewnątrzustrojowych. Należy prawidłowo je zdiagnozować, by skutecznie usunąć przebarwienia na zębach.

Przebarwienia zębów to dla wielu osób poważny problem estetyczny. Przede wszystkim jednak plamki na uzębieniu mogą świadczyć o zmianach chorobowych. Nie należy ich bagatelizować, a nim zastosuje się domowe sposoby na przebarwienia, warto skonsultować ich wybór ze stomatologiem.

Przebarwienia na zębach i ich rodzaje

Zdrowe zęby mają barwy od mlecznobiałej po żółtobrunatną. Mleczaki są zwykle szarawo-niebieskie. Kolor uzębienia zmienia się (ciemnieje) z wiekiem, co jest naturalnym procesem. Barwa zęba jest zróżnicowana w jego obrębie (im dalej od dziąsła, tym jaśniejsza). Nieco ciemniejsze od pozostałych zębów często bywają kły. Pozostałe różnice w zabarwieniu szkliwa są zwykle symptomem zmian chorobowych (miejscowych lub ogólnoustrojowych) lub efektem działania czynników zewnętrznych.

Przebarwienia na zębach występują u dzieci i dorosłych – pojawiają się i na zębach mlecznych, i na stałych. Obejmują zarówno zęby z żywą, jak i z martwą miazgą. Mogą mieć charakter miejscowy lub dotyczyć całego uzębienia. Gama kolorystyczna przebarwień na zębach jest bardzo szeroka – od kredowobiałych, po ciemnobrązowe. Kolor plamek, a także ich umiejscowienie najczęściej pozwalają na zdiagnozowanie przyczyny problemu, co umożliwia wybór najlepszej metody usuwania przebarwień.

Przebarwienia na zębach – przyczyny powstawania

Czynniki, które powodują przebarwienia zębów, mogą mieć charakter zewnątrzustrojowy (działać na ząb od zewnątrz) lub wewnątrzustrojowy. W pierwszym przypadku powstają na skutek odkładania się na szkliwie złogów barwników, w drugim – powstają w wewnętrznych strukturach zęba z powodu różnego rodzaju schorzeń ogólnoustrojowych, przyjmowania leków czy nieodpowiedniej diety.

Najczęstsze czynniki zewnątrzustrojowe, które powodują powstawanie przebarwień na zębach, to:

  • niedostateczna higiena jamy ustnej, będąca przyczyną odkładania się płytki nazębnej żółtawego koloru, która może zmieniać odcień, ponieważ łatwo chłonie barwniki z otoczenia,
  • działanie bakterii powodujących próchnicę (plamki na zębach mogą mieć kolory od białego po brunatny),
  • częste spożywanie produktów zawierających silne pigmenty, np. borówek, czerwonego wina, kawy, a także palenie papierosów, marihuany itp. (powoduje brązowe przebarwienia na zębach),
  • stosowanie niektórych leków, np. płukanek zawierających chlorheksydynę czy cetylopirydynę (na zębach powstają żółtobrązowe lub czarne plamki), przyjmowanie doustnych preparatów żelaza (wywołuje ciemne przebarwienia na zębach),
  • niektóre zabiegi stomatologiczne, np. czarne przebarwienia na zębach u dzieci mogą powstać w wyniku zabiegu impregnacji (lapisowania) bakteriobójczym azotanem srebra.

Wśród czynników wewnątrzustrojowych odpowiedzialnych za przebarwianie struktur zębów wyróżnia się:

  • niedorozwój szkliwa lub jego demineralizację spowodowaną błędami dietetycznymi oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi (najczęściej wywołują one białe przebarwienia na zębach),
  • antybiotykoterapię (zwłaszcza lekami z grupy tetracyklin), która powoduje brunatne lub żółte przebarwienia na zębach u dzieci,
  • fluorozę, czyli przedawkowanie fluoru (w początkowej fazie choroby przebarwienia są białe, a później – brunatne),
  • choroby ogólnoustrojowe, takie jak porfiria wrodzona (przebarwienia są różowo-brązowe), nadczynność tarczycy (przebarwienia – niebiesko-białe) czy torbielowate zwłóknienie trzustki (przebarwienia – brązowo-szare),
  • obumarcie miazgi zęba (zyskuje on barwę ciemnoszarą),
  • urazy mechaniczne, w wyniku których dochodzi do wynaczynienia krwi wewnątrz zęba i następuje jego przebarwienie na różowo.

Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Najłatwiej jest usunąć z zębów przebarwienia powierzchniowe, powstałe na skutek działania czynników zewnętrznych. Po konsultacji ze stomatologiem można zastosować w tym celu:

  • specjalistyczną pastę do zębów,
  • nakładki na zęby (do stosowania na noc),
  • paski wybielające (przykleja się je na zęby na około pół godziny).

Preparaty takie mogą zawierają nadtlenek wodoru lub mocznika. Należy wybierać produkty z pewnego źródła, ponieważ niekiedy stężenie obecnych w nich substancji czynnych przekracza dopuszczalne normy.

Jeśli domowe sposoby na przebarwienia na zębach okażą się nieskuteczne, można skorzystać z jednej z metod stosowanych w gabinetach stomatologicznych. W wielu przypadkach problem rozwiązuje piaskowanie (usuwa osad i płytkę nazębną) lub skaling (ultradźwięki rozbijające kamień nazębny). Bardziej zaawansowaną metodą jest mikroabrazja (zabieg mechaniczny połączony z oddziaływaniem za pomocą kwasów), która likwiduje przebarwienia powstałe na skutek demineralizacji szkliwa czy fluorozy. Stomatolog może także przeprowadzić wybielanie zębów (kosztowna, choć najskuteczniejsza jest metoda laserowa). Martwe zęby można poddać wybielaniu wewnętrznemu, np. z użyciem techniki termokatalitycznej. Istnieją przebarwienia, których usunięcie jest niezwykle trudne, np. po kuracji tetracyklinami. Wówczas można zastosować specjalne nakładki na zęby – licówki ceramiczne, porcelanowe korony.

Zobacz film i sprawdź jak bezpiecznie wybielić zęby:

Zobacz film: Jak bezpiecznie wybielić zęby? Źródło: Klinika urody.

Przed usunięciem przebarwień z zębów trzeba je wyleczyć – usunąć wszelkie ubytki, zlikwidować ewentualne stany zapalne. W związku z faktem, że zabiegi służące wyrównaniu kolorytu uzębienia są dość inwazyjne, nie należy stosować ich częściej niż raz do roku. Warto także pamiętać, że najskuteczniejszą metodą na przebarwienia na zębach jest profilaktyka – utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej, odpowiednio zbilansowana dieta, regularne wizyty u stomatologa.  

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 03.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej