Powiększone migdały podniebienne i gardłowy. Objawy i leczenie

Fot: AlexRaths / gettyimages.com

Powiększony migdał (inaczej migdałek) gardłowy utrudnia oddychanie przez nos, a pojawiający się bezdech senny jest bezwzględnym wskazaniem do leczenia operacyjnego. U  dorosłych migdały ulegają stopniowej inwolucji, jednak może dojść do powiększenia migdała, np. na skutek procesu nowotworowego.

Migdały należą do tzw. pierścienia chłonnego Waldeyera, czyli skupiska tkanki limfatycznej w gardle. Zalicza się do niego migdały podniebienne, gardłowy, językowy, trąbkowy, a także pasma boczne i grudki chłonne. Pierścień chłonny ma stały kontakt z patogenami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego, dzięki czemu może pełnić swoje funkcje. Kontakt z patogenami powoduje, że w migdałach mogą powstać komórki odpowiedzialne za pamięć immunologiczną. Migdały są więc niezbędne, szczególnie w pierwszych latach życia, by układ odpornościowy prawidłowo się rozwinął.

Powiększony migdał gardłowy

Powiększenie migdała gardłowego może wynikać z toczącego się stanu zapalnego gardła. Jest to stan najczęściej odwracalny, niepowodujący drożności dróg oddechowych. Jeśli stany zapalne nawracają, może dojść do trwałego powiększenia migdała gardłowego, co w efekcie upośledza drożność nosogardła. U dzieci z przerośniętym trzecim migdałem pojawia się problem z oddychaniem. Upośledzona drożność nosa zmusza do oddychania przez usta.

Pojawia się tzw. nosowanie tylne, czyli zmiana głosu, chrapanie, bezdech senny. Powiększony migdał predysponuje również do rozwoju niektórych stanów chorobowych, jak przewlekłe zapalenie ucha środkowego, wynikające z zaburzeń jego wentylacji (przytkanie ujścia trąbki słuchowej), a także zapalenie zatok przynosowych i górnych dróg oddechowych. Nos stanowi pewnego rodzaju barierę naturalną przed patogenami. Ogrzewa, oczyszcza i nawilża powietrze wnikające do dróg oddechowych. Jeśli przez dłuższy czas nos wyłączony jest z procesu oddychania, drogi oddechowe narażone są na niekorzystny wpływ nieoczyszczonego, zimnego i suchego powietrza. Brak odpowiedniej wentylacji zatok przynosowych wpływa negatywnie na ich funkcje.

U dzieci z przerostem migdała gardłowego wykształca się tzw. twarz adenoidalna, czyli wąska, długa, ze spłaszczoną częścią twarzową. Dzieci te mają stale rozchylone usta i wysoko wysklepione podniebienie. Takie zmiany morfologiczne dotyczą oczywiście dzieci z przewlekłym, długotrwałym przerostem migdała.

Kiedy usuwać migdałki? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Migdałki: wycinać czy nie? Źródło: 36,6,

Rozpoznanie przerostu migdała gardłowego

Otolaryngolog rozpoznaje przerost migdała gardłowego już podczas wstępnego badania przedmiotowego. Wykonuje się następnie m.in. endoskopię, by sprawdzić dokładniej, w jakim stopniu tkanka migdała wypełnia nosogardło i jaka jest jego drożność. U dzieci należy zawsze różnicować przerost migdała z naczyniakowłókniakiem młodzieńczym i nowotworem nosogardła.

Jak leczyć powiększony migdał gardłowy?

Leczenie powiększonego migdała gardłowego polega na jego chirurgicznym usunięciu. Zabieg ten nosi nazwę adenotomii. Bezwzględne wskazania do leczenia chirurgicznego to niedrożność nosa i obecność obturacyjnych bezdechów sennych. Do względnych wskazań zalicza się nawracające zapalenia ucha środkowego i dróg oddechowych, deformacje twarzoczaszki i wady zgryzu.

Powiększone migdały podniebienne

Migdały podniebienne znajdują się pomiędzy łukami podniebiennymi. Ich powiększenie powoduje zaburzenia drożności dróg oddechowych. Jest to bardzo częsta przyczyna bezdechów sennych u dzieci. Rozpoznanie, podobnie jak w przypadku powiększenia trzeciego migdała, stawia otolaryngolog. Już sam wywiad może naprowadzić lekarza na odpowiednie rozpoznanie. Osoby z powiększonymi migdałami podniebiennymi mają następujące objawy:

  • niedobór masy ciała i niski wzrost,
  • problemy z połykaniem pokarmów stałych,
  • kluskowata mowa,
  • niedotlenienie, a co za tym idzie – senność, zaburzenia koncentracji, bóle głowy,
  • niespokojny sen i głośne chrapanie,
  • charakterystyczna pozycja podczas sny – wyciągnięta, wyprostowana szyja, otwarte usta i wysunięta żuchwa.

Jak wygląda zabieg usunięcia migdałków? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zabieg wycięcia migdałków metodą elektrochirurgiczną. Źródło: 36,6.

Leczenie powiększonych migdałów podniebiennych również polega na ich chirurgicznym wycięciu. Wykonuje się dwa rodzaje zabiegów:

  • tonsillektomię – częściowe usunięcie migdałów podniebiennych, a konkretnie fragmentu wystającego poniżej łuków podniebiennych,
  • tonsillektomię – całkowite usunięcie migdała z torebką łącznotkankową.

Leczenie operacyjne powiększonego migdała jest szczególnie wskazane, jeśli pojawia się ropień okołomigdałowy bądź jeśli podejrzewa się rozrost nowotworowy.

Powiększenie migdała u dorosłych

Aktywne procesy powiększania się migdałów dotyczą przede wszystkim dzieci między 3. a 7. rokiem życia. W dalszych etapach rozwoju ulegają stopniowemu zanikowi, tzw. inwolucji. Proces ten trwa do okresu pokwitania. Wtedy przerastają też pasma boczne i grudki chłonne. U dorosłych więc częściej dochodzi do powiększenia grudek i węzłów chłonnych niż tak wyraźnego jak u dzieci powiększenia migdałów.

Jednostronne powiększenie migdała

Uszkodzenie migdałów podniebiennych może być niesymetryczne. Powiększenie jednego migdała może być wywołane infekcją bakteryjną, grzybiczą, a także kiłową czy gruźliczą. Jednostronne powiększenie migdała może być również niepokojącym objawem rozwijającego się nowotworu, w tym chłoniaka.

Jak długo goją się rany po wycięciu migdałków? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Gojenie się rany po zabiegu wycięcia migdałków metodą elektrochirurgiczną. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 31.07.2018,
Opublikowano: 31.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej