Powiększona śledziona – objawy, leczenie, przyczyny

Fot: Narong Jongsirikul / fotolia.com

Powiększona śledziona jest zazwyczaj symptomem procesów chorobowych, niekiedy bardzo poważnych i zagrażających życiu. Dlatego każde uczycie ucisku pod żebrami, zwłaszcza długotrwałego, należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.

Powiększona śledziona (leżąca w górnej lewej części jamy brzusznej, między 9. a 11. żebrem) powinna zawsze stanowić powód do niepokoju, ponieważ to narząd tak mały, że w warunkach fizjologicznych jest niewyczuwalny. Śledziona jest bardzo ważna, m.in. dla funkcjonowania systemu odpornościowego. Bierze udział w tworzeniu limfocytów niezbędnych do walki z infekcjami, filtruje i niszczy obce antygeny, a także oczyszcza organizm ze starzejących się erytrocytów, leukocytów, trombocytów, płytek krwi oraz drobnoustrojów.

Powiększona śledziona – objawy

Śledziona to narząd wielkości pięści, jej normalna waga nie przekracza zwykle 150 g, a rozmiar zależy od ilości wypełniającej organ krwi. Powodem do niepokoju staje się znaczny wzrost objętości. Powiększona śledziona to stan, w którym narząd waży ponad 200 g i pojawiają dolegliwości, czyli m.in.:

  • dyskomfort spowodowany uciskiem lewego podżebrza podczas wykonywania codziennych czynności (chodzenia, siadania, ubierania się, mycia);
  • uczucie pełności w jamie brzusznej;
  • nudności;
  • bóle brzucha;
  • bóle pleców promieniujące od lewej strony jamy brzusznej.

Zobacz także: Ból śledziony

Znaczne powiększenie śledziony, zwane splenomegalią, może powodować hipersplenizm, który objawia się:

  • bladością skóry, narastającym zmęczeniem i dusznością (efekt anemii spowodowanej niszczeniem czerwonych krwinek przez śledzionę);
  • skłonnością do siniaków i czerwonych wybroczyn (gdy powiększona śledziona niszczy płytki krwi, zaburzając jej krzepliwość);
  • zwiększoną podatnością na infekcje (konsekwencja niedoboru białych krwinek).

Powiększona śledziona – leczenie

Powiększona śledziona może odzyskać normalne rozmiary, jednak niezbędnym warunkiem jest konsultacja ze specjalistą i podjęcie leczenia. W przeciwnym razie narażamy się na poważne konsekwencje. Powiększona śledziona jest bowiem podatna na pęknięcie, np. w wyniku urazu podczas uprawiania sportu, zwłaszcza kontaktowego, co może spowodować krwotok wewnętrzny, który zagraża życiu, gdy wypełniająca narząd krew rozlewa się po jamie otrzewnej.

Powiększona śledziona wymaga jak najszybszej wizyty u lekarza. W czasie badania palpacyjnego, gdy pacjent stoi lub leży na prawym boku, specjalista potrafi wyczuć niepokojące zmiany. Zwykle diagnozę potwierdza się, wykonując badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej, tomografię komputerową (TK) lub obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI).

Powiększona śledziona jest zwykle objawem chorób, dlatego leczenie powinno być skierowane przede wszystkim na wyeliminowanie pierwotnej przyczyny problemu. W przypadku krwotoku wewnętrznego, spowodowanego urazem lub pęknięciem tego narządu, wykonywany jest najczęściej zabieg splenektomii, czyli wycięcia śledziony, którą trudno jest leczyć chirurgicznie (splenektomia jest jednym sposobem na zatrzymanie krwotoku).

Splenektomię wykonuje się również wtedy, gdy śledziona jest powiększona z powodu nowotworu, zwykle ziarnicy złośliwej bądź mięsaka limfatycznego. Bez śledziony człowiek może w miarę normalnie funkcjonować, choć jest wówczas bardziej podatny na infekcje.

Powiększona śledziona i wątroba

Powiększeniu śledziony często towarzyszy równoczesne zwiększenie objętości wątroby, co w terminologii medycznej nazywa się hepatosplenomegalią.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Przyczyny powiększonej śledziony

Powiększenie śledziony może być wywołane przez wiele chorób o charakterze zapalnym, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, sarkoidozę czy toczeń rumieniowaty układowy. Splenomegalia bywa też często diagnozowana w przebiegu ostrej białaczki, przewlekłej białaczki szpikowej, białaczki włochatokomórkowej, przewlekłej białaczki limfatycznej, ziarnicy złośliwej (nowotwór systemu limfatycznego), nowotworów węzłów chłonnych czy nowotworu śledziony.

Powiększenie śledziony bywa też konsekwencją:

  • mononukleozy – choroby wywoływanej przez wirus Epsteina-Barra (EBV), który przenosi się drogą kropelkową wraz z wydzieliną z nosa i śliną, atakuje najczęściej młodych ludzi między 10. a 25. rokiem życia;
  • tularemii – schorzenia wywoływanego przez bakterię Francisella tularensis, przenoszoną przez zwierzęta i owady, m.in.: króliki, zające, wiewiórki, szczury, myszy, lisy, koty, owce, komary, muchy czy kleszcze;
  • czerwienicy – choroby charakteryzującej się nadmiernym rozrostem komórek szpiku kostnego, która nieleczona, może prowadzić do zakrzepicy żylnej, udaru mózgu czy zawału mięśnia sercowego.
Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej