Prof. Krzysztof Łabuzek: Szczyt zgonów mamy już za sobą

Fot: Iwona Lisowska (1)

Każdego dnia media zalewają nas nowymi informacji o COVID-19. Niektóre z nich donoszą, że osoby z alergią są chronione i nie zachorują. Inne sugerują, żeby wstrzymać się z prokreacją, bo nie wiadomo, czy wirus może przenosić się drogą płciową. Czy warto wierzyć w te doniesienia? Ewa Drzyzga rozmawiała o tym z prof. Krzysztofem Łabuzkiem.

Liczba pacjentów z COVID-19 przekroczyła w Polsce 15 tysięcy, z czego ponad 780 osób zmarło. Od pewnego czasu największą liczbę zachorowań odnotowuje się na Śląsku, głównie wśród górników. Dlaczego tak się stało?

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Czy górnicy znajdują się grupie ryzyka?

Warunki w jakich pracują górnicy, czyli przede wszystkim bardzo wysoka wilgoć oraz fakt, że nie mogą w czasie pracy zachować bezpiecznego dystansu oraz przebywają w grupach sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Nie znaczy to jednak, że górnicy znajdują się grupie ryzyka.

Górnicy to w ogromnej większości młodzi, silni mężczyźni i jestem o nich spokojny. Bardziej bym się bał o ich rodziny czy dziadków, którym mogą przekazać wirusa – mówi prof. Krzysztof Łabuzek.

Trzeba jednak zaznaczyć, że praca górnika prędzej czy później odbije się na zdrowiu. Górnicy bardzo często chorują na pylicę. Na szczęście badania kontrolne pozwalają „wyłapać” chorych i odpowiednio ich leczyć. Warto także dodać, że górnik z rozpoznaną pylicą płuc już nie pracuje pod ziemią.

Alergia może chronić przed COVID-19

Kilka dni temu media poinformowały o badaniach, które sugerują, że osoby z alergią mogą czuć się bezpieczne i raczej nie zachorują na COVID-19.

Badania zostały wykonane na bardzo małej grupie i trudno z nich cokolwiek wywnioskować. Pamiętajmy, że nadal nie mamy wyników testów skuteczności leków przeciwwirusowych, które trwają już od kilku miesięcy. Tak naprawdę o tym wirusie wiemy bardzo mało - mówi specjalista.

Warto jednak zaznaczyć, że osoby, które mają alergię, jeśli są prawidłowo leczono, są tak samo narażone na zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2, jak każda zdrowa osoba. Mimo zapewnień lekarzy chorzy i tak boja się, że napad alergii pomylą COVID-19. Czy to w ogóle możliwe?

Uczucie rozbicie, które pojawia się przy alergii jest inne od tego, które pojawia się przy infekcji. Wirus sprawia, że układ immunologiczny zaczyna wytwarzać substancję o nazwie interferon, która ma zwalczać waśnie wirusy. To za jej sprawą osoby, które mają, np. grypę czują się połamane i jedyne na co mają ochotę, to położyć się do łóżka. Przede wszystkim jednak, każdy alergik zna swój organizm i zna swoje objawy, tym samym powinien umieć odróżnić infekcję wirusową od alergii – mówi prof. Łabuzek.

Czy pandemia wywoła baby boom?

Niektórzy badacze twierdzą, że izolacja sprawi, że po pandemii zacznie się rodzic więcej dzieci. Ale czy seks w obecnej sytuacji jest w ogóle bezpieczny?

Seks jest bezpieczny, choć nie ma jednoznacznych dowodów na to, że koronawirus SARS-CoV-2 nie przenosi się drogą płciową. Co ciekawe, dwa poprzednie koronawirusy, czyli SARS i MERS tak się przenosiły – dodaje specjalista.

Czy słońce i letnia pogoda ułatwią walkę z pandemia?

Coraz ładniejsza pogoda i poluzowanie obostrzeń sprawiło, że coraz więcej osób wychodzi z domów. Czy coraz cieplejsze dni zadziałają na naszą korzyść? Zdaniem prof. Łabuzka promienie ultrafioletowe faktycznie mogą zabijać wirusy, ale nie one będą tu kluczowe.

Myślę, że letnia, lekko zmienna aura pomoże zwalczyć koronawirusa. Przemawia za tym także to, że najwięcej zachorowań, np. na grypę odnotowuje się na przełomie grudnia i lutego – mówi specjalista.

Kiedy pandemia się skończy?

Odpowiedź na to pytanie chciałby znać chyba każdy. W ocenie profesora Łabuzka najgorsze mamy już za sobą.

Wykonujemy coraz więcej testów i liczba osób, u których wykryje się wirusa będzie rosła, coraz więcej będzie też zachorowań, przybywać będzie też zgonów, ale nie spodziewamy się żadnego dramatu. Szczyt zgonów mamy już za sobą. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wirus nie zniknie z dnia na dzień i ludzie będą umierać, ale te wartości utrzymają się na stałym poziomie – dodaje.

Data aktualizacji: 11.05.2020,
Opublikowano: 10.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej