Problemy ze słuchem u dziecka – skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Problemy ze słuchem to już prawdziwa plaga! Co gorsza, tego rodzaju dolegliwości mają nie tylko osoby starsze, u których wraz z wiekiem, w zupełnie naturalny sposób słuch się pogarsza, ale także dzieci. W ich przypadku zaburzenia słuchu mogą być nabyte lub spowodowane wadami wrodzonymi. Jak je rozpoznać i jak wygląda ich leczenie?

Wrodzone wady słuchu

U dzieci problemy ze słuchem związane są często z uwarunkowaniami genetycznymi lub są dziedziczne. Niedosłuchy mogą występować jako samodzielna wada lub wspólnie z innymi zaburzeniami. Najczęściej wady słuchu współistnieją z zaburzeniami hormonalnymi, zaburzeniami wzroku bądź zaburzeniami w obrębie twarzoczaszki.

Zdarza się, że problemy ze słuchem pojawiają się u tych dzieci, których matki w czasie ciąży chorowały na różyczkę, ospę czy toksoplazmozę. Do wystąpienia wrodzonych wad słuchu przyczynia się także palenie czy picie alkoholu w czasie ciąży.

Jak chronić słuch dziecka? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak chronić słuch dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Nabyte wady słuchu

W większości przypadków nabyte wady słuchu są spowodowane uszkodzeniem lub urazem, do którego dochodzi np. podczas porodu lub bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat. Przykładem takiego uszkodzenia może być choćby niedotlenie, które może doprowadzić do uszkodzenia tej części mózgu, która odpowiada właśnie za słuch.

Reszta nieprawidłowości w obrębie aparatu słuchowego to często powikłania po chorobach, które przechodziło dziecko. Do uszkodzenia słuchu może dojść w przebiegu ospy, półpaśca, świnki, a także zapalenia opon mózgowych.

Płyn w uszach i trzeci migdał

Problemy ze słuchem mogą mieć związek z infekcjami górnego odcinka układu oddechowego. W przypadku dzieci, które bardzo łatwo i często łapią przeziębienie, przewód słuchowy może się blokować. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego prowadzi do gromadzenia się płynu w przestrzeniach ucha środkowego, co częściowo unieruchamia kostki słuchowe oraz błonę bębenkową. Schorzenie bardzo często pojawia się u dzieci, które mają alergię, stany zapalne uszu, a nawet refluks żołądkowy.

W przypadku niektórych maluchów niedosłuch może być spowodowany przerostem trzeciego migdała. Szczegółową diagnostykę pod tym kątem trzeba rozważyć zwłaszcza u tych dzieci, które bardzo często chorują lub są alergikami. Pozostawienie migdałka bez leczenia może doprowadzić do bezdechów sennych, wad zgryzu, chrapania, a także problemów z przełykaniem.

Badania pokazują, że nawet, co szóste dziecko może mieć problemy ze słuchem spowodowane właśnie nawracającymi infekcjami górnego odcinka układu oddechowego.

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Jak wygląda leczenie wad słuchu?

W przypadku nabytych wad słuchu konieczne jest wyleczenie choroby podstawowej, która doprowadziła niedosłuchu. Dzieci, które już urodziły się w wadą słuchu lub jest ona powikłaniem poporodowym wymagają leczenia operacyjnego. Tak samo jak osobom dorosłym, zakłada się im aparaty słuchowe, które pozwalają prowadzić normalne życie.

Badaj się i dbaj o słuch

Pierwsze badanie słuchu wykonuje się u dziecka jeszcze na oddziale noworodkowym, dlatego większość wad można szybko wykryć i skutecznie leczyć. W przypadku dzieci, u których wynik testu był wątpliwy lub nieprawidłowy, badanie musi zostać powtórzone w pierwszym trymestrze życia.

Niestety, dopóki jesteśmy dziećmi i o nasze zdrowie dbają rodzice, większość wad czy problemów ze słuchem udaje się wyleczyć. Problem zaczyna się wtedy, gdy zaczynami odpowiadać za sobie sami. Nie zdajmy sobie sprawy, że każdego dnia systematycznie uszkadzamy swój słuch. Korzystanie z niewłaściwych słuchawek (te wkładane do ucha są znacznie groźniejsze dla zdrowia), głośne słuchanie muzyki czy choćby hałas, z którym zderzamy się wychodząc na ulice, sprawia, że słyszymy coraz gorzej. Statystyki pokazują, że blisko 80 proc. Polaków z niedosłuchem nic z tym nie robi i nie nosi aparatów słuchowych.

Dlatego tak ważne jest, aby regularnie badać słuch, unikać wszędobylskiego hałasu i nie przesadzać z głośnością muzyki w słuchawkach.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o słuch

Zobacz film: Na czym polega higiena słuchu? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 31.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej