ProstaTa Historia. Nie bój się mówić o raku prostaty

Fot: CatLane / gettyimages.com

Rak prostaty to dzisiaj najczęściej diagnozowany nowotwór u mężczyzn. Co gorsza wielu mężczyzn wstydzi się choroby, ignoruje pierwsze objawy i trafia do lekarza zdecydowanie za późno. Akcja ProstaTa Historia zorganizowana przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej ma przełamać w mężczyznach strach i przekonać ich do głośnego mówienia o chorobie. 

Jeszcze do niedawna najczęściej diagnozowanym męskim nowotworem był rak płuc. Najnowsze badania pokazują, że jego miejsce zajął rak prostaty. Zdaniem specjalistów głównym winowajcą jest styl życia - brak ruchu, zła dieta i nadwaga. Niestety wielu mężczyzn wstydzi się choroby i zbyt długo zwleka z wizytą u specjalisty. O problemach nie rozmawiają ani z partnerkami, ani z kolegami.

Pokonać wstyd

Akcja Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej ma to zmienić. Jej celem jest zachęcenie mężczyzn, którzy już zmagają się z nowotworem do podzielenia się swoimi doświadczeniami. Pacjenci swoje "Historie Pana Prostaty" mogą umieszczać na stronie www.prostathistoria.pl.  Pomysłodawcy akcji chcą także zwiększyć świadomość o chorobie, bo większa wiedza o nowotworze to większe szanse na jego pokonanie.

W ramach kampanii Prostata Historia przekonujemy, że warto zacząć od rzetelnej wiedzy o budowie i roli prostaty i że wiedzę tę powinny czerpać zarówno osoby w grupie ryzyka, jak i ich bliscy. W ramach naszej kampanii BreastFit przekonywaliśmy, że kobiecy biust to także męska sprawa, w przypadku prostaty jest analogicznie – prostata to także kobiecy temat. Wiedzę dla mężów, ojców i przyjaciół, dostępną w ramach rzetelnych serwisów online, mogą pozyskiwać żony, córki, przyjaciele i wnukowie. Dzięki temu nie tylko zwiększa się świadomość zdrowotna, ale rośnie także zaangażowanie we wsparcie psychologiczne pacjentów, tak potrzebne w chorobie nowotworowej – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Nie bój się pytać

Mężczyźni, którzy w końcu znajdą w sobie odwagę i zdecydują się na wizytę u specjalisty bardzo często nie wiedzą od czego zacząć, do jakiego lekarza się udać i gdzie szukać rzetelnej wiedzy.

Kiedy warto zrobić badanie prostaty? Dowiesz się tego z filmu!

Zobacz film: Kiedy zrobić badanie prostaty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Przygotowany przez Fundację serwis ma pomóc pacjentom przejść przez chorobę, rozwiać wszelkie wątpliwości i mity, które krążą wokół raka prostaty.

Największą zaletą serwisu jest to, że powstał on w oparciu o prawdziwe historie i doświadczenia osób, które walczą lub walczyły z chorobą. To wszystko stanie się bazą dla poradnika poświęconego właśnie rakowi prostaty. 

Wydawane przez naszą Fundację poradniki powstają na bazie prawdziwych problemów i spraw, z którymi zgłaszają się do nas pacjenci onkologiczni. Opracowywane zalecenia są każdorazowo weryfikowane i uzupełniane przez ekspertów: onkologów, psychologów i pielęgniarki, którzy ze swojej perspektywy dzielą się cennymi radami. Gotowe publikacje w formie darmowych broszur i e-booków dostępnych online pod adresem http://onkocafe.pl/do-pobrania cieszą się zainteresowaniem pacjentów i lekarzy. Klinicyści zgłaszają nam, że chcą je mieć na swoich oddziałach, ponieważ to wspaniała pomoc dla personelu. Gorąco zachęcamy wszystkich panów, którzy z nowotworem prostaty zetknęli się sami lub pośrednio, do udziału w kampanii. Wasze doświadczenia i komentarze są wprost bezcenne dla innych pacjentów – mówi Anna Kupiecka prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Data aktualizacji: 31.01.2020,
Opublikowano: 31.01.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej