Prof. Łabuzek: Występowanie przeciwciał w surowicy nie oznacza, że jesteśmy chorzy

Fot: x-news

Choroby tarczycy czy schorzenia metaboliczne rozpoznawane są coraz częściej. Jak sobie z nimi poradzić? Czy zawsze konieczne jest leczenie? Które choroby można leczyć dietą? Na te i inne wasze pytania na specjalnym czacie poświęconym tarczycy i chorobom metabolicznym odpowiadał prof. Krzysztof Łabuzek.

Problemy z tarczycą rozpoznawane są coraz częściej. Jednak fakt, że organizm wytwarza przeciwciała przeciwko gruczołowi nie oznacza jeszcze, że tarczyca choruje.

Szacuje się, że od 10-15 proc. populacji ma w surowicy krwi podwyższone stężenie jakichś przeciwciał. Czy to oznacza, że te osoby są chore? Nie. O chorobie można mówić dopiero wtedy, kiedy wraz z nieprawidłowymi wynikami pojawiają się jakieś objawy - mówi prof. Krzysztof Łabuzek.

Czy guzki na tarczycy powinny stanowić powód do obaw?

Pacjenci o tym, że mają guzki na tarczycy dowiadują się zazwyczaj przez przypadek. Czy powinny one stanowić powód do obaw?

Ogromna większość tego rodzaju zmian jest łagodna. Bardzo często osoba wykonująca badanie, jeśli ma duże doświadczenie, potrafi ocenić czy guz jest niebezpieczny czy też nie. Jeśli zmiana ma więcej niż 10 mm wykonuje się biopsję, która daje całkowitą pewność co do charakteru zmiany. Jeśli zmiana jest łagodna zazwyczaj zaleca się wykonywać kontrolne USG raz w roku, jeśli budzi większe wątpliwości badanie trzeba powtarzać co 3-6 miesięcy. W sytuacji, gdy zmiana jest złośliwa konieczny jest zabieg - mówi specjalista.

Czy warto zmienić dietę przy chorobie Hashimoto?

Przy chorobach z tarczycą, zwłaszcza w przypadku choroby Hashimoto mówi się, że zmiana diety może wspomóc leczenie. Nie brakuje pacjentów, którzy decydują się wykluczyć gluten czy laktozę. Czy faktycznie zmiana diety może zadziałać na naszą korzyść?

Zdaniem prof. Łabuzka w przypadku chorób autoimmunologicznych, a taką jest choroba Hashimoto nie można mówić o tym, że jakaś dieta jest szczególnie wskazana lub coś z diety trzeba wyeliminować. Może się zdarzyć, że osoba, która ma chorą tarczycę ma także celiakię i wtedy wykluczenie glutenu jest jak najbardziej wskazane. W pozostałych przypadkach chorzy powinni po prostu przestrzegać zdrowej i zbilansowanej diety.

Skąd się bierze wysoki cholesterol?

Wbrew pozorom wysoki cholesterol nie pojawia się tylko u osób otyłych, czy tych, które stosują niezdrową dietę. Czasem jego wysoki poziom jest uwarunkowany genetycznie i może występować u osób szczupłych, które są aktywne i zdrowo się odżywiają.

W takich sytuacjach najczęściej mówi się o Hipercholerostemii. Mimo że pacjenci z tym schorzeniem mogą nie mieć żadnych objawów, to w ich przypadku zbyt wysoki poziom cholesterolu też może być niebezpieczny.

Chory powinien być pod kontrolą lekarza i mieć wprowadzone odpowiednie leczenie - dodaje prof. Łabuzek.

Jak rozpoznać dnę moczanową?

Dna moczanowa to jedna z chorób metabolicznych, która atakuje stawy. U osób z tym schodzeniem nadmiar kwasu moczowego zaczyna odkładać się w postaci kryształków w obrębie stawów. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby jest podwyższone stężenie kwasu moczowego w surowicy. Czy to wystarczy, aby potwierdzić chorobę?

Nie, wysoki poziom kwasu moczowego świadczy jedynie o hiperurykemii, ale tego schorzenia nie można lekceważyć. Może ona przyczynić się m,in. do rozwoju miażdżycy. Podwyższony poziom kwasu moczowego bardzo często pojawia się u osób otyłych lub chorych na cukrzycę. U pacjentów z dną moczanową, poza wysokim stężeniem kwasu moczowego, pojawiają się jeszcze ból i obrzęk stawów -dodaje specjalista.

Zobacz cały zapis czatu z prof. Krzysztofem Łabuzkiem o tarczycy i chorobach metabolicznych:


Data aktualizacji: 18.06.2020,
Opublikowano: 18.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej