Pozycja na łyżeczkę uważana jest za najpopularniejszą pozycję boczną w seksie. Mężczyzna podtrzymując partnerkę za biodro, może sterować kątem penetracji, a z drugiej strony ułożenie na łyżeczkę pozwala na swobodne ruchy miednicą u kobiety. Pozycja ta przeznaczona jest dla par, których relacje intymne opierają na bliskości oraz dla tych spodziewających się dziecka. Ułożenie na łyżeczkę jest bardzo swobodne i wygodne. Penetracja może być analna lub waginalna. Łyżeczki sprawdzą się u par, którym różnica wzrostu lub wagi przeszkadza na przykład w pozycjach stojących.
Pozycja na łyżeczkę a ciąża
Pozycja na łyżeczkę a zajście w ciąże to bardzo dobra zależność. Dzięki ułożeniu na łyżeczkę partner może dokonać głębokiej penetracji i ułatwione jest utrzymanie nasienia wewnątrz dróg rodnych kobiety. Z drugiej strony jest to idealna pozycja seksualna dla ciężarnych, zwłaszcza na późniejszym etapie ciąży, ponieważ nie powoduje ucisku na brzuch i jest bardzo wygodna.
Jak wygląda pozycja na łyżeczkę?
Pozycja na łyżeczkę znana jest także jako angielski spooning lub spoons sex position. Na łyżeczkę to pozycja uważana za najpopularniejszą boczną pozycję w seksie, mimo że nie wygląda zbyt efektownie. Jej nazwa pochodzi od ułożenia ciał kochanków w trakcie penetracji.
Zobacz film i dowiedz się jak podgrzać atmosferę w łóżku?
Leżą oni blisko siebie, z nogami lekko ugiętymi w kolanach. Kobieta znajduje się plecami do mężczyzny, który przyciska się do jej ciała i dokonuje penetracji w zależności od preferencji – waginalnie lub analnie. Aby zachować odpowiedni kąt penetracji, może on podtrzymywać kochankę za biodro. Mimo że mężczyzna stanowi stronę dominującą w tym ułożeniu, to kobieta może spotęgować doznania dzięki swobodnym ruchom miednicy. Ponadto pozycja na łyżeczkę jest jedną z najlepszych do stymulacji punktu G. Partnerzy mogą dodatkowo pieścić się dotykiem. Mężczyzna w tej pozycji ma dostęp do piersi, pleców, szyi, pośladków i łechtaczki. Kobieta ma również możliwość autostymulacji.
Zalety pozycji na łyżeczkę
Pozycja na łyżeczkę sprzyja długim aktom seksualnym. Nie wymaga dużej sprawności fizycznej i nie jest męcząca dla obydwojga partnerów. Partner nie jest zmuszony do opierania się na dłoniach i przyjmowania innych wymuszonych ułożeń ciała. Stąd też nazywana bywa pozycją dla leniuchów i możliwe staje się wydłużeniu czasu odbywania stosunku płciowego. Dzięki tylnej penetracji zapewnia mocniejsze odczucia.
Doskonale sprawdza się, kiedy nie ma się ochoty na żadne ekstremalne wyczyny łóżkowe, a zatem wskazana jest zarówno rano po przebudzeniu, jak i po pracowitym dniu. Taki akt seksualny jest relaksujący i odprężający dla obu stron. Ta pozycja jest idealnym początkiem lub końcem miłosnych zabaw. Poprzez odczuwanie ciepła i wyrównanie oddechów to jedna z pozycji najbardziej kojarzonych z bliskością emocjonalną.
Jest to ułożenie przyjazne kobiecie, ponieważ mężczyzna nie dusi jej ciężarem swojego ciała. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób z nadwagą i starszych, ponieważ nie obciąża mięśni. Zaletą pozycji na łyżeczkę jest brak różnicy wysokości pomiędzy kochankami. To najlepsza pozycja do seksu w warunkach, które wymagają dyskrecji i ciszy.
Wady pozycji na łyżeczkę
Pozycja na łyżeczkę nie jest polecana, jeśli mężczyzna ma bardzo dużego członka i może sprawić kobiecie ból i dawać uczucie dyskomfortu. Ponadto nie pozwala na uzyskanie kontaktu twarzą w twarz między partnerami. Podczas współżycia penis może wyślizgiwać się z pochwy. Nie jest to pozycja dobra dla kobiet z tyłozgięciem macicy.
Inny wariant pozycji na łyżeczkę
Pozycję na łyżeczkę można bardzo łatwo modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb. Oto jeden z jej wariantów: kochankowie kładą się na boku, po rozpoczęciu penetracji kobieta położoną od zewnątrz nogę przekłada nad biodrem mężczyzny i oplata go, co pozwala na jeszcze głębszą penetrację. Alternatywą dla standardowej łyżeczki jest też ułożenie, w którym kobieta przywodzi do siebie nogi zgięte w kolanach, mężczyzna może je obejmować, wówczas penetracja jest głębsza i doznania bardziej intensywne.
Co oznacza spanie na łyżeczkę?
Na łyżeczkę to nie tylko dobre ułożenie do współżycia, ale też wygodna pozycja do przytulania czy spania. Naukowcy stwierdzili, że spanie na łyżeczkę symbolizuje bliskość i przywiązanie partnerów. Takie ułożenie upodobały sobie zwłaszcza pary o długim stażu. Jeden z partnerów obejmuje drugiego tak, jakby chciał go chronić i zapewnić mu bezpieczeństwo. Zdaniem ekspertów leżenie na łyżeczkę oznacza wzajemne zaufanie.
Gdzie szukać punktu G? Dowiesz się tego z filmu