Poznajcie historię Pani Małgorzaty, która przeszła nowatorską operację wszczepienia endoprotezy biodra

Fot: kadr z programu 36,6

Pani Małgorzata zmaga się z niepełnosprawnością od urodzenia. Przeszła już kilka operacji. Szansą dla niej na normalne życie może być zabieg z wykorzystaniem technologii VR.

Kobieta już trzykrotnie miała wszczepianą endoprotezę. Niestety ta ostania obluzowała się, a śruby zaczęły przesuwać się w kierunku miednicy. Jedyną szansą dla pani Małgorzaty na uniknięcie wózka inwalidzkiego jest kolejna operacja, jednak tym razem lekarze zdecydowali się przeprowadzić ją z wykorzystaniem technologii VR, czyli rozszerzonej rzeczywistości.

Czym jest VR?

Dzięki goglom i oprogramowaniu stworzonemu przez polskich naukowców lekarze podczas zabiegu korzystają z hologramów, które do tej pory kojarzyły się tylko z filmami SF fiction. Tak zaawansowana technika ułatwia wszczepienie przygotowanej na wymiar endoprotezy, dzięki niej pani Małgorzata będzie mogła żyć aktywnie i zapomnieć o bólu.

Okulary pozwalają lekarzowi zobaczyć trójwymiarowy obraz miednicy wraz ubytkiem, który trzeba wypełnić. Dzięki nowoczesnej technologii specjaliści mogą porównywać obraz wirtualny z rzeczywistym. Operacja trwa tak długo, dopóki nie uda się odwzorować obrazu wirtualnego w rzeczywistości. Dzięki VR lekarze – jeszcze przed wykonaniem pierwszego cięcia – dokładnie wiedzą czego mogą się spodziewać na stole operacyjnym, a tym samym znacznie lepiej przygotować się do zabiegu.

Twórcą tego nowatorskiego oprogramowania jest pochodzący z Krakowa inżynier, Mateusz Kierepka. Jak powstało takie urządzenie i jak wykorzystują je lekarze podczas zabiegu? Dowiecie się z tego filmu:

Zobacz film: Gogle rozszerzonej rzeczywistości - operacja ortopedyczna. Źródło: 36,6

Co to jest endoproteza stawu biodrowego?

Endoprotezoplastyka (alloplastyka) stawu biodrowego to operacja polegająca na zastąpieniu uszkodzonych części stawu biodrowego przez sztuczne materiały. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 2 godzin. Polega na usunięciu wszystkich zniszczonych części, a następnie wszczepieniu sztucznego stawu. Umożliwia on odzyskanie utraconej sprawności ruchowej i powrót do normalnego życia osobom, którym zwyrodnienia lub urazy to uniemożliwiały. Po przeprowadzonej operacji konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz poddanie się rehabilitacji.

Jeżeli operacja przebiegła bez powikłań, do domu można wrócić czasem już po 3 dniach, choć może trwać to dłużej, zależnie od stanu operowanego. Pod kontrolą lekarza pozostaje się jednak co najmniej przez 3 miesiące. Ponadto na 10 dni po zabiegu trzeba pojawić się w szpitalu na zdjęcie szwów.

Zabieg jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Data aktualizacji: 13.03.2019,
Opublikowano: 12.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej