Powstało urządzenie, które stymuluje pracę nerek. Czy to przełom w leczeniu poważnych problemów z nerkami?

Fot: PIXOLOGICSTUDIO / gettyimages.com

Naukowcy z University of Arkansas stworzyli urządzenie, które może odmienić leczenie pacjentów z poważnymi chorobami nerek. Urządzenie ma stymulować nerki do filtrowania krwi i transportu jonów. Jak ono działa? 

Opracowane przez badaczy urządzenie to nic innego, jak syntetyczny nefron. Nefron to podstawowa struktura, z której zbudowane są nerki. Jego najważniejszym zadaniem jest filtrowanie krwi, co pozwala "rozprowadzić" substancje odżywcze oraz usunąć szkodliwe produkty przemiany materii.

Jak działa urządzenie?

Urządzenie może działać samodzielnie lub zostać połączone z dializą otrzewnową w celu kontrolowania chemii roztworów stosowanych w leczeniu. Zdaniem badaczy - po modyfikacji - urządzenie może pełnić funkcje poręcznej nerki, którą będzie można nawet przeszczepić.

Prof. Christa Hestekin, inżynier chemiczny i kierownik zespołu badawczego sprawdził działanie urządzenia z wykorzystaniem kilku jonów i odwzorowali pracę nerek. Badacze są zdania, że w połączeniu z systemami ultrafiltracji, nanofiltracji lub odwróconej osmozy technologię da się zintegrować ze sztuczną nerką.

Nerki - jak są zbudowane?

Nerki pełnią w organizmie człowieka funkcję filtrów. Jeśli jakiejś substancji jest za dużo lub jest niepotrzebna one ją usuwają. Dodatkowo magazynują związki, których jest za mało, a są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nerki położone są w tylnej części jamy brzusznej, po obu stronach lędźwiowego odcinka kręgosłupa (czyli poniżej krawędzi żeber) i poza jamą otrzewnej. Wewnętrzną część każdej z nich stanowi rdzeń, a zewnętrzną kora. Kształtem przypominają fasolki.

Nerki zbudowane są przede wszystkich z nefronów, które składają się z kłębuszka nerkowego (pokrywają go włosowate naczynia krwionośne) filtrującego krew i kanalika (cewki nerkowej), którym przefiltrowane składniki przepływają. Następnie ulegają one dalszym przemianom i są przekształcane w mocz, który trafia do miedniczek nerkowych.

Które produkty szkodzą nerkom? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czego nie powinniśmy jeść, aby mieć zdrowe nerki? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 03.06.2020,
Opublikowano: 03.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej