Prof. Łazbuzek: Aspiryna nie chroni przed COVID-19

Fot: 36,6

Mimo że do pandemii już trochę się przyczailiśmy i uczymy się z nią żyć, to ciągle pojawiają się teorie spiskowe, które jeszcze bardziej podsycają strach. Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek rozprawili się z jedną z nich na live czacie. Ale pandemia nie zdominowała spotkania. O czym jeszcze rozmawiali prowadzący 36,6 °C?

Od pewnego czasu w internecie krąży łańcuszek, który sugeruje, że koronawirus SARS-CoV-2 to tak naprawdę nie wirus, a bakteria. Autorzy rozsyłanej w sieci informacji twierdzą, że chorzy na COVID-19 umierają nie z powodu infekcji, a zakrzepicy. Tym samym, aby się chronić i nie zachorować trzeba łykać aspirynę oraz paracetamol.

Fakt, że koronawirus SARS-CoV-2 może prowadzić do zakrzepicy nie jest żadną nowością i pacjentom z COVID-19 podaje się heparynę, która zapobiega tworzeniu się groźnych zakrzepów. Jednak profilaktyczne łykanie aspiryny czy paracetamolu nie ma najmniejsze sensu i przed niczym nie chroni – mówi prof. Krzysztof Łabuzek.

Czy lęk z nami zostanie?

Choć tego typu teorie można włożyć między bajki, to strach i lęk, z którymi część z nas się zmaga jest już całkiem realny. Z badań przeprowadzonych jeszcze przed pandemią wynikało, że silnego lęku doświadczyło zaledwie 16 proc. młodych ludzi. W czasie pandemii liczba osób, które zmagają się ze stanami depresyjnymi wzrosła o połowę. Czy tak już będzie? Czy lęk, który obudziła w nas pandemia już z nami zostanie?

Procesy biochemiczne, które zachodzą w naszym mózgu powinny sobie z tym stanem poradzić. Mimo że za rok cały czas będziemy pamiętać pandemię, to będzie on już raczej wspomnieniem. Nie zmienia to jednak faktu, że z każdej strony media podsycają w nas strach. Ciągle jesteśmy straszeni pandemia, wiele osób jest już zmęczonych tą sytuacją – mówi specjalista.

Cholesterol – jak sobie z nim poradzić?

Najnowsze badania pokazują, że aż 20 mln Polaków ma podwyższony cholesterol, co gorsza zaledwie 6 proc. chorych jest leczonych prawidłowo. Dlaczego?

Walka z wysokim cholesterolem powinna się zacząć od redukcji wagi, zmiany diety i wprowadzenia aktywności fizycznej. Dopiero do tego trzeb dołożyć leczenie farmakologiczne, najlepiej w postaci statyn. Niestety wielu pacjentów się ich obawia. W ocenie prof. Łabuzka ten lek nie jest uzasadniony.

Każdy lek może wywołać szereg działań niepożądanych. W przypadku statyn może dojść do uszkodzenia wątroby czy mięśni oraz większej podatności na infekcję.

Warto podkreślić, że bóle mięśniowe są bardzo popularną dolegliwością, a jej występowanie zazwyczaj nie ma związku z przyjmowanymi lekami, a raczej z tym, że się nie ruszamy – mówi prof. Łazbuzek.

Paradontoza szkodzi nie tylko zębom

Paradontoza to choroba przyzębia. Do jej rozwoju przyczynia się nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a co za tym idzie bakterie, które bytują w naszej buzi. Badacze coraz częściej mówią, że może mieć ona związek z rozwojem choroby Alzheimera, reumatoidalnego zapalenia stawów czy nawet chorób serca.

Tak naprawdę nie jest to żadna nowość, od lat mówi się o tym, że zdrowie jamy ustnej wpływ na działanie całego organizmu. Każdy pacjent przed operacją w obrębie układu krążenia np. wszczepienia by –pasów musi w pierwszej kolejności wyleczyć zęby. Jeśli lepsze poznanie tej bakterii pomoże leczyć paradontozę - dodaje specjalista.

Data aktualizacji: 31.05.2020,
Opublikowano: 31.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej