Prądy Kotza – wskazania, przeciwwskazania, efekty stosowania

Fot: michelangeloop / gettyimages.com

Prądy Kotza to forma elektroterapii, która odpowiada za powstanie skurczy w położonych głęboko włóknach mięśniowych. Wskazania do stosowania to wspomaganie treningu siłowego lub wytrzymałościowego mięśni czy stymulowanie zrostu kostnego.

Prądy Kotza wykorzystywane są w leczeniu schorzeń neurologicznych, osteoporozy, dyskopatii, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów czy stanów pourazowych. Zabieg wykazuje działanie przeciwbólowe. Oferowany jest przez liczne gabinety fizjoterapeutyczne, uzdrowiska czy sanatoria.

Prądy Kotza – wiadomości ogólne

Prądy Kotza to rodzaj elektroterapii, w której za pomocą impulsów elektrycznych pobudza się mięśnie, wywołując ich skurcz. Zalicza się je do prądów średniej częstotliwości modulowanych w małą częstotliwość. Prąd Kotza nazywa się alternatywnie rosyjską stymulacją, gdyż właśnie rosyjskim badaczom zawdzięcza się ich odkrycie. Wykazuje duże przenikanie w głąb tkanki, przez co zapewnia głębszą penetrację i lepsze działanie wzmacniające w mięśniach. Wyróżnia się całkowitą tolerancją przez chorych, co wynika ze słabszego oddziaływania na receptory czuciowe skóry i generowanie małej ilości przykrych odczuć.

Prądy Kotza – działanie

Prądy Kotza opierają się na działaniu zależnych napięciowo kanałach wapnia. Stymulują ich otwarcie i wysyłanie kationów, czyli jonów wapnia o ładunku dodatnim, do miejsc połączenia mięśnia z synapsami nerwowymi. Konsekwencją obecności wapnia jest otwarcie chemicznego kanału wnikającej do zakończeń nerwowych acetylocholiny. To rodzaj neuroprzekaźnika, który pobudza mięśnie szkieletowe. Przyczynia się do depolaryzacji (zmniejsza ujemny potencjał elektryczny) komórek mięśniowych, czego rezultatem jest pobudzenie i skurcz włókna mięśniowego.

Prądy Kotza – wskazania do zabiegu i jego efekty

Wskazania do zabiegu prądami Kotza stanowią: zaniki mięśniowe proste wynikające z unieruchomienia, płaskostopie, skolioza przy niewielkim kącie skrzywienia i porażenia obwodowe mniejszego stopnia. Zabieg wykorzystuje się do stymulacji mięśni i/lub zrostu kostnego. Zapewnia on odbudowę napięcia mięśniowego, zaburzonego w wyniku urazu lub operacji. Stanowi element wspomagający trening siłowy lub wytrzymałościowy mięśni. Efekt zwiększenia siły i masy mięśniowej, poprawa metabolizmu mięśni i ich regeneracja mają zastosowanie zarówno w sporcie, jak i rehabilitacji. Dodatkowo prądy Kotza łagodzą silne i przewlekłe dolegliwości bólowe. Stymulacja rosyjska poprawia ruchomość w stawach i przyczynia się do przywrócenia właściwego rozkładu włókien mięśniowych o charakterze tonicznym. Niekiedy z prądami Kotza można się spotkać w odnowie biologicznej, gdzie służą spalaniu tkanki tłuszczowej i usuwaniu cellulitu.

Prądy Kotza – przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazania do zabiegu prądami Kotza stanowią: stany zapalne skóry, zakrzepowe zapalenie żył, ubytki i owrzodzenia na skórze, porażenia spastyczne, choroby nowotworowe, zaburzenia czucia, miażdżyca, dodatkowo osobnicza nadwrażliwość na prądy elektryczne oraz obecność metalowych elementów w ciele lub wszczepiony rozrusznik serca. Prądy Kotza nie powinny być stosowane u kobiet w ciąży, w okolicy serca, u osób z gorączką czy infekcjami. Do zabiegu klasyfikowane są wyłącznie prawidłowo unerwione mięśnie szkieletowe. Nie powinno się go stosować w przypadku mięśni całkowicie lub częściowo odnerwionych i zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Prądy Kotza – parametry

Rosyjska stymulacja opiera się na prądach o częstotliwości nośnej wynoszącej 2000–10000 Hz, przy czym w praktyce działa się prądem o średniej częstotliwości 2500 Hz, zmodulowanej do częstotliwości niskiej 50 Hz. Dawki prądów Kotza ustawia się indywidualnie, przy uwzględnieniu budowy ciała i potrzeb chorego. To prąd o impulsach prostokątnych i dwukierunkowych. Czas trwania przerwy równy jest czasowi impulsu i wynosi 10 ms.

Jak zbudowany jest układ mięśniowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6

Prądy Kotza – ułożenie elektrod

W prądach Kotza używa się dwóch płaskich elektrod. Mocuje się je na końcach brzuśca mięśniowego. Dystalnie przykłada się katodę. W większości przypadków podczas zabiegu używa się jednego obwodu i stymuluje się jedną grupę mięśniową. Dwa obwody mają zastosowanie podczas jednoczesnej stymulacji agonistów i antagonistów.

Prądy Kotza – metodyka zabiegu

Metodyka zabiegu przy użyciu prądów Kotza w pierwszej kolejności obejmuje przygotowanie stanowiska zabiegowego i chorego. Nie ma żadnych konkretnych wskazań odnośnie do ubioru chorego, lecz bezwzględne jest zdjęcie metalowych części garderoby. Konieczne jest odsłonięcie obejmowanej zabiegiem część ciała, która zostaje następnie oczyszczona i osuszona. Żeby impulsy lepiej docierały w głąb ciała, niekiedy wymagane jest usunięcie nadmiernego owłosienia lub warstwy zrogowaciałego naskórka, bo utrudniają przewodnictwo elektryczne. Chory najczęściej przyjmuje do zabiegu pozycję leżącą, która jest wygodna i zapewnia rozluźnienie zbędnego napięcia mięśni. Zabieg trwa około 15 minut. W tym czasie nie można zmieniać pozycji i wykonywać gwałtownych ruchów.

Ile kosztuje zabieg prądami Kotza?

Prądy Kotza to element fizykoterapii, oferowany przez większość sanatoriów i uzdrowisk. Znajduje się w ofercie licznych gabinetów fizjoterapeutycznych. Cena jednego zabiegu to koszt około 13 zł.

Bibliografia:

1. Korabiusz K., Lubkowska A., Wawryków A. Przegląd najczęściej stosowanych metod fizjoterapii w zespołach bólowych kręgosłupa wśród pacjentów NZOZ ŚROD-MED w Policach, Journal of Education, Health and Sport. 2016;6(4):127-140.

Data aktualizacji: 16.04.2019,
Opublikowano: 16.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej